R

Robert Pattinson

Robert Pattinson Biyografisi

harry-potter serisinde canlandırdığı Cedric Diggory ve Twilight serisinde canlandırdığı Edward Cullen karakterleri ile kısa sürede büyük bir üne kavuşan İngiliz aktör, model, müzisyen ve yapımcı. 2010 yılında, Forbes ve Time dergileri göre yılın en etkili birincil 100 ismi aralarında üst sıralarda gösterilen Pattinson, Twilight serisinde beraber rol aldığı rol arkadaşı Kristen Stewart ile birliktedir.
Robert Thomas Pattinson, 13 Mayıs 1986 tarihinde, Londra, İngiltere’de dünyaya geldi. Annesi Clare modellik ajansında çalışıyor, babası Richard Pattinson ise otomobil ihtal ediyordu. Lizzy ve Victoria isimli iki ablası vardır. Pattinson, Tower House ve de Harrodian okullarında eğitim fark etti; birincil tiyatro eğitimini ise burada okurken, Barnes Theatre Company’ye katılarak aldı.

2004 yılında, 20 yaşındayken modellik yapmaya başlayan Pattinson, Hackett’in 2007 sonbahar koleksiyonunda modellik yapmaya dek uzanan başarılı bir grafik çizmesine rağmen bu mesleği 2008 yılında bıraktı. Bahane olarak ise “Bundan Böyle artı kuvvetli ve erkeksi olduğunu, eskisi gibi ilgi çekmediğini” belirtti.

Pattinson, ilk oyunculuk deneyimini, 2004 yılında Ring of the Nibelungs’daki dublör rolü ile yaşadı. Eski bir efsanenin uyarlaması olan bu filmin ardından, Vanity Fiar’de küçük bir rolde yer aldı; ama koleksiyoner versiyonu dvd’lerin haricen sinema versiyonunda görülmedi. 2005 yılında, The Woman Before adlı tiyatro oyununun kadrosuna girmeyi başarsa da birkaç oyundan sonra kovuldu.

Asıl çıkışını, 2003 yılında Harry Potter ve Alev Kadehi adlı filmde, Cedric Diggory rolü ile yapan başarılı oyuncu, 2005 yılının “Geleceğin İngiliz Yıldızı” ödülünü kazandı. Bu filmdeki başarılı rolü, Twilight serisindeki Edward Cullen karakterini canlandırmasını sağladı.

Stephenie Meyer kadar yazılan ve üç kitaptan oluşan Twilight serisinin, aynı adı taşıyan filmlerinde rol olan Cullen, 21 Kasım 2008 tarihinde vizyona giren serinin birincil filmi Twilight (Alacakaranlık) baştan sona, kısa sürede popüler gençlik ikonlarından berisi haline geldi. Serinin devam filmleri olan New Moon (Yeni Ay) ve Eclipse (Tutulma)’da da rol alan başarılı oyuncu, serinin bu üç filminde, çoğu MTV ve Teen Choice olmak üzere 17 ödül kazandı. Serinin iki parça halinde 2011 ve 2012’de yayınlanacak olan son kısmı The Twilight Saga; Breaking Dawn’ın çekimleri 2010 yılının sonlarına dürüst iki film olacak şekilde Twilight Saga:Breaking Dawn Part 1 ve The Twilight Saga:Breaking Dawn Part 2 diye çekildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Rahmi Özkan

Twilight’ın arkasından Little Ashes adlı filmde Salvador Dalí’nin gençliğini canlandırdı ve de The Summer House adlı bir kısa filme imza attı. 22 Şubat 2009 tarihindeki 81. Yüksekokul Ödülleri’nde sunuculuk da yapan Pattinson’in namına, Rovelver Yapım göre Robsessed adlı bir belgeli hazırlandı.

Gitar ve piyano çalan, beste yapan Pattinson, Twilight’ın soundtrack’inde yer alan Never Think ve de Let Me Sign adlı şarkıları da seslendirdi. 2008 yılında, People dergisi tarafından yaşayan en seksi erkeklerden birisi seçilen oyuncu, Los Angeles’da yaşıyor. Halen Twilight serisindeki rol arkadaşı Kristen Stewart ile beraber olan Pattinson, ilişkisini medyanın uzağında, gözlerden ırak olarak yaşamayı seçim ediyor. Pattinson 2013 Temmuz ayında ilişkilerini bitirmiştir.

Pattinson’un gelecekteki projeleri arasında Bel Ami, Water For Elephants, Unbound Captives, ve de The Twilight Saga: Breaking Dawn Part I ve II bulunmakta.

2015 yılında yönetmenliğini Werner Herzog’ın yaptığı “Çöl Kraliçesi /Queen of the Desert” adlı filmde Robert Pattinson, Nicole Kidman, James Franco, Damian Lewis, Mark Lewis Jones birlikte rol almışlardır.

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2017 – Good Time / Soygun (Connie Nikas) (Sinema Filmi)
2017 – The Trap (Sinema Filmi)
2016 – The Lost City of Z (Henry Costin) (Sinema Filmi)
2015 – Çöl Kraliçesi (Col. T.E. Lawrence) (Sinema Filmi)
2015 – Life (Dennis Stock) (Sinema Filmi)
2015 – Bir Liderin Çocukluğu (Sinema Filmi)
2014 – Yıldız Haritası (Jerome Fontana) (Sinema Filmi)
2014 – Peşine Düşüp Takip (Reynolds) (Sinema Filmi)
2012 – Cosmopolis (Eric Packer) (Sinema Filmi)
2012 – Alacakaranlık Efsanesi: Şafak … (Edward Cullen) (Sinema Filmi)
2011 – Aşkın Büyüsü (Jacob Jankowski) (Sinema Filmi)
2011 – Aşkım Benim (Georges Duroy) (Sinema Filmi) 2011
2011 – Alacakaranlık Efsanesi: Şafak … (Edward Cullen) (Sinema Filmi)
2010 – Teen Choice Awards 2010 (Kendisi) (Tv Programı)
2010 – National Movie Awards (Kendisi) (TV Filmi)
2010 – Beni Unutma (Tyler Hawkins) (Sinema Filmi)
2010 – Alacakaranlık Efsanesi: Tutulm… (Edward Cullen) (Sinema Filmi)
2009 – Live From Studio Five (Kendisi) (Tv Programı) (4 Bölüm)
2009 – Akşam Karanlığı Efsanesi: Yeni A… (Edward Cullen ) (Sinema Filmi)
2009 – 81st Annual Academy Awards (Kendisi) (TV Filmi)
2008 – Little Ashes (Salvador Dalí) (Sinema Filmi)
2008 – How to Be (Art) (Sinema Filmi)
2008 – Alacakaranlık (Edward Cullen) (Sinema Filmi)
2007 – The Bad Mother’s Handbook (Daniel Gale) (TV Filmi)
2007 – Harry Potter ve Zümrüdüanka Yo… (Cedric Diggory) (Sinema Filmi)
2006 – The Haunted Airman (Toby Jugg) (Sinema Filmi)
2005 – Made in Hollywood (Kendisi) (Tv Programı) (2 Birim)
2005 – Harry Potter ve Ateş Kadehi (Cedric Diggory) (Sinema Filmi)
2004 – Le Grand Journal De Canal+ (Kendisi) (Tv Programı) (2 Birim)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Recep Tayyip Erdoğan
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı