ŞS

Sadettin Kaynak

Sadettin Kaynak Biyografisi

Sadettin Kaynak, 1895 yılında İstanbul’un Taşkasap semtinde doğmuştur. Karadeniz kökenli babası Ali Alâaddin Efendi ve annesi Havva Hanım’ın beş çocuğun en büyüğü olarak dünyaya gelir. Demin 10 yaşında iken hafız olan Sadettin Kaynak, yine o yaşlarda babasını kaybeder.
Dini bilgisini pekiştiren Kayi İlahiyat Fakültesi tahsilini de devam ettirir.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Diyarbakırda yerine geçen kimse subaylık yaptı. Cumhuriyet kurulduktan bir süre daha sonra da Sultan Selim Camii’ne önce ikinci, sonradan da 1928 yılında baş imam olur.

Dinî müzik ile din dışı müziği birlikte öğrenmiş ve icra etmiştir. 1926 yılında; birincil bestesi olan hüzzam şarkısı “Hicran-ı Izdırap“i yazmıştır. Saadettin Kaynak, dini bir muhitte yetişmiş, Sultan Selim Camii’nin baş imamı iken 1930’larda da, altı sene yaptığı imamlıktan ayrılır. ilahiden marşa, film müziğinden türküye dek bir çok alanda eser vermiş bir bestecidir.

İlk Türkçe ezanı da seslendiren Saadettin Kaynak’tır. 1930 yılında Paris’te konser verir. 1940-1950 yılları arasında seksenin üstünde film müziği bestelemiştir. 1947’de hacca gider. 1950 senesinde de Sultanahmet Camii imamlığı için talepte bulunur ve 2-3 yıl bu görevi yapar.

Sadettin Kaynak’ın bestelediği “Izdırap bülbülüm çile”, “Ayrılık yaman sözcük”, “Çılgın gönül gezer gezer gelirsin”, “Ağla gözlerim ağla”, “Telli turnam” gibi 42 farklı makamda yazdığı 632 kadar eseri bulunmaktadır.

Sadettin Kaynak, Sultanahmet Camii imamı iken 1953 senesinde felç geçirir; 3 Şubat 1961 tarihinde İstanbul’da Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde ölmüştür. Merkez Efendi Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Evlilikleri :
1.evliliği : 1926 senesinde Sultan Selim Caminin eski imamının kızı Zehra ile evlendi. İlki 1927’de doğan Emine Cavidan, 1929 yılında dünyaya gelen Ali Yavuz’la birlikte 1931’de doğan Ömer Feyyaz ve 1938 yılında doğan Mustafa Günaydın adında dört çocuğu olur. Feyyaz ile Günaydın aralarında doğan Cengiz ise hemen şimdi iki buçuk yaşında iken vefat eder. 1941’den itibaren Eşinden boşanmak istedi lakin bir türlü mahkemeler boşamadı yıllardan beri ayrı yaşadılar.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Safiye Sultan

2.evliliği : Sadettin Kaynak, bakıcısı Gülfiye hanım ile birlikte yaşadı.

Eserlerinden bazıları:
Gönül Nedir Bilene gönül veresim gelir – Nihavend
Leyla Bir Özge Candır – Segah
Neden Baktın Bana Böylece – Uşşak
Yadeller Aldı Beni – Hicaz
Izdırap Bülbülüm Elem – Muhayyer
Ben Güzele Güzel Demem – Mahur
Gönlüm Seher Yeli Gibi- Hüzzam
Benim Yarim Gelişinden Bellidir – Hicaz
Tel Tel Taradım – Hicaz
Kara Bulutları Kaldır Aradan – Karcığar
Muhabbet Bağına Girdim Bu Gece- Hicaz
Dertliyim Ruhuma Hicranını – Segah/Nihavend
İncecikten Bir Kar Yağar – Segah
Enginde Ağır Ağır – Hicaz
Gönlümün İçindedir Gözden Irak Sevgili – Hicaz
Leylâkların Gerçek Dışı – Hüzzam

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı