R

Rocky Marciano

Rocky Marciano Biyografisi

Rocky Marciano, 1923 doğumlu İtalyan asıllı Amerika’lı, ağır sıklet boks şampiyonu. Gerçek adı Rocco Frencis Marchegiano olan boksör, the Brockton Blockbuster (Brockton Bombası) olarak anılırdı.
1 Eylül 1923 tarihinde Brockton, Massachusetts, Amerika’da dünyaya gelen Rocky önceleri profesyonel beyzbola alaka duyuyodu. II. Dünya Savaşı esnasında ABD Kara Kuvvetleri’nde görevliyken boksa başlayan ve birincil profesyonel karşılaşmasına 17 Mart 1947 tarihinde çıkan Rocky ard arda Rex Layne, Joe Louis, Lee Suvold ve Harry Matthews’u nakavt etti.

Menajer All Weill ve antrenör Charlie Goodman kadar keşfedilen Rocky’nin, profesyonelliğe geçmesinde ve böylesine büyük bir efsane ülkü gelmesinde bu ikilinin oynadığı rol büyüktü.

1947’de, dünya orta sıklet boks sampiyonluğunu elde eden Rocky, Tony Zale ile yaptığı üç ünvan maçıyla ününe ün kattı.

25 Haziran 1948‘de Rocky Marciano, Brown Bomber lakabıyla anılan ve 1908‘den o güne kadar dünya ağır sıklet boks şampiyonluğunu şampiyon ilk siyah olan 23 yaşındaki Louis’i yenerek, Louis’in, James J. Braddock‘tan aldığı ve 25 kere koruduğu şampiyonluğuna son verdi.

23 Eylül 1952 tarihinde, Philadelphia’da Dünya Şampiyonu Jersey Joe Walcott aleyhinde çıktığı ünvan maçının ilk raundunda yere düşmesine ve puan olarak geri düşmesine karşın 13. rauntta tek yumrukla şampiyonu mağlup ederek maçı şampiyon Rocky ağır sıklette peşpeşe aldığı galibiyetlerle, bütün ilgiyi üzerine çekti.

1956 senesinde Archie Moore ile dövüşen Rocky’nin, bu engebeli maçı da kazandıktan sonra, beklenmedik aniden ringlere ve boks kariyerine vedasını açıklamasının ardındaki, ikna edilme çabaları işe yaramadı.

Rocky Marciano, 1952’den, boksu bıraktığı 1956 yılına değin, çıktığı ve 43 tanesini nakavtla kazandığı 49 profesyonel karşılaşmanın hepsinde, ringden şampiyon ayrılarak, dünya ağır sıklet şampiyonları arasında hiç yenilmeyen tek şampiyon olarak adını tarihe yazdırdı. Teknik zayıflığına karşın, sert yumrukları ve dayanıklılığıyla tanınan Marciano, boks hayatını 32 yaşında noktalamasının arkasında, ringdeki ününden yararlanarak yöneldiği komedi oyunculuğu alanında da başarılı oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Raşid Dostum

Meşhur boksör, 31 Ağustos 1969 tarihinde, Newton Iowa yakınlarında meydana gelen uçak kazasında hayatını kaybetti.

Marciano’nun hayatı ve başarıları, Hollywood’un da en manâlı malzemelerinden birini oluşturdu. İlki 1976‘da çekilen ve altı filmden oluşan bir sinema filmi serisi olarak çekilen “rocky”, başrolde oynayan ve filmin senaryosunu da yazar Sylvester Stallone‘yi üne kavuşturdu. Marciano’nun, Everett Skehan kadar yazılan yaşam öyküsü, 1977 senesinde yayımlandı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı