R

Rob Halford

Rob Halford Biyografisi

Metal Tanrısı lakabıyla bilinen İngiliz şarkısözü yazarı, şarkıcı ve müzisyen. Heavy metal müzik türünün en köklü gruplarından Judas Priest’in vokalisti olan Halford, ayrıca kendi adını içeren grubuyla da solo albümlere imza atmaktadır. 1969 yılından günümüze değin faal müzik hayatının içinde olan Halford, rock müzik tarihinin en güçlü seslerinden birisi olarak kabul edilmektedir.
Robert John Arthur Halford, 25 Ağustos 1951 tarihinde, Walsall, West Midlands, İngiltere’de dünyaya geldi. Müzikle genç yaşlarda tanışan Halford, arasında Thark, Athens Wood ve Hiroshima’nın da bulunduğu pek çok rock grubunda vokal olarak görev aldı. İlk zamanlardaki müziğinde Deep Purple ve Led Zepplin’in etkileri görülen Halford, Hiroshima ile beraber kendi müziğini oluşturma yönünde adımlar atar.

Halford, Hiroshima grubuyla beraber sahne aldığı dönemde, kız kardeşinin yoluyla Judas Priest’in kurucularından Ian Hill ile tanıştı. Müzikal düşüncelerinin Hill ile uyuştuğunu gören sanatçı, eski grubundan davulcu John Hinch’i de yanına alarak Judas Priest’e katıldı. Grup birincil single çalışması olan Rocka Rolla’yı 1974 yılında yayınladı; single ile aynı adı içeren albüm iseyasaya çıkmıştı.

Rocka Rolla’yı 1976 yılında Sad Wings of Destiny, 1977 yılında Sin After Sin, 1978 yılında Stained Class ve Killing Machine izledi. Grup ilk canlı albümü olan Unleashed in the East’i piyasaya 1979 yılında çıkarttı; bundan böyle popüleriteleri fantastik derecede yükselmişti.

Priest’in en iyi metal grupları arasına girmesini sağlayan albüm ise, 1980 tarihili British Steel oldu. Albümdeki Breaking the Law, United ve Grinder gibi şarkılar dönemin İngiltere başbakanı olan Margaret Thatcher’ın işçi düşmanı tavrını, kötüye giden ekonomiyi ve artan işsizliği protesto ediyor, şarkı sözlerindeki karşı taraf tavır ise grubu benzerlerinden ayırarak bilhassa çalışan sınıfın gözünde yüceltiyordu. Halford’un benzersiz sesi ve de asi tavrı, grubun başarısındaki en kayda değer etkilerden birisiydi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Robbie Williams

Grubun başarısı 1981 tarihli Point of Entry, 1982 tarihli Screaming for Vengeance ve 1988 tarihli Ram it Down albümleriyle devam ederken, Halford’un imajı da bu başarıyla uyumlu bir şekilde değişime uğradı. Cilt giysileri, elinde kırbacı ve de motorsiklet üzerinde sahneye çıkası ile ünlenen şarkıcı, saçlarını da kazıtarak iyice kendisine özgü bir imaj elde etmeyi başarmıştı.

Grubun müziği ve imajı otoriterin dikkatini üzerlerine çekti ve de korkulan olay 1989 yılında gerçekleşti. Başarılı geçen bir konserin arkasından göz altına alınan grup üyeleri, iki gencin Beter By You Beter Then Me adlı Judas Priest şarkısını dinleyerek intihar ettikleri gerekçesiyle mahkemeye çıkartıldılar. Gruba karşı olan ve grubun muhalif sesini bastırmak isteyen otoriteler şarkı sözlerinin arasında gençleri intihara sürükleyen dar mesajların olduğunu idda ederek grubu suçladılar, fakat Hardford gtün iddaları nafile çıkarttı.

Halford, Judas Priest grubuyla beraber 1990 yılında çıkarttığı Painkiller albümünün peşinde gruptan ayrılmak istediğini açıkladı. Solo kariyerine önem tahsis etmek istediği gerekçesiyle 1991 yılında gruptan ayrılan Halford, kurduğu Fight ve 2wo adlı gruplarla solo kariyerine devam etti.

2003 yılında eski grubu Judas Priest’e geri dönen Halford, 2008 yılında Nostradamus adlı albümü grubuyla beraber piyasaya çıkarttı ve de Türkiye’yi de kapsayan büyük bir dünya turnesine çıktı.

2002 yılında Spun adlı sinema filminde rol bölge ve de 2009 yılında piyasaya meydana çıkan video oyunu Brutal Legend’ın seslendirme kadrosunda yer alan Halford, halen etkin müzik yaşamına devam etmekte. 1998 yılında müzik kanalı MTV’ye verdiği bir röportajda gay olduğunu söyleyen Halford, bu konuda hayranlarından hiçbir zaman baskı görmediğini de eklemekte.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Reha Muhtar

Halford halen Phoenix, Arizona, A.B.D’de bulunan malikanesinde yaşamakta.

Albümleri

Judas Priest

Rocka Rolla (1974)

Sad Wings of Destiny (1976)

Sin After Sin (1977)

Stained Class (1978)

Killing Machine (1978)

British Steel (1980)

Point of Entry (1981)

Screaming for Vengeance (1982)

Defenders of the Faith (1984)

Turbo (1986)

Ram It Down (1988)

Painkiller (1990)

Angel of Retribution (2005)

Nostradamus (2008)

Fight

War of Words (1993)

Mutations (1994)

A Small Deadly Space (1995)

2wo

Voyeurs (1997)

Halford

Resurrection (2000)

Crucible (2002)

Halford III: Winter Songs (2009)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı