R

Ronnie James Dio

Ronnie James Dio Biyografisi

Elf, Rainbow, Black Sabbath, Dio ve Heaven & Hell gruplarıyla beraber 19572010 yılları arasında aktif olarak müzik kariyerini sürdürmüş olan Amerika’lı heavy metal vokalisti ve şarkı sözü yazarı. Heavy metal müzik türünün en etkili isimlerinden birisi olarak göterilen Dio, bu müziğe kattığı popülerliğin yanı sıra 1980’li yıllarda hayata geçirdiği ve Afrika’daki aç çocuklar için yardım toplayan Hear’n Aid konserleri ile de tanınmaktadır. Metal müziğin sembolü haline gelmiş olan devils horns sembolünü ilk kullanan isim de olan Dio, 16 Mayıs 2010 tarihinde, mide kanseri nedeniyle hayata gözlerini yumdu.
Ronnie James Dio, 10 Temmuz 1942 tarihinde, Portsmoth, New Hampshire, A.B.D.’de dünyaya geldi. Doğum adı Ronald James Padavona olan Dio, İtalyan asıllı bir ailenin tek çocuğu olarak Cortland, New York’da büyüdü.

Müzikle genç yaşlarda tanışan Dio, liseye devam ettiği yıllarda, rock müzikle tanışmadan önce trompet ve korno çalıyordu. Lise yıllarında katıldığı The Vegas Kings adlı grupta bas gitar çalan genç artist, kısa sürede grubun lideri konumuna geldi ve de grubu Ronnie And The Red Caps olarak her tarafta adlandırdı. Ronnie And The Inkar Caps, 1958 yılında, Rob Records’dan birincil plağını çıkarttı.

Cortland City School’dan 1960 yılında mezun olan Dio, hayatının yönünü adamakıllı müziğe çevirmeye karar verdi. Grubunun adını bir defa dçı, 19611967 yılları aralarında, yeni adıyla Ronnie Dio and The Prophets olan grubuyla beraber pek çok single ve bir albüme imzasını attı. İtalyanca Tanrı anlamına gelen Dio lakabını da, bu grupla beraber çalıştığı yıllarda kullanmaya başlayan genç artist, sonra bu lakabı ad olarak benimsedi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Rowan Atkinson

1967 yılında Ronnie Dio and the Prophets’in dağılmasının arkasında, ilk olarak Electric Elves, sonradan ise Elf olarak adlandırdığı yeni grubunu kuran Dio, 1969 yılında açılış grubu olarak katıldığı Deep Purple konserinin sonucunda, Deep Purple’ın gitaristi olan Ritchie Blackmore’un ilgisini çekmeyi başardı. Kendi gruplarından ayrılan ikili, Rainbow adını verdikleri yeni bir metal grubu kurdular. İlk albümünü 1975 yılında çıkartan Rainbow, kısa sürede büyük bir hayran kitlesine kavuştu, lakin Blackmore’un grubu daha popüler gerçekleştirmek için mali arzularını öne çıkartmak istemesi üstünde Dio grubu terketti.

1975 yılında, eski vokalleri Ozzy Osbourne’un gruptan ayrılmasının arkasında Black Sabbath’a geçen Dio, bu grupla beraber çıktığı konserlerde, ileriki yıllarda metal müziğin simgesi haline gelecek olan devils horn simgesini kullanmaya başladı. Daha sonraki yıllarda yaptığı açıklamalarda büyükannesinin kötülüğe aleyhinde yaptığı bir koruma işareti olarak tanımladığı devils horn, Dio’nun simgesi haline geldi. Dio, Black Sabbath ile beraber Heaven and Hell, Mob Rules ve Dehumanizer adlı üç albüme imza attı.

1982 yılında, Black Sabbath’dan ayrılmasının peşinde kendi grubunu kuran başarılı müzisyen, gruba da kendi adını verdi; DIO. Bu grupla beraber 19822010 yılları aralarında toplam on stüdyo albümüak görev bölge tek elemanı oldu. DIO grubunda geçen yıllar içerisinde Vivian Campbell, Vinny Appice, Jimy Bain ve de Simon Wright’ın da arasında bulunduğu o kadar fazla ünlü müzisyen yer aldı.

2009 yılında, Black Sabbath’da beraber çalıştığı arkadaşları Tony Iommi, Geezer Butler ve Vinny Appice ile beraber Heaven & Hell grubunu kuran Dio, bu grupla beraber tek albümü olan The Devil You Know’u 28 Mart 2009 yılında piyasaya çıkarttı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ray Cooney

Ronnie James Dio, 16 Mayıs 2010 tarihinde, uzun süredir çaba etmekte olduğu mide kanseri nedeniyle hayata gözlerini yumdu. Karısı ve menejeri olan Wendy Galaxiola göre basına duyurulan vefat haberi, milyonlarca hayranını üzüntüye boğdu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı