R

Robert Plant

Robert Plant Biyografisi

Hard rock, heavy metal, blues rock gibi o kadar fazla farklı alanda eser vermiş olan İngiliz müzisyen. Efsanevi hard rock grubu Led Zeppelin’in vokalisti ve laf yazarı olarak bilinen Plant, grubun dağılmasının arkasından yaptığı solo projelerle de adından laf ettirmiştir. Halen etkin olarak müzik hayatına aralıksız Plant, 2009 yılında, T-Bone Burnett adlı albümüyle Yılın Albümü dalında Grammy Ödülü kazanmıştır.
Robert Plant, 20 Ağustos 1948 tarihinde, Robert ve Annie Plant çiftinin oğlu olarak West Bromwich, İngiltere’de dünyaya geldi. Halesowen kasabasında gelişen Plant, fazla ufak yaşlarda müzikle tanıştı; birincil ilahı ise o dönemdeki çocukların çoğunda olduğu gibi Elvis’ti.

Stourbridge’de yer alan ve sadece çok başarılı gençlerin kabul edildiği King Edward VI Koleji’ne kayıt olan Plant, blues’a olan düşkünlüğü nedeniyle okula gereken önemi veremediğini farketti ve eğitimini tamamlamadan okuldan ayrıldı. Az Önce 16 yaşındayken ailesinin evini terkeden şarkıcı, değişik lokal blues gruplarıyla çalışmaya başladı.

Bir yanlamasına lokal bar gruplarıyla beraber çalarken, bir yana da para galip gelmek için çeşitli işlere girip çıkan Plant, 1967 yılında sahne aldığı grubu The Crawling King Snakes doğru Zeppelin’inlcu John Bonham ile tanıştı.

1968 yılına gelindiğinde Robert Plant fazla pozitif bir satmak başarısı gösterememiş olsa deha bulundukları kasabada zinde sesi olan başarılı bir vokal olarak tanınmaya başlanmıştı. Gitarist Jimmy Page rock grubuna başarılı bir vokal arıyordu ve uzun bir ikna sürecinden sonradan Plant’i gruba katmayı başardı. Plant’in arkadaşı davulcu Bonham’ın da katılmasıyla kadrosu şekillenen grup, The Yardbirds adını taşıyordu. Ama Yardbirds’ün eski elemanlarından birisinin grubun ad hakkına sahip olması sebebiyle grup kısa bir süre sonra adını Led Zeppelin olarak değiştirdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Recaizade Mahmut Ekrem

Led Zeppelin kendi adını taşıyan ilk albümünü 1969 yılında piyasaya çıkarttı. Aynı yılın sonlarında II, 1970 yılında III ve 1971 yılında IV adlı albümleri sevenlerine sunan grup, artık rock müzik alanındaki en büyük ve en ilham verici grupların arasında yer alıyordu. 19711977 yılları arasında altın çağını yaşıyan grup, dünyanın en büyük rock grubu adıyla pek fazla konser verdi. IV adlı albümlerinin kapağında yer alan ve her biri grup üyelerinin birini temsilci simgeler ve karanlık şarkı sözleri yüzünden satanist olmakla ve fazla daha kötüleriyle suçlansalar da, her zaman bildikleri en iyi şeyi, kaliteli müziği devam ettirdiler. Led Zeppelin, davulcuları John Bonham’ın 1980 yılındaki ani ölümüyle sarsıldı. Fazla alkol ve yamalı yaşamın kurbanı olan Bonham’ın vefatının peşinde grubu devam ettirmek istemeyen Plant ve arkadaşları Zeppelin’in sonunu getirdiler. Grubun son albümü ise Bonham’ın vefatından kısa bir süre önce piyasaya meydana çıkan In Through the Out Door oldu.

Plant’in Zeppelin yıllarında başından böylece fazla talihsiz durum geçmişti. 1975 yılında geçirdiği trafik kazasında karısıyla beraber ölümle burun buruna gelip ağır zarar görmüş olarak kurtulan müzisyen, 1977 yılında ise az önce 5 yaşında olan oğlu Karac’ı ağır bir mide enfeksiyonu sebebiyle kaybetti. Gruplarının davulcusu ve Plant’in en yakın arkadaşlarından birisi olan Bonham’ın kaybı ise bütün bunların üzerine tuz biber ekti ve de Plant bir zaman için müzikal çalışmalardan uzaktan kaldı.

Zeppelin’den ayrılmasının gerisinde iki sene kadar bir vakit müziğe ara veren Plant, 1982 yılında çıkarttığı ilk solo albümü Pictures beygir Eleven ile sahnelere geri döndü. İngiltere ve Amerika müzik listelerinde 2. sıraya dek yükselen albüm, sanatçının solo kariyerinin de başarılı olacağının göstergesiydi. Halen solo kariyerine devam etmekte olan Plant, son olarak 2010 yılının Eylül ayında, Band of Joy adındaki 9. stüdyo albümünü piyasaya çıkarttı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Rosalia Mera

1968 yılında Maureen Wilson ile evlenen Plant, bu evlilikten Carmen Jane adlı bir kız ve Karac ile Logan adında iki erkek çocuğa sahip oldu. Karac Pendragon Page, 1977 yılında, hemen şimdi 5 yaşındayken kaptığı bir virüse bağlı oluşan enfeksiyonlardan hayatını kaybetti. Çift, 1983 yılında boşandı.

Hit Parader dergisinin 2006 yılında düzenlediği Tüm Zamanların En İyi Metal Müzisyeni anketinde 1 numarada yer alan Plant, listenin birincil sıralarını müzikal olarak kendisinden etkilendiğini açıkça söyleyen Rob Halford, Steven Tyler ve Freddie Mercury ile paylaştı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı