R

Roberto Benigni

Roberto Benigni Biyografisi

Oscar Ödüllü meşhur İtalyan komedi oyuncusu.
1952 yılında Arezzo‘da doğdu. Kısa bir süre sonra ailesiyle birlikte Prato‘ya taşındılar. Gençliğinde içe kapanık biriydi. Floransa‘daki Jesuits Seminary Papaz Okulu‘na gitti. Ardından Prato’da Economy Institute‘ye devam etti. İlk defa 1972 yılında Prato’da sahne aldı. Aynı sene diğer tiyatro oyunlarında sahne almak için Roma‘ya gitti. Tiyatro oyunlarında çalışırken bir yandan da televizyon dünyasına atıldı.1975‘de Giuseppe Bertolucci‘nin yazdığı “Cioni Mario di Gaspare fu Guilia” adlı oyunla büyük çıkışını yaptı.

İtalya‘da tanınması 1970lerin ünlü televizyon serisi “Televacca” ile oldu. Bu seride yer alan ağır taşlama taşıyan “Anthem of The Melting Body” adlı birim yüzünden büyük skandallara sebep oldu. İtalyan Kominist Partisi lideri Enrico Berlinguer, bir zaman Benigni’ye yasaklanmış getirdi.

Peşinde 1977 yılında yeniden Giuseppe Bertolucci’ye ait “Berlinguer ti Voglio Bene” adlı filmde Cioni Mario karakterini oynadı. 1979 yılı onun için verimli bir yıl oldu. “Ma Che Cos’é Questo Amore” adlı televizyon serisinde çalışırken bir yanlamasına da “Letti Selvaggi“, “La Luna“, “Clair de Femme” ve “Chiedo Asilo” adlı filmlerde rol aldı. 1980 yılında Renzo Arbore‘nin “Pap’occhio II” adlı filminde rol aldı.

1983 yılına gelindiğinde birincil yönetmenlik deneyimi olan “Tu Mi Turbi“(You Upset Me) adlı filmi çekti. Filmin setinde tanıştığı ünlü oyuncu Nicoletta Braschi ile evlendi. Daha sonraki filmlerinde defalarca Braschi ile rol aldı. 1986 yılında Amerikalı yönetmen Jim Jarmusch ile çalışmaya başladı. “Down By Law“(1986), “Night On Earth“(1991) ve “Coffee And Cigarettes“(2003) adlı filmlerde benzer yönetmen ile çalıştı. 1993‘de ünlü Pink Panther serisinin devamı olan “Son Of The Pink Panther” adlı filmde Blake Edwards ile birlikte çalıştı. Filmde dedektif Clouseau’nun sakar oğlu rolünü oynadı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ruhi Arel

1989 yılında Federico Fellini‘nin “La Voce Della Luna” adlı filminde ilk ciddi rolünü oynadı. Dünyaca tanınması 1997 yılında rol aldığı “Life is Beautiful” adlı film ile oldu. Senaryosu Vincenzo Cerami‘ye ait olan filmde ailesiyle birlikte Nazi Kampına gönderilen bir adamın trajikomik hikayesini anlattı. Film 7 dalda Oscar‘a namzet oldu. Bu filmdeki üstün performansıyla 1998 yılında “En İyi Erkek Oyuncu” Oscar Ödülü’nü aldı. Cana Yakın ve içten tavırları ile Oscar törenine damgasını vurdu.

Benigni ayrıca 1999 yılında “Asterix And Obelix Take On César” adlı filmde César’ı öldürüp yerine Roma İmparatoru edinmek isteyen Lecius Detritus karakterini canlandırdı.

2002 yılında “Pinocchio” ile yönetmenliğe geri döndü. İtalyan sineması için büyük bütçelerle çekilen film olumlu eleştiriler alamadı. Benzer yıl Avrupa Film Ödülleri’nde “En İyi Belgesel Sinema” dalında aday olan, Damian Pettigrew imzalı “Fellini: I’m a Born Liar” adlı çalışmada yer aldı.Benigni en son 2005 yılında “The Tiger And The Snow” adlı Irak Savaşı konulu filmde yer aldı. Yine benzer yıl çok izlenen bir haber programında striptiz yapmaya kalkışması ile dikkatleri üzerine çekti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı