ŞS

Salih Bozok

Salih Bozok Biyografisi

Atatürk’ün yaverliğini yapmış olan Türk asker ve siyasetçi.
Salih Bozok, 1881‘de Selanik’te doğdu. Mustafa Kemal ATATÜRK ile önce mahalle, daha sonra da mektep arkadaşlığı daha ilk olarak kaderini çizmiş oldu. İkisi de benzer okullarda okuduktan sonradan aynı yıl Harp Okulunu bitirdiler. Salih Efendi jandarma sınıfına seçilmişti. Mustafa Kemal ise Akademiye devam edecek, kurmay olacaktı. Mustafa Kemal Milli Mücadeleyi açtırmak üzere Anadolu’ya geçmeden önce ve Suriye Cephesi’nde bulunduğu sırada Salih Efendi’yi başyaver olarak yanına getirtti. Sürekli beraberlik böyle başladı ve Salih Bey yarbaylıktan emekliye ayrıldıktan sonradan bile Mustafa Kemal’in yakınında kaldı
Yüzbaşı Salih, Mustafa Kemal’in yanında, Heyeti Temsiliye’de görevli olarak Ankara‘ya gitti. Mustafa Kemal Meclis Başkanı iken o da Meclis Başkanı başyaveriydi. Mustafa Kemal Cumhurbaşkanı seçilince yarbay Salih de Cumhuu. Yarbay rütbesinde ordudan istifa ettiğinde önce, o zamanki adı Bozok olan Yozgat‘tan milletvekili seçildi; milletvekilliği 1939 seçimlerine değin her dönemde yenilendi; sırası gelmişken Mustafa Kemal’in sofrasındaki yerini ve çevresindeki görevini de muhafaza ediyordu. Salih Bey bu dönemde İş Bankası’nın kurucuları ve hissedarları aralarında yer aldı.

Mustafa Kemal’in ölümüyle Salih Bozok’un dünyası da yıkılmış oldu. Atatürk’ün yaveri Salih Bozok şuursuzca sarayın merdivenlerinden aşağı koştu. Alt katta anlamsız bulduğu bir odaya dalıp kapıyı kapattı. Eksik sonra içerden tek el silah sesi duyuldu. Sesi duyup odaya koşanlar O’nu kanlar içinde buldular kalbine sıktığı tek kurşunla devrilmişti. Kurşunun kalbini sıyırması sebebiyle hayatta kaldı.

Milletvekilliği sürdüğü halde sağlık durumundan şikayet ederek Yalova’ya çekildi ve 1941 yılında öldü.

Arananlar:
https://www biyografirehberi com/etiket/sabiha-bozok-yenen/salih bozok sabiha bozok yenen

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Selen Uçer
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı