R

Romen Diyojen

Romen Diyojen Biyografisi

Romen Diyojen, 1030 yılında Kapadokyalı Diogenii ailesinin bir ferdi olarak doğmuştur. Babasının adı Konstantin Diogenes’dir. Annesi de imparator III.Romanos Argyros’un kızkardeşidir.
Romen Diyojen, Bizans ordusunda yüksek rütbelere yükselmiş bir subay idi. Romen Diyojen, Triaditza (Sofya) strategosuyken (askeri vali) 1067 yılında X.Konstantinos’un ölümünden bir vakit daha sonra giriştiği isyan sebebiyle Hadrianopolis’te (Edirne) yakalanarak Konstantinopolis’e (İstanbul) getirildi.

İdama mahkûm edildiğinde, taht naibi Eudokia’nın ilgisini çekmiş ve affetme edilmiş olup sonradan da Kraliçe ile 1 Ocak 1068’de evlendiğinde İmparator olmuştur. X. Konstantinos’un (1059-1067) ölümünden sonradan geride kalan üç oğlunun çocuk yaşta olmaları sebebiyle naipliği ele alan İmparatoriçe Eudokia, Romen Diyojen ile evlenerek imparator olmasını sağladı.

Romen Diyojen, muhaliflerine karşısında durumunu yükseltmek için askeri başarılar galip gelmek amacıyla Mart 1068’de Anadolu’ya akınlarını yoğunlaştıran Türkler’e aleyhinde çıktığı seferden maddesel bir kazanım elde edemeden 1070 başlarında Konstantinopolis’e döndü. 1071 baharında Türkler’e aleyhinde son seferine çıktı.

Yüksek Dağ Arslan’ın Darı Seferine çıktığını öğrenen Bizans İmparatoru Romen Diyojen Azerbaycan’a dek artan bir şekilde Türk kalelerini zapta ve Türkleri Anadolu’dan atmaya karar verdi. Romen Diyojen, Frank, Norman, Slav, Gürcü, Abaza, Ermeni ve Rumeli’de yaşamış İslam dinini kabul etmemiş Peçenek ve Oğuz Türklerini de ordusuna kattı. 13 Mart 1071’de 200.000 kişilik Bizans ordusu İstanbul’dan yola çıktı. Erzurum yoluyla Malazgirt’e ulaştı.

1068 ve 1069’da Selçuklulara karşısında bir takım başarılar kazandıysa da, 26 Ağustos 1071 tarihinde Yüksek Dağ Arslan komutasındaki Selçuklu Ordusu ile yaptığı Malazgirt Savaşında yenilerek esir oldu. Cengaverliğine karşın hiçbir şey yapamayan mağrur Bizans İmparatoru Diyojen, yaralı halde bütün maiyeti ile birlikte tutsak edildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Roger Vadim

Sultan Alp Arslan savaştan sonradan huzuruna getirilen imparatoru, hiç ümit etmediği şekilde affetti. Bizans imparatorunun harp tazminatı ödemesi, her yıl haraç ve gereklilik halinde Selçuklu ordusuna asker göndermesi karşılığında barıştırma antlaşması yapıldı. Yüksek Dağ Arslan’la bir arkadaşlık ve saldırmazlık antlaşması yaparak bir hafta sonra serbest bırakıldı.

Yenilgi haberinin Bizan’a ulaşması üzerine X.Konstantinos’un kardeşi Ioannes, imparatoriçe Evdokia’nın saraydan uzaklaşmasını ve oğlu VII. Mikhael’in imparator bildiri edilmesini sağladı.

Romen Diyojen, geri dönmekte iken Anadolu’ya dağılmış ordunun kalanlarından topladığı kuvvetlerle Amesia’yı (Amasya) üs yaptı. Kendisini tahttan indirenlerin ordularına karşı Dokeria’da (Tokat) yaptığı savaşı kaybederek Adana Kalesi’ne sığındıysa da 1072 yazında bir diğer Bizans ordusuna yenilerek tutsak düştü. Adana’dan Cotiaecum (Kütahya)’ya kadar katır sırtında götürüldü.

29 Haziran 1072 tarihinde Kütahya’da gözlerine eksen çekilerek Proti Adası’nada 4 Ağustos 1072 tarihinde öldü.

Romen Diyojen, ilk evliliğini Bulgar Çarı Alusian’in kızı olan Anna ile yapmıştı. Bu evliliğinden olan oğlu Konstantin Diogenes 1068 yılında ölmüştür.

Romen Diyojen, 1068 yılında Kraliçe Eudokia Makrembolitissa ile evlendi. Nikephoros Diogenes, Leo Diogenes adlarında iki çocuğu oldu.

Romen Diyojen, 4 Ağustos 1072 tarihinde 42 yaşında Kınalıada’da ölmüştür.

Romen Diyojen Türklere Anadolu kapısını açan Malazgirt Savaşında Bizans ordularının başında olduğundan Türk tarihinde belki de en aşina Bizans İmparatorudur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı