R

Robert Musil

Robert Musil Biyografisi

Başyapıtı Niteliksiz Adam yarım kalmasına rağmen 20. yüzyılın en önemli romancılarından ve roman türüne özgün katkıları şüphe götürmez yazarlarındandır.

Robert Musil, 6 Kasım 1880 tarihinde Klagenfurt, Avusturya’da, bir mühendis olan Alfred Edler von Musil ve Hermine Bergauer çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Bütün adı Robert Edler Von Musil’dir. Çocukluk yıllarını Yukarı Avusturya’da yer alan Steyr ile Brünn’de geçiren Musil, 12 yaşına geldiğinde Eisenstadt ve Maehrisch’deki askeri okullara devam etti. Bu okullara devam ettiği yıllarda teknik konulardaki yeteneğini ve ilgisini keşfetti. Subay eğitiminin andından, 18 yaşına geldiğinde Brünn Teknik Üniversitesi’nde cihaz mühendisliği eğitimi aldı ve bu okuldan 1901 yılında mezun oldu.

Bir piyade alayında hizmet verdikten sonra, Stuttgart Teknik Üniversitesi’nde asistanlığa başladıysa da bu işi kendisi için beceriksiz bularak kısa vakit sonra üniversiteden ayrıldı. 1903 yılında Berlin‘e artan bir şekilde felsefe ve denek psikoloji eğitimi almaya başladı. Üç yıl sonra insanın renk algılamasının incelemesinde kullanılmak üzere kendi adını içeren renk fırıldağını ilerletti.

1902 yılında yazmaya başladığı ve üstünde dört yıl çalıştığı ilk romanı Genç Tösless, askeri lisedeki deneyimlerine dayanıyordu. Bu romanıyla psikolojik açıdan titiz analizler yapan anlatım ustası olarak ün yaptı. Genç Tösless’in odak noktasında mektep arkadaşlarından birinin hırsızlığını yakalayan üç yatılı mektep öğrencisi bulunmaktadır. Üç kafadar arkadaşlarını mektep yönetimine şikâyet etmez ancak ona tavan aralarında gaddarlık ederek cezalandırırlar. Bu olaya doğrudan doğruya olmasa bile gözlem yaparak katılan Tösless, olaya gitgide artarak yabancılaşır ve sonunda kendisinde aranan güvenilir niteliklerin kimsede bulunmadığını kabu

1908 yılında fizikçi Ernst Mach‘ın bilimsel doktrinlerine ilişkin çalışmasıyla Dr. Phil. Ünvanını bölge Robert Musil, kendisine önerilen akademik kariyerleri reddederek yazarlığa yoğunlaşır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Rahmi Aygün

1911 yılında yayınlanan Birleşmeler adlı hikaye kitabının kahramanları kendilerine bilinçle bilinçsizlik arasında psişik bir tecrübe alanında bulurlar. Tekrar 1911’de Berlin’de tanıştığı Martha Marcovaldi ile evlenen Musil, 1914’te Neue Rundschau dergisinin redaktörlüğünü üstlenmeden önce hayatını kütüphanecilik yaparak kazanıyordu. Birinci Dünya Savaşı‘nda İtalya cephesinde savaşan Musil, 1917’den sonra Asker Gazetesi’ni çıkardı. Savaştan sonraki yıllarda tiyatro eleştirmeni olarak bir kariyer yaptı ve tiyatro oyunları yazdı. Hayalperestler ve Vinzens ve Manâlı Adamların Kadın Dostu adlı dramlarında yazar, hiç birşey gizlemeyen psikolojik analizleriyle akıl almaz gerçeğe etken olmaya çalışan kişileri göstermektedir.

1924 yılında Üç Kadın adlı öykü kitabı yayınlanmakla birlikte yazan, o tarihten itibaren tasarladığı anıtsal romanı üzerindeki çalışmalarına adapte olmaya başlamıştır. Adolf Hitler‘in Almanya‘da iktidara gelmesiyle birlikte pek çok yazan gibi Almanya’yı terk ederek Viyana‘ya yerleşen Musil, aynı yıl Niteliksiz Adam adlı eserinin ikinci cildinin ilk bölümü yayınlanır. Yaşarken o kadar taktir edilmeyen bu eserde yazan, yüzyılın başındaki Batı Avrupa’daki akıl ve duyguların envanterini yapmış. Arasında niteliksiz adam Ulrich’in de rul, tahtta Alman İmparatoru II. Wilhelm‘den 40 yıl pozitif kalmış olan Avusturya-Macaristan imparatoru I. Franz Joseph‘in 70. yıl dönümü nedeniyle tertiplenecek töreni hazırlamakla görevlendirilir. Bu hazırlıklar sürerken Birinci Dünya Savaşı patlak verir ve imparatorun jübile yılı olan 1918 her iki monarşinin çöküş yılı olur.

Musil, romanlarında çağdaş ideolojilerin maskesini düşürerek manevi görgüsüzlüğü belgelendirdi. Musil’e kadar duyarlı ancak bir zamanlar akılcı olanı reddetmekle sağlanabilirdi. Buna tarafından varolan düzenlerden hiçbirine karar vermeyen Ulrich, kızkardeşiyle birlikte Akdeniz’de bir adaya çekilerek kendi iradesiyle toplumdan kaçar.

Musil’in bilim disiplinlerinin derhal hepsiyle hesaplaştığı romanın karışık yapısı, halkın beğenisini kazanmasını engelleyen en kayda değer etkendir. Avusturyalı yazar bütün bunlara rağmen, koskocoman maddesel olanaksızlar ve ara sıra geçirdiği felç olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı halde romanını üzerindeki çalışmalarını sürdürdü. 1936 yılında felç geçirdi. Avusturya’nın Almanya’ya bağlanmasının ardındaki felçli halini göz önüne almaksızın yurdunu terk ederek Zürih‘e göç etti lakin orada kısa bir süre kaldıktan daha sonra Cenevre‘ye geçti. Musil’in kitapları kendi yurdunda yasaklandı. Yapayalnız bir insan olarak kalan yazan, başyapıtı olan eser üstünde çalışmalarını sürdürdüyse de bu kitabı tamamlayamadı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Roger Federer

Friedrich Wilhelm Nietzsche‘nin felsefesinden etkilenerek yapıtlarında insanın kavrayamayacağı bir gerçeği anlatan Robert Musil, 15 Nisan 1942’de beyin sektesi nedeniyle yaşama veda etti.

Robert Musil, 1911 yılında Martha Marcovaldi ile evlendi.

Yeni Avusturya edebiyatının Franz Kafka ile birlikte kurucularından olan Robert Musil, Virginia Woolf’un Alman dilindeki benzeridir.

Robert Musil, 15 Nisan 1942 tarihinde Cenevre, İsviçre’de 62 yaşında ölmüştür.

Eserleri :
Roman:
1906 – Genç Törless (Die Verwirrungen des Zöglings) 1931 – Niteliksiz Adam (Der mann ohne Eigenshaften)

Öykü:
1911 – Birleşmeler (Vereinigungen) 1924 – Üç Bayan (Drei Frauen)

Tiyatro Oyunları:
1921 – Hayalperestler (Die Schwaermer) 1923 – Vinzens ve Kayda Değer Adamların Kadın Dostu (Vinzenz und die Freundin bedeutender Maenner)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı