R

Rodin

Rodin Biyografisi

Düşünen Adam heykelinin Heykeltıraş’ıdır.

Rodin, Auguste Rodin 12 Kasım 1840 tarihinde Fransa, Paris’de orta halli bir ailenin oğlu olarak doğmuştur. Tam adı François-Auguste-René Rodin’dir.

Rodin, 14 yaşında giçük Mektep) isimli Özel okula gittiğinde heykele olan becersini farketti ve desenler üstüne olan yeteneklerini geliştirmeye yöneldi. Resimle başladı her şey, desen becerisi gittikçe geliştirdi. 1857 yılında mezun oldu. Bu okulda hareketli modelleri akıldan resimleme üstünde çalıştı. 1857-1858 arasında üç kere girdiği Ecole des Beaux-Arts’ın (Güzel Sanatlar Okulu) sınavını kazanamayınca Constant Simon’dan heykelin derinlemesine görünüşü ve kısaltmayla ilgili dersler aldı.

Sanat alanındaki yüksek öğrenimini sürdüremeyeceğini anlayınca 1864 yılında Sevres Kenti’ndeki porselen fabrikasında çalışmaya başladı. Aynı sene birincil eseri olan Kırk Burunlu Adam’ı yaptı.

1864 yılında birincil atölyesini kiraladı. O atölyede ileride evleneceği 20 yaşındaki Rose Beuret ile tanıştığında Auguste Rodin 24 yaşındaydı. 1870-1871 Fransa-Prusya Savaşı’na katıldı. Savaştan sonradan Belçika’ya gitti Brüksel’de sanatkâr Carrier Belleuse ile Belçika Borsası`nın dekorasyonu üzerinde çalıştı.

1871 yılında birincil eserleri ile ilk önce Belçika’da sergi açtılar. 1875 yılında Tunç Çağı ismini koyduğu bronz heykelini yaptı. 1876 yılında İtalya’ya gitti. Michelangelo Buonarroti ile ilgili araştırmalar yaptı. 1882’de ise Adem, Havva ve Düşünen Adam adlı heykelleri yaptı. 1877’de Paris’teki Salon Sergisi’nde Bronz Çağı adlı eserini sergiledi. Bu eserin üzerine yapılan tartışmalar ünlenmesine yol açtı. Ardından Savunma (1878) adlı eseri yaptı. Bir süre sonra sevgilisi, sonra da en büyük rakibi olacak Camille Claudel’le tanıştı. 1880 yılından sonradan portre heykelcisi olarak tanındı. 1883 yılında Victor Hugo’nun büstünü yaptı. 1885 yılında Calais Belediyesi, Calais Burjuvaları adlı anıtı yapması için ısmarladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Regina Spektor

1886 yılında “Öpüşme” adlı heykeli, 1897 yılında Balzac heykelini yaptı. 1888’de Fransa devleti, uluslararası bir sergi için Öpüşme’nin mermerini ısmarladı. Sanat çevrelerindeki namı çoktandır büyümüştü. O yılların büyük Fransız ressamlarından Claude Monet, iki taraflı sergi açmayı öneri ettiğinde yıl 1889’du.

Kurulacak bir müze için “Cehennem Kapıları” adını verdiği ve 37 sene üzerinde çalıştığı dev boyutlu eser üzerine 180 tane figür yerleştirdi (ölümünden sonra bronza dökülebildi). Bu çok boyutlu eserinde artist, mimarlık çerçevesine sığdırılmak istenen heykel üslubu tutmadığını dobra dobra gösterdi.

1890’dan sonradan çeşitli ödüller kazandı. Ulusal Ginde genç sanatçıları etkiledi. 1900’lerde heykelin insan figürünün tümü yerine bir bölümünü ortaya koyabileceği sonucuna vardı. Sanatçının dramatikliği vurgulayan el gibi kısmi ve yetkisiz yontuları modern heykelciliğe en büyük katkılardan biri oldu. akademik düşünceye karşıt olarak eserlerin bitmemişliğini savunan Rodin, geleneksel figüratif sanattan 20. yüzyıl heykelciliğine geçişte kişiliği ve eserleriyle en etkili rolü oynadı.

İlerleyen yıllar çok değişik Fransız şehirlerinde ardı ardına açtığı sergiler açmakla geçti. Ve bugün hala her sene binlerce turistin ilgisini çeken, Türkiye’de Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin bahçesinde de bir kopyası bulunan ünlü “Düşünen Adam” heykelinin büyük boy alçıdan üretilmiş halini öncelikle Londra‘daki International Society’de sergiledi. Bronz versiyonunu da yapmıştı ve o da Salon de Paris‘de sergilendi. 1895’te Meudon’daki Villa des Brillants’ı satın alarak resim ve antik heykel koleksiyonunu oluşturmaya başladı.

1864 yılında terzi Rose Beuret ile tanıştı, yıllardan beri Rodin’e modellik yaptı yardımcılık yaptı işlerini peşine düşüp takip etti. 1866 yılında oğulları Auguste-Eugíne Beuret doğdu.

Rodin, 29 Ocak 1917 tarihinde Rose Beuret ile evlendi. Rose çok hastaydı ve evlendikten sadece 16 gün sonra sevgililer günü olan 14 Şubat’ta hayata veda etti. Benzer yıl, 17 Kasım’da ölen Rodin, Meudon’daki Villa des Brillants’ın bahçesine, eşi ve aşkı Rose’un yanında gömüldü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Rıfat Özbek

Rodin, 17 Kasım 1917 tarihinde Fransa, Meudon’da 77 yaşında ölmüştür. Meudon’daki atölye evinin bahçesindeki Düşünen Adam adlı heykelin altına gömülür.

Bugün Düşünen Adam heykeli hala 1906’da yerleştirildiği Paris’in Quartier Latin bölgesinde yer alan bir yapı olan Panthéon’un önünde duruyor. Koleksiyonlarını ölürken devlete bırakan Auguste Rodin adına devlet Biron Konağı’nı Rodin Müzesi’ne dönüştürdü.

Rodin akıl adamıdır ve eline matkap çekiç alıp hiç taş veya bilye yontmamıştır. O tasarlamış ve araştırmıştır. (Örneğin, Balzac heykeli için 6 sene araştırma yapmıştır). Antika eser ve doküman toplamış, aralıksız çizim yapmış, sonra ulaştığı sentezi, üç boyutlu kilden, alçıdan yaratmıştır. Taşı oymak, mermeri işlemek, bronzu dökmek atölyede çalışanların işidir. Her eserini öbür boyutlarda, öbür ölçeklerde gerçekleştirdiği gibi, bunlar üzerine çeşitlemeler uygulamıştır.

En kayda değer heykeli:
Düşünen Adam (le Penseur), 1940 ta yapıldı. 2×1.40 m boyutlarında bronzdandır. Süsleyici Sanatlar Müzesi için büyük bir bronz kapı yapması istenen Rodin, Dante’nin Divina Commedia’sından sahnelerin yer alacağı hain kabartmalardan oluşan bu kapıya Cehennem Kapısı adını verdi. Üst bölüme Dante’nin oturan heykelini koymayı tasarladı ve önceleri “Ozan” adıyla tanıdık Düşünen Adam’ın alçısını 1880’de tamamladı. Heykel 1904’te Paris’te Pantheon’un sütunlu avlusuna, sonra da Rodin Müzesi’nin şeref avlusuna yerleştirildi. Eserin ikinci bir dökümü Rodin’in Meudon’daki mezarındadır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı