R

Robert E. Howard

Robert E. Howard Biyografisi

Barbar Conan, Kull, Solomon Kane ve böylece fazla ünlü epik-fantezi karakterini yaratmış olan, pulp roman çağının en büyük isimlerinden birisi olarak görülen Amerika’lı yazar. Fantezi ve nefret türünün yanı sıra tarihi romanlar, western, dedektif öyküleri, serüven ve boks hikayeleri kaleme almış olan Howard, hayatı boyunca 300’den fazla öykü ve 600’den fazla şiir kaleme almıştır. Çağının en becerikli yazarlarından birisi olan Howard, fantastik kurgunun bir daha alçak türü olan Kılıç ve Büyü’nün yaratıcısıdır.
Robert Ervin Howard, 22 Ocak 1906 tarihinde, Cross Plains, Texas, Amerika’da dünyaya geldi. Gezici bir tabip olan Dr. Isaac Howard ile ölümcül derecede hasta olan eşi Hester Jane Howard çiftinin tek çocuğu olan Robert, çocukluğunun birincil yıllarını Texas’ın çeşitli köy ve kasabalarını dolarak geçirdi. Eski savaş gazilerinden, köy ve kasaba büyüklerinden, büyük annesinden ve artık özgürlüğüne kavuşmuş olan eski kölelerden savaş, hayaletler, tarih ve Amerikan efsaneleri gibi fazla farklı alanlara yönlendirilmiş konularda öyküler dinleyen Howard, gelecekte yazacağı pek çok eserin arkaplanını bu günlerde topladı.

Howard büyürken, aile içindeki sorunlar da derinleşiyordu. Babası ve annesinin parasızlık konusunda ettiği kavgaları dinleyerek çoğalan yazan, çocukluğu boyunca annesinin etkisinde kalarak yetişti. Annesi doğruca şiir ve edebiyat tutkusu çoğalan Howard, babasının yerel birher çeşit yaralanma ve insan vücuduna gelebilecek zarar konusunda bilgi sahibi oldu; ileriki yıllarda kendi alanında mahsul verecek olan en detaycı ve realist yazar olmasının arkasından var olan etkenlerden birisi de genç yaştan itibaren sergilediği üstün gözlem yeteneğiydi.

Çocukluğunda boks öncelikle edinmek üzere böylece fazla spor dalıyla uğraşan Howard, tartı kaldırma, bilek güreşi, boks ve body building ile ilgilendi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ruhat Mengi

Yazar olmayı kafasına fazla genç yaşlarda takan Robert E. Howard, birincil öykülerini 9 yaşındayken kaleme aldı. Tarihi bir arkaplan eşliğinde büyüyen bu öykülerde ezgotik doğu ve Vikingler başrolü oynuyor, büyük savaşlar ve ölen insanların hikayeleri anlatılıyordu. Zaman içerisinde Jack London, Rudyard Kipling ve Thomas Bulfinch gibi kendisini içten etkileyecek olan yazarların eserleriyle tanıştı. 1919 yılında ailesi ile beraber Cross Plains’e taşınan ve buraya daimi olarak yerleşen Howard, yerel bir kütüphanede Roma döneminin antik İsveç’lileri Pictler ile ilgili bir kitap buldu. Romalılar’la savaşan barbar Pictler’in hikayesi onu o kadar büyülemişti ki ileriki yıllarda Conan ve Kull gibi böylece fazla karakterinde kullanacağı ilkel insanın moderne aleyhinde olan mücadelesi teması ilk burada başladı.

15 yaşınan geldiğinde ilk pulp dergilerini biriktirmeye başlamış olan Howard, benzer sene içerisinde o kadar fazla şahsiyet yaramış ve de bunların hikayelerini dergilere yollamaya başlamıştı. Kendisini imlâ hayatında etkileyen o kadar çok insan olmasına rağmen yol gösterecek bir yazan ustaya sahip olmayan Howard, hatalarından ve geri gelen reddedilmiş hikayelerinden örnekler çıkartarak kendi kendisini eğitti.

1923 yılında liseden mezun olan genlarca gelen inkar cevaplarının gerisinde ilk olarak 1924 yılında, ileriki yıllarda efsane haline gelecek olan lakin o tarihte birincil sayılarını yayınlayan Pulp dergi Weird Tales’tan olumlu bir cevap alan yazan, burada yayınlanan birincil hikayesi Mızrak ve Pençe’nin karşılığında 16 dolar para alarak profesyonel olarak yazarlığa başlamış oldu.

Weird Tales’e ard arda yazılar yollarken, bir yana da para için kasabanın çarklarını döndüren esas meslek olan petrol ürünleri üstüne haberler kaleme alan Howard, kısa bür vakit içerisinde Weird Tales’in kapağına meydana çıkan birincil eserini kaleme aldı; Wolfshead.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ray Cooney

Edgar Allan Poe, H.P. Lovecraft gibi nefret edilen şey edebiyatının büyük isimlerinden etkilenen Howard, 1927 yılında kaleme aldığı Gölge Krallığı adlı eserle beraber Pulp dergilerin tarihinde bir çığır açmıştı. Kılıç ve Sihir Öyküleri adı bahşedilen bir daha aşağı-türe ad babalığı yapan Howard, harika kurgu edebiyatının en büyükleri arasına girmesini karşılayan eserleri de bu dönemde kaleme aldı; Vahşi Kull, Solomon Kane, Barbar Konan ve niceleri.

şüphesiz ki yüzlerce eseri ve onlarca karakteri içersinde Howard’ı 20.yy’ın en etkileyici yazarlarından birisi yapanı Vahşi Conan’dır. Temelleri 1931 yılında Strange Tales derigisinde yayınlanan bir hikayede atılan Conan, başlangıçta 1932 yılında, Weird Tales dergisinde yayınlanan The Phoneix on the Sword adlı öyküde başrolde yer aldı. Hyboria Çağı adlı bir süre diliminde geçen hikayeler, dünyanın en kaba kısmında büyümüş olan, medeniyeti anlamayan fakat ilkel içgüdüleri, zekası ve kılıcının gücüyle onu fethetme yolunda ilerleyen kudretli Vahşi Conan’ı konu alıyordu. Yazarın ölümüne değin devam ettirdiği Conan hikayelerini ölümünün ardındaki Paul Anderson, Robert Jordan ve Steve Perry gibi öyle fazla yazar devam ettirdi. Çizgiroman ve sinema filmi uyarlamalarıyla da karşımıza çıkan Conan, keza canlandırma serileri, bilgisayar oyunları, tv dizileri ve de kart oyunları gibi o kadar çok formatla yazarın ölümünden uzun yıllar daha sonra bile üzerinde azami mahsul bahşedilen kurgu dünyalardan birisi olarak hayatına devam etti.

Hayatı her tarafında sadece bir kız arkadaşı olan Howard, arkadaşı Tevix Clyde Smith’in de eski kız arkadaşı olan bu kadına, Novalyne Price’a fazla bir şekilde düşkündü. İnişli çıkışlı ilerleyen ilişkilerinin getirdiği stress ve aşırı çalışmanın yıpratıcı etkilerinden nedeniyle bezginlik düşen Price, 1936 yılında Cross Plains kasabasını ve Howard’ı geride bırakarak Louisiana’ya taşındı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Rabindranath Tagore

Sevgilisinin kendisini terketmesi, annesinin vefat döşeğinde ağır bir hasta olması ve de tahsil edemediği çok sayıda borcu sebebiyle sinirleri son derece gergin olan Howard, 11 Haziran 1936 tarihinde, annesinin bir daha katiyen kendisine gelemeyeceğini öğrenmesinin üstüne, arkadaşından ödünç aldığı 38’lik bir Colt Otomatik silahı kullanarak intihar etti. Orada bulunan hekim ve hemşirenin müdahalesine karşın kurtarılamayan yazarın annesi de oğlundan bir gün daha sonra hayata gözlerini yumdu.

Ölümünden sonra en ünlü eseri olan Conan serisi başka yazarlar tarafından devam ettirildi. Howard’ın tanınmış kahramanlarından Conan 1982 ve 1984 yıllarında, Kull 1997 yılında, Solomon Kane 2010 ve Kızıl Sonja ise 1985 yıllarında sinemaya uyarlandı. Çizgiromandan tv dizilerine, bilgisayar oyunlarından kart oyunlarına değin böylece fazla alana uyarlanan Conan serisi, hiç kuşkusuz 20.yy popüler kültürünü etkileyen en büyük eslerlerden birisi haline geldi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı