R

Rose McGowan

Rose McGowan Biyografisi

Jawbreaker, Grindhouse, Doom Generation gibi büyük Holywood yapımlarında, WB Network’ün olağanüstü macera dizisi Charmed’da ve de Elvis Presley’nin hayatını anlatan ufak-hızlı Elvis’de rol almış olan İtalya doğumlu A.B.D.’li aktrist. Ünlü erkek dergileri FHM, Maxim ve Stuff’ın en seksi kadınlar listelerinde her zaman yer almış olan McGowan, keza o kadar çok işyeri için kıyafet modelliği de yapmıştır.
Rose Arianna McGowan, 5 Eylül 1973 tarihinde, Florence, İtalya’da dünyaya geldi. Fransız asıllı Amerika’lı yazan bir baba ve İrlanda asıllı usta bir annenin altı çocuğundan ikincisi olan McGowan, babasının yoluyla, hemen şimdi çocukluk yıllarında modellik yapmaya başladı.

Rose McGowan henüz 10 yaşındayken anne babasının boşanması üzerine A.B.D.’ye taşındı ve de gençlik yıllarını Oregon’da geçirdi. A.B.D.’ye yerleştikten sonradan İngilizce öğrenen genç oyuncu, Nova Lisesi’nden mezun oldu.

McGowan’ın Holywood ile tanışması, 1992 yapımı komedi filmi Encino Man’deki kısa rolü sayesinde oldu. Bu yapımı takip eden 1995 tarihli kara-komedi filmi The Doom Generation, McGowan’ı üne içeren üretim olurken, genç oyuncuya İndependent Spirit Award ödüllerinde en iyi oyuncu dalında adaylık getirdi.

1990’lı yıllarda ağırlıklı olarak bağımsız filmlerde rol alan oyuncu, 2001 yılında WB T.V. tarafından hazırlanan mucizevi macera dizisi Charmed’ın kadrosuna girmeyi başardı. Dizinin başrol oyuncusu Shannen Doherty’nin yerine kadroya giren McGowan, dizinin sona erdiği 2006 yılına değin bu rolünü devam ettirdi.

2006 yılında, sanatçı yönetmen Brian De Palma’nın kamera arkasında bulunduğu Oskar ödüllü The Black Dahlia’da rol bölge oyuncu, bundan bir yıl sonra ise Robert Rodriguez’in yönetmen koltuğunda oturduğu aksiyon filmi Grindhouse’da rol aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   II. Ramses

2010 yılının merakla beklenen aksiyon filmlerinden Machete’de Cherry Darling karakterini canlandıran McGowan, ayrıca 2010 yılında gösterime girmesi beklenen Dylan’s Wake ve Egg Scape adlı yapımlarda da rol aldı.

Oyunculuğun yanı sıra uzun vakit modellik de yapmış olan güzel oyuncu, ayrıca FHM ve Maxim gibi o kadar fazla ünlü erkek dergisi göre yaşamış en seksi kadınlar arasında gösterildi.

McGowan’ın üretim aşamasında olan filmleri aralarında Robert E. Howard’ın benzer adlı ebedi eserinden uyarlanan Conan ve Kızıl Sonya’da yer almaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı