R

Ronaldinho

Ronaldinho Biyografisi

Hakiki adı Ronaldo de Assis Moreira olan, Ronaldinho Gaúcho olarak aşina Brezilyalı futbolcu, 21 Mart 1980‘de Brezilya‘nın Porto Alegre şehrinde dünyaya geldi.
Doğumu, ülkesiıkıntıda olduğu dönemde gerçekleşmişti. Ailesinin geçimini, abisi Assis, futbol’dan elde ettiği gelirle karşılıyordu. 80 li yıllarda, gerek fiziki, gerek şehvetli açıdan Futbol, Brezilyalı her çocuk için eşi yarı bulunmaz bir çıkış yoluydu. Ronaldinho için de kasıt belliydi. İlk idolü ve hocası abisi Assis oldu.

Adını ilk olarak Mısır‘da yapılan 17 Yaşaltı Dünya Kupası‘nda gol kralı olarak duyuran Ronaldinho, birincil profesyonel anlaşmasını 1998 yılında Gremio Kulübüyle yaptı. Adının, ünlü futbolcu Ronaldo ile karıştırılmaması için o’na Portegizcede “Ufak Ronaldo” anlamına gelen Ronaldinho denmeye başlanmıştı.

2001 yılına kadar Gremio kulübünde forma giyen Ronaldinho, Paris-Saint Germain‘e 5 yıllık iarasında bonservis bedeli konusunda anlaşmazlık çıkıyordu. Bu anlaşmazlığın yasal alana taşınmasıyla, Ronaldinho, 6 ay futboldan uzaktan kalacaktı.

4,5 milyon dolarlık bonservis bedelinin ödenmesiyle bitmiş futbola döndü. PSG’deki birincil yılı pekde parlak geçmiyordu. Özellikle Ronaldinho’nun Paris gecelerine düşkünlüğü yüzünden teknik direktörü ile yıldızı barışmamamıştı.

Ronaldinho’nun, Fransız takımında 2. senesindeki başarısı göz kamaştırıyor, kendisi de daha büyük bir takıma gitmek istediğini her fırsatta dile getiriyordu. Ama sözleşmesi sebebiyle PSG’den ayrılamıyordu. 2003 yılında kulübü Avrupa Kupaları’na katılma hakkı kazanamayınca Ronaldinho’yu satmak listesine düzenlemek zorunda kaldı.

Aday kulüplerin başında David Beckam‘ı Real Madrid‘e kaptıran Manchester United vardı. Ronaldinho’nun Manchester’ın teklifini kabul etmek üzereyken FC Barcelona, son anda, 19 Temmuz 2003‘te, 27 Milyon Euro bonservis bedeliyle transferi gerçekleştirdi.

FC Barcelona’daki birincil maçına 27 Temmuz 2003 tarihinde çıktı. defalarca fazla istediğini dile getirdiği İspanya Lig Şampiyonluğuna ise 20042005 sezonunda ulaştı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Robert Patrick

Başarıları

Kulüpler
2004-2005 İspanya Lig Şampiyonluğu
Ulusal Takım
2002 Dünya Kupası Şampiyonluğu
1999 Amerika Kupası Şampiyonluğu
1997 17 yaş-altı Dünya Şampiyonluğu
Bireysel
2004 FIFA Dünyada Yılın Futbolcusu Ödülü
1997 17 yaş-altı Dünya Şampiyonası Gol Krallığı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı