SŞ

Sadri Alışık

Sadri Alışık Biyografisi

Oynadığı komedi filmleri ile Türk sinemaseverlerin hayranlığını kazanmış olan sinema ve tiyatro sanatçısı.
Sadri Alışkın bul’da doğdu. Başlıca adı Sadrettin olmasına karşın, annesi Saffet bayan ve babası Rafet Kaptan onu defalarca Sadri diye çağırırlardı. Babası Kaptan olduğundan haftada biriki defa eve gelebiliyordu. Bu yüzden ailenin sorumluluğu ve idaresi anne Saffet Hanım’da idi. Sadri Alışık sekiz yaşındayken kız kardeşi Nevin dünyaya geldi.

Sadri Alışılmış’ın içindeki oyunculuk aşkı ufak yaşlarda kendini göstermeye başlamıştı. Arkadaşları misket oynayıp, uçurtma uçururken, O piyesler hazırlayıp mahalle arkadaşlarına oyunlarını sunardı. Altı-yedi yaşlarındayken bir sünnet gecesinde Naşid Özcan Tiyatrosu’nu izledi. O günden sonra tiyatroya olan tutkusu başladı. Paşabahçe 39. İlkokulunda üçüncü sınıftayken “İSTİKAL PİYESİ” adlı oyunda “Adalı Halil” rolünü aldı ancak bu başroldü.

İlkokulu bittikten sonra ailenin ricası ile Cağaloğlu’na taşındılar. Orta mektep ikinci sınıfta tiyatro aşkı bitmiş başladı. Ama okulda tiyatro yoktu.

Liseye İstanbul Erkek Lisesi’ndra Cağaloğlu Insanlar Evi‘nde tiyatroya gidiyordu. Liseyi bırakıp devam mecburiyeti olmadığından Hoş Sanatlar Akademisi Fotoğraf Bölümü‘ne tescil oldu.

yavaşça, sahne, resim, tiyatro derken sinemaya adım attı ve ilk filmi Günahsızlar‘ı 1945 yılında çevirdi. Şöhret basamaklarını hızla ilerleyen Sadri Alışık 1959 yılında çevirdiği Yalnızlar Rıhtımı adlı filmde otuz sekiz yıllık eş Çolpan İlhan ile tanıştı. Evlendikten bir kaç sene sonra oğlu Kerem Alışık dünyaya geldi. Sinema yaşantısının yanı sıra, sahne gösterilerinde de çok başarılı oldu. İçkiyi çok seven Sadri Alışılmış, en iyi dostu Ayhan Işık‘ın ölümünden daha sonra kendini tamamen içkiye verdi. Karaciğer yetmezliğinden Amerika‘ya dışarı giden Sadri Alışkın Amerika’da yaşamış Türk doktoru Münci Kalayoğlu göre ameliyat edildi ve sağlığına kavuştu. Sanat yaşamını televizyonda devam ettirdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sare Davutoğlu

Sadri Alışık genel olarak, değişen toplumsal değerler içinde güzelliğe tutkun, umutlu, yaşama sevinciyle dolu, dürüstlüğü ve doğruluğu özleyen insan tipini oynadı.

Sinemanın yanısıra şiir ve resimle de uğraşan Alışılmış, beş yüzün üzerinde filmde rol aldı. En son rolü ise Yengeç Sepeti adlı dizide baba rolüydü.

Sadri Alışılmış, 20 Ağustos 1959 tarihinde sinema oyuncusu Çolpan İlhan ile evlendi. Sadri Alışılmış 1995 yılında vefat edene kadar da evli kaldılar. Kerem Alışılmış adında oyuncu olan bir oğlu vardır.

Sadri Alışılmış 18 Mart 1995 yılında vefat etti.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı