SŞ

Saim Orhan

Saim Orhan Biyografisi

Samanyolu TV‘de yayınlanan Ayna programının sunucusu ve yapımcısıdır.

Saim Orhan, 1971 yılında Muğla’da doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve liseyi Muğla’da okudu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 1992 yılında mezun oldu. sonra Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde yüksek lisansını tamamladı.

1993 yılında Samanyolu TV‘dormatında hazırlamaya başladı. Ayna, ilk yıllarda Arena ve Deşifre gibi haber-araştırma formatında yayınlandı. Türkiye’deki domuz çiftlikleri, misyonerlik faaliyetleri, Topkapı Sarayı’nın yağmalanması gibi araştırma konularına değindi. 1994 yılında bu program ile Türkiye Yazarlar Birliği’nin ‘en iyi yapımcı’ ödülünü kazandı. 1995 yılında Ayna programında itibariyle yurtdışı konularına da başladı.

Üretim ekibi, o dönem gündemdeki misyonerlik faaliyetlerini yürüttüğü iddia edilen SOS Çocuk Köyleri’nin yurt dışı ayağını araştırmak için Mısır’a gider. Haber dosyasının yanı sıra bir de gezi programı hazırlanır. Böylelikle haber ve yolculuk formatı bir arada izlettirilir. Bu format 1999’a kadar devam eder.

1996 yılında Afganistan’a dışarı giden Ayna ekibi iç çatışmaların en hızlı olduğu dönemlerde Özbek lider Raşit Dostum ve Tacik lider Ahmet Sah Mes’ud’la görüşme yapmış, tekrar bir çatışmakalmıştı. Talibanın sırt sırta gönderdiği 3 bomba Ayna ekibini amaç almış lakin ekip yara almadan kurtulmuştu. Saim Orhan Türk televizyonları arasında öncelikle Sibirya’da Yakutistan’a dışarı giden ve program hazırlayan yapımcı olmuştu.

1999 yılında ABD‘ye dışarı giden Saim Orhan, dil eğitimi için New York‘a belirlenmiş ve televizyonculuk alanındaki çalışmalarına orada devam etmiştir. Birleşik Milletler Gazetecilik Cemiyeti’ne üye ve Amerikan Yabancılar Basın Merkezine açıklanmış olarak iki sene New York Muhabiri olarak devir yaptı ve gelişmeleri Türkiye’ye bildirdi. Ödev yaptığı süre içerisinde, Kıbrıs konusunun en hararetli olduğu dönemlerde görüşmeler sürerken Birleşik Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’la mülâkat yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Semih Öztürk

2001 yılında Türkiye’ye döndü. Ayna programının formatını değiştirerek Samanyolu TV‘de yapmaya devam etti.

Ayna şu asıl kadar dünyanın çok bambaşka ülkelerini dolaştı Afrika’dan Asya’ya, Avrupa’dan, Amerika’ya, Avustralya’ya dek. Ayna şu esas kadar 140’tan pozitif ülkede çekimler yaptı. Program ülke kültürlerini, adet, gelenek ve göreneklerini, turistik köşelerini, ülke güzelliklerini ve halkının yaşantısını ön plana çıkarıyor. Program sayesinde seyirci daha o ülkeye gitmeden gitmiş gibi oluyor.

ABD, Afganistan, Arnavutluk, Almanya, Arjantin, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bangladeş, Belçika, Benin, Birleşmiş Arap Emirlikleri, Brezilya, Bosna Hersek, Bostwana, Bulgaristan, Burkina Faso, Burma, Cezayir, Çad, Çek Cumhuriyeti, Çin, Danimarka, Dubai, Endonezya, Etiyopya, Fas, Filipinler, Fildişi Sahilleri, Finlandiya, Fransa, Gambiya, Gana, Gine, Grönland, Güney Kore, Güney Afrika, Gürcistan, Hindistan, Hırvatistan, Hollanda, Hong Kong, İran, İsrail, İspanya, İsveç, İsviçre, İngiltere, İzlanda, Irak, Japonya, Kamboçya, Kanada, Kazakistan, Kamerun, Kenya, Kırgızistan, Kolombiya, Kosova, Kuveyt, Liberya, Luxemburg, Lübnan, Laos, Macaristan, Madagaskar, Makedonya, Malezya, Mali, Malawi, Malta, Maritius, Mısır, Mogolistan, Moritanya, Maldivler, Moldova, Mozambik, Nepal, Nijer, Norveç, Nijerya, Özbekistan, Pakistan, Papua Yeni Gine, Polonya, Portekiz, Romanya, Sibirya’da Yakutistan, Tuva, Buryat Hakasya, Orta Afrika, Rusya, Senegal, Sri Lanka, Singapur, Suriye, Sudan, Suudi Arabistan, Tacikistan, Tanzanya, Tayvan, Tayland, Tataristan, Tunus, Türkmenistan, Togo, Uganda, Ukrayna, Umman, Ürdün, Yemen, Zanzibar yapımcı Saim Orhan’ın dolaştığı ülkelerden bazıları.

Saim Orhan, Türk televizyonlarında birçok ilklere imza attı. Kışın (-60) (-70) derece soğukların görüldüğü Yakutistan’a birincil giden Türk televizyon ekibi oldu. Kenya’daki Osmanlı Kalesini, Moldova’daki serhat Kalesi Bender’i Türk seyircileri ilk Ayna programı yoluyla gördüler. Güney Afrika’daki Savuka Altın Madenine, 3777 metre derinliğe indi. Atom Bombasının atıldığı yer Hiroşima’ya gittiği sırada Yeniden Japon donanması kadar Kabul edilen ve Deniz Filosu komutanlarının daveti ile gemiye alınan ilk Türk televizyon ekibi oldu Ayna programı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Seyithan Özdemir

Nil Nehri’nin ilk doğduğu yeri gösterdi. Filipinlerde Karada yaşamayı uğursuzluk sayan Badjao’lar, Pirinç tarlalarında haşere yiyen ahali, Nairobi’de Timsah eti satan lokantalar ekranlara Ayna Programı’yla yansıdı. Gambiya’da Isırmayan Timsahları ilk Ayna programı ekranlara getirdi.

Saim Orhan bununla beraber her hafta Today’s Vakit gazetesinde yazılar yazmaktadır.

İngilizce ve Arapça haberdar olan Saim Orhan, evlidir. Ahmet Buğrahan Orhan adında bir oğlu vardır.

Ödülleri :
2011 – Türkçe Olimpiyatları Organizasyon Komitesi- Evliya Çelebi Ödülü
1994 – Türkiye Yazarlar Birliği’nin ‘en iyi yapımcı’ ödülü

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı