R

Rod Stewart

Rod Stewart Biyografisi

Şarkıcı, Laf yazarı, Müzisyen

Tam adı Roderick David Stewart’ dir. 10 Ocak 1945’de Londra’da doğdu. Gençlik yıllarında futbola tutkuyla bağlıydı. Brentfort Klübü’nde forma giyen Stewart, 1960’lı yıllarda folk sanatçısı Wizz Jones‘tan etkilenerek müzik kariyerine başladı.

Rod Stewart 1960’lı yıllarda folk sanatçısı Wizz Jones’tan etkilenerek müzik kariyerine başladı. 1963 yılında Jimmy Powell And The Five Dimensions topluluğuna katılan Stewart, armonika çalıyordu. sonradan Brian Auger, Julie Driscoll, Mickey Waller, Rick Brown ve John Baldry ile Steampacket topluluğunun bir üyesi oldu. 1965’te Shotgun Express’e katıldı. “The Jeff Beck Group” adlı guruba katıldığında, artık bilinen bir isim haline gelmişti.

daha sonra solo kariyerine 1969’daki ilk albümü “An Old Raincoat Won’t Ever Let You Down” ile adım atmıştır. Sanatçının yaklaşık 50 takvim sanat hayatında ilk kez İngiltere olmak üzere çoğu ülkede galibiyet elde eden şarkıları ve albümleri bulunmaktadır.

Sanatçının en bilinen şarkıları, “Maggie May”, “You Wear It Well”, “Hot Legs”, “Da Ya Think I’m Sexy?”, “Forever Young” ve son olarak da “Have You Ever Seen The Rain?”dir. Ole Ole adlı parçası İskoç futbol meraklılarının marşı haline geldi.

Yeniden Stewart’ın en çok satan single’ı da; 1978 çıkışlı disko hiti “Da Ya Think I’m Sexy?” adlı şarkısıdır. Sanatçının Hollywood’daki “Walk of Fame”de kaldırım taşında adı bulunmaktadır. 1990’ların başında çıkan Rhythm of My Heart adlı single pop listelerine liste başı oldu.

1990’ların başında top model Rachel Hunter ile bir izdivaç yaptı. İkisi Alana’dan, biri sevgilisinden, ikisi de ikinci eşinden bütün beş çocuk babası olan Stewart, Rachel Hunter’dan boşandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ray Cooney
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı