R

Ronald Reagan

Ronald Reagan Biyografisi

Eski sinema artisti ,33. Kaliforniya valisi (1967-1975) ve ABD‘nin 40. başkanı (1981-1989)
Ronald Wi1’de, Nellie ve John Reagan çiftinin ikinci oğlu olarak Tampico’da (İllinois) dünyaya geldi. Eureka College’den 1932 yılında mezun olan Reagan, 5 yıl boyunca radyoda sunucu olarak çalıştı ve 1937 yılında birincil filmi “Love Is on the Air”de rol aldı.

Reagan, 26 Ocak 1940’da, aktrist Jane Wyman’la evlendi, 9 yıl süren evlilik, boşanmayla sonuçlandı. İkinci evliliğini 4 Mart 1952’de tekrar bir aktristle, Nancy Davis’le yaptı.

ABD Hava Kuvvetleri için 1942-1945 yılları arasında eğitim filmleri yapan Reagan, 1947 yılında Sinema Oyuncuları Birliği’nin başkanı oldu.

Casablanca filmi çekilirken, Humphrey Bogart‘ın rolü için başta Reagan düşünülmüştür. Hollywood’da siyasete gireceğinin işaretlerini veren Reagan, her zaman Demokrat Parti’ye yakınlığıyla bilindi. Ancak 1962’de Cumhuriyetçi Parti’ye geçti .

Californiya valilik seçimlerinde ünlü Hollywood yıldızlarının aleyhteki propagandasına karşın 1966’da Kaliforniya valisi seçildi.Halkçı Vali Edmund G. Pat Brown’ı yenilgiye uğratarak vali olan Reagan, 1980 yılındaki başkanlık seçimlerinde, Başkan Jimmy Carter’ı geride bıraktı. Reagan, 20 Şubat 1981’de yemin ederek, ABD’nin 40. başkanı oldu.

Başkan Reagan, 30 Mart 1981’de, Washington’da bir otelde katıldığı toplantıdan çıkışında vurularak yaralandı. Yemin ettiği gün, İran rehine krizinin çözülmesi, iki ay sonra ise bir suikast girişiminden kurtulması, Hollywood’dan kalma ‘kahraman’ imajını pekiştirmesine niçin oldu. 6 Kasım 1984’te büyük bir oy farkıyla , eski başkan yardımcısı Walter Mondale’yi geçerek ikinci kere başkan seçilen Ronald Reagan rotasını bu defa, komünizm ve SSCB‘ye çevirdi. Silahlanma harcamalarını artırdı ve SSCB’nin rekabet edemeyeceği maliyetteki ‘Yıldız Savaşları’ projesini geliştirdi. Bir yandan da 1985’te iktidara gelen SSCB lideri Mihail Gorbaçov‘la umulmadık bir yakınlık kurdu. Soğuk Savaş’ın Washington lehine sonuçlanması ona ‘SSCB’yi dağıtan lider’ unvanını kazandırdı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Rıza Çalımbay

Reagan, ikinci başkanlık döneminin dolmasının arkasından Şubat 1989’da, anayasaya tarafından tekrar başkan adayı olamadığı için emekliye ayrıldı. Yerine, kendisinin Başkan Yardımcılığı’nı yapan Cumhuriyetçi Parti adayı George Bush Başkan seçildi. Bu Nedenle, 2. Dünya Savaşının bitmesinden bu yandan birincil kez (ve şimdiye kadar bir kere) ABD’de benzer partinin adayı üç kez üst üste Başkan seçilmiş oldu. Ronald Reagan ABD’nin en uzun yaşayan başkanı oldu.

5 Kasım 1994’de Alzheimer teşhisi konulan Ronald Reagan, 5 Haziran 2004 tarihinde öldü.

REAGAN DÖNEMİNİN ÖNEMLİ OLAYLARI
Ronald Reagan, başkan olduğu dönemde, Sandra Day O’Connor’ı, Yüksek Duruşma’nin ilk bayan yargıcı olarak atadı.

Reagan, Ulusal Havacılık İdaresi’ne karşı Ağustos 1981’de greve giden 11 binden fazla hava trafik kontrolörünü işten çıkardı.

Reagan, 1982’de, İngiltere’nin Arjantin’le yaptığı 74 gün savaşında, dönemin İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher’a yardım verdi.

ABD 1983’te, Karayip adalarındaki solcu bir darbeden sonra bu ülkeyi istila etti.

Dönemin Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov’la 1985’de Cenevre’de buluşan Reagan, bu buluşmayı, ABD-Sovyet ilişkilerinde “yeni bir açılış” olarak tanımladı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de, 1986’da bir diskoteğe yapılan bombalı saldırıda 2 Amerikan askeri ve 1 Türk kadının ölmesi üzerine, ABD savaş uçakları, Libya’nın Trablus ve Bingazi şehirlerini bombaladı.

İzlanda’da 1986 yılında, ABD-Sovyetler Birliği zirvesi yapıldı. Zirvede, silahlanmanın azaltılması ve Reagan’ın önerdiği Yıldız Savaşları olarak aşina stratejik savunma girişimi görüşüldü.

Reagan, Kasım 1986’da patlak veren “İran-gate” skandalıyla mağdur durumda kaldı. Bazı üst seviye yöneticiler İran’a tabanca satmakla suçlanarak görevden alındı ve Reagan daha sonra tabanca satışının “hata” olmilyon doların, Nikaragua’ya aktarıldığı ortaya çıktı.

1987’de Washington’da yapılan ABD-Sovyet zirvesinde Reagan ile Mihail Gorbaçov, orta menzilli nükleer silahların imhası konusunda anlaşma imzaladılar.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Dick Cheney
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı