R

Robert Rodriguez

Robert Rodriguez Biyografisi

Robert Anthony Rodriguez, 1968 doğumlu Amerikalı film yönetmeni. Düşük bütçelerle bağımsız ve stüdyo filmleri yapan yönetmenin bir takım filmleri : “Desperado” (1995), “From Dusk Till Dawn” (1996) ve “Sin City” (2005).

20 Haziran 1968 tarihinde, San Antonio, Texas‘ta dünyaya gelen Robert Rodriguez, fazla küçük yaşlarda eline geçen bir kamerayla başladığı sinema macerasına, University of Texas’ta okuduğu yıllarda çektiği kısa filmlerle devam etti. 1990 sonbaharında bir film yarışmasında aldığı başarıyla üniversitenin film programına girmeye yargı kazandı. Burada, ödüllü 16 mm’lik kısa filmi, “Bedhead“‘i çekti. Bu film ile gördüğü ilginin de etkisiyle Rodriguez, sinema alanında kariyer yapmaya karar vererek, John Woo filmlerinden esinlenip, aksiyon bir film olan “El Mariachi“yi ispanyolca olarak çekti(1992). Sundance Film Festivalinde seyirci ödülü şampiyon bu film, gerçekten düşük bütçeli, video piyasasını niyet almıştı ama Columbia Pictures’ın dikkatini çekmeyi başardı. Bu film ve 1990lı yılların egemen sinema hareketindeki kayda değer taşln “Rebel Without a Crew” adlı kitabıyla yönetmen, bir fazla insanı “bütçesiz” film yapmaya özendirme etti.

Başrolünü Antonio Banderas‘ın oynadığı “El Mariachi”nin devamı özelliğinde, bir sonraki filmi “Desperado” ile Salma Hayek‘i Amerikan seyircisiyle tanıştıran Rodriguez, ardından, Quentin Tarantino‘nun senaryosunu Robert Kurtzman ile birlikte yazdığı, “From Dusk Till Dawn” ‘u ve arkasından Kevin Williamson ile gençlik-nefret edilen şey bilim-kurgusu “The Faculty“‘yi çekti. 2001 yılında, birincil 100,000,000 Amerikan Dolarını, daha sonra üçlemeye dönüşen “Spy Kids” ile kazanan Rodriguez’in üçüncü “mariachi” filmi 2003 yılının sonlarına doğru çıktı : “Once Upon a Time in Mexico“.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Recep Akdağ

Rodriguez, 2005 yılında, “Frank Miller Sin City” çizgi romanlarından uyarlanan, bir sahnesini Tarantino’nun yönettiği “Sin City” adlı filmi çekti. Gişede başarılı olan bu filmin iki adet devam filmi de 2007 yılından daha sonra gösterime girecek. Kendi filmlerini yönetmesinin, senaryosunu yazmasının ve yapımını üstlenmesinin yanına bir fazla filminde, yayımcı, görünüm yönetmeni, görsel efekt danışmanı, besteci ve ses editörü gibi görevleri de üstlenen meşhur yönetmenin “tek karakter film ekibi” adlı bir lakabı var.

Kayda Değer Filmleri:

“Bedhead” (1991) ” El Mariachi “ (1992) ” Desperado “ (1995) “Four Rooms “ (1995 – “The Misbehavers” adlı bölüm) ” From Dusk Till Dawn “ (1996) ” The Faculty “ (1998) ” Spy Kids “ (2001) ” Spy Kids 2 : Island of Lost Dreams “ (2002) ” Spy Kids 3-D : Game Over “ (2003) ” Sin City “ (2005) ” The Adventures of Shark Doruk and Lava Girl “ (2005)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı