R

Roger Zelazny

Roger Zelazny Biyografisi

Altı Hugo ve üç Nebula ödülü sahibi olan PolonyalıAmerikalı fantazi ve bilimkurgu yazarı. Hugo ve Nebula’nın yanı sıra Balrog, Locus, Seiun gibi kurgu edebiyatının en prestijli ödüllerini daima kazanmış olan Zelazny, 2010 yılında Science Fiction Hall of Fame Müzesi’ne kabul edilmiştir. En kayda değer eserleri Amber Yıllıkları, Işık Tanrısı ve Bu Baki’dür.
Roger Joseph Zelazny, 13 Mayıs 1937 tarihinde, Euclid, Ohio, A.B.D.’de dünyaya geldi. Polonya asıllı göçmen Joseph Frank Zelazny ve İrlandaAmerika’lı Josephine Flore Sweet çiftinin tek çocuğu olan yazar, Ohio’da büyüdü.

Lisede okuduğu yıllarda mektep gazetesinin editörü olan Zelazny, keza Marifetli Yazarlar Klübü’nün de bir üyesiydi. 1955 yılında Western Reserve Üniversitesi’ne kaydolan Zelazny, bu üniversitede İngilizce üzerine eğitim aldıktan sonradan 1959 yılında Kolombiya Üniversitesi’ne tescil oldu ve bu üniversitede Elizabet dönemi İngiliz dramaları üstüne uzmanlaştı.

1962 yılında üniversiteyi bitirmesinin ardınu’nda işe başlayan Zelazny, 1969 yılına değin bu işte çalışmaya devam etti; bir yanlamasına da bilimkurgu öyküleri kaleme alıyordu. 60’lı yıllarda keza Baltimore Bilimkurgu Topluluğu’nun başkanlığını yapan yazan, 1 Mayıs 1969 tarihinde çalıştığı kurumdan ayrılarak tam zamanlı bir yazar olarak kariyerine devam etti.

Roger Zelazny ilk olarak 1953 yılında, Thurban dergisinde yayınlanan Conditional Benefit adlı öyküsüyle okuyucuları ile buluştu. Yazarın satmayı başardığı ilk öykü ise, 1954 yılında, Literary Calvalcade dergisinde yayınlanan Mr. Fuller’s Revolt oldu.

Yazdığı kitaplarda öyle çok öbür diyarın mitolojilerinden yararlanan Zelazny, kitaplarında teknoloji ve fantaziyi bir araya getirmeyi başardı. Bu Ölümsüz, Yunan Mitosları’ndan beslenirken, Işık Tanrısı Hint, Eye of Cat Navajo ve The Mask of Loki adlı eserinde ise Kuzey Mitolojisi’nden yararlandı. Kayda Değer eserleri aralarında on kitaptan oluşan fantazi serisi Amber Yıllıkları, Hugo Ödüllü bilimkurgu yapıtı Bu Ebedi, Nebula adayı ve Hugo ödüllü bilimkurgu kitabı Işık Tanrısı vede Locus Ödülü sahibi olağanüstü kurgu yapıtı Changeling sayılabilir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Robert Wagner

Roger Zelazny, 1964 yılında Sharon Steberl, 1966 yılında ise Judith Alene Callahan ile evlendi. Callahan ile olan evliliğinden birisi kız edinmek üzere üç çocuk sahibi olan yazan, 1995 yılında, kolon kanserine ast böbrek yetmezliğinden hayata gözlerini yumdu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı