SŞ

Samuel Jackson

Samuel Jackson Biyografisi

1972 yılından itibaren faal olarak oyunculuk yapmış olmasına karşın, Quentin Tarantino’nun yönettiği 1994 tarihli Pulp Fiction’a değin adını duyuramamış olan A.B.D.’li sinema oyuncusu. Pulp Fiction, jurassic-park, star-wars, Black Snake Moan gibi başarılı yapımların da içinde bulunduğu yüzün üstünde sinema filminde rol almış olan Jackson, Altın Ayı ödülünü kazanmış ve Oscar’a namzet gösterilmiştir.
Samuel Leroy Jackson, 21 Aralık 1948 tarihinde, Washington D.C., A.B.D.’de dünyaya geldi. Çocukluğunu annesi Elizabeth Jackson ile beraber Tennessee’de vermek zorunda kadı; ailesinden uzak yaşıyan ve içki bağımlılığı yüzünden hayatını kaybeden babası ile yalnızca birkaç defa görüme şansı bulabildi.

Riverside Lisesi’nden mezun olan Jackson, lisede okuduğu süre içinde okulun orkestrasında yer aldı ve de trompet çaldı. Liseden mezun olduktan sonra Atlanta’da yer alan Morehouse College’a girdi ve burada bulunduğu yıllarda Just Akıl Theatre adlı tiyatro grubunu kurdu. 1968 yılında, siyahi lider Martin Luther King, Jr’ın suikaste uğramasının arkasında eşitlik isteyen protestoculara katılan Jackson, bu hareketinden nedeniyle iki yıllığına okuldan uzaklaştırıldı. Katıldığı Black Power (Siyah Şiddet) hareası ve de silahlanmaya başlaması üstüne Black Power’dan ayrıldı ve de üniversiteye geri dönerek drama alanındaki eğitimini tamamladı.

Üniversitede okuduğu yıllarda tiyatro gruplarında yer alan ve 1972 yılındaki mezuniyetinin peşinde farklı alanlara yönlendirilmiş T.V. filmlerinde minik rollerde gözüken Samuel Jackson’un rol aldığı birincil film, 1972 tarihli Together for Days oldu. 70’lerin ortalarından 80’li yılların ardına kadar o kadar fazla filmde emrindeki rollerde rol alan ve de The Piano Lesson ile Two Trains Running adını taşıyan iki başarılı tiyatro oyununda ana rollerden birisini oynayan Jackson’un kariyeri, ağır içki ve uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle sekteye uğradı. Bağımlılıkları ile başa çıkmadığı gerekçesi ile ailesi kadar New York’da bulunan bir rehabilitasyon merkezine kaldırılan Jackson, tedavisinin tamamlanmasının ardından beyaz perdeye geri döndü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sezai Karakoç

Jackson’ın 90’lı yıllarda rol aldığı birincil film, Spike Lee kadar yönetilen Jungle Fever oldu. Uyuşturucu müptelası bir karakteri canlandırdığı film, başarılı oyuncuya 1991 yılında, Cannes Film Festivali’nde dublör olarak bir ödül getirdi. 1993 tarihli ve meşhur yönetmen Quentin Tarantino imzalı Pulp Fiction, Samuel L. Jackson’ın kariyerinde bir dönüm noktası oldu. Filmde canlandırdığı gangster Junes Winnfield karakteri izleyicilerden büyük alaka fark etti ve de oyuncuya Holywood’un yüksek bütçeli filmlerinde rol alma şansı kazandırdı.

1995 yılında, meşhur aksiyon serisi die-hard’ın üçüncü filmi olan Die Hard with a Vengeance’da Bruce Wills ve Jeremy Irons ile beraber kamera karşısına geçen yıldız oyuncu, 1997 yılında yine bir Tarantino filmi olan Jackie Brown’da rol aldı. 90’lı yıllarda ağırlıklı olarak sert ve tabanca kullanmayı seven karakterleri canlandırmış olsa da, 1996 yılında okullarda gösterilen ve de gençler için tabanca kullanmanın zararlarını anlatan bir üretim olan Teens and Guns: Preventing Violence’da rol alarak topluma karşı olan görevini yerine getirdi.

1999 yılında, star-wars serisinin 4. filmi Episode I: The Phantom Menace ile beraber star-wars dünyasına katılan Jackson, canlandırdığı Mace Windu karakteri için dikilen özel elbiseler ve mor lightsaber (ışınkılıcı) için özel istekte bulundu. Jackson, serinin öteki filmlerinde de Windu karakterini canlandırdı.

2000 yılında, Hollywood Walk of Fame’e adı kazınarak onurlandırlan Jackson, 2000’li yılların başında Unbreakable, Shaft, xXx ve S.W.A.T. gibi başarılı filmlerde rol aldı. 2004 yılında, The Incredibles adlı animasyon filminin seslendirme ekibinde yer alarak Annie Ödülleri’nde En İyi Seslendirme Sanatçısı ödülünü kazandı.

Iron Man ve Iron Man II adlı Marvel çizgiroman uyarlamalarında General Nick Fury’yi canlandıran Jackson’ın gelecek projeleri aralarında ayrı Marvel evreni uyarlamalarında Nick Fury karakterini canlandırmanın yanı sıra, karakterin baş rolde oynadığı ve aynı adı içeren diğer taraftan film var. Amerika’nın en fazla satan çizgiroman firması Marvel’in ultimate (genişletilmiş kâinat) yapısı içerisinde, eskiden beyaz ve milliyetçi olan bir karakterin siyahi bir karaktere çevrilmesinde büyük rol oynayan Jackson, bununla beraber çizgiroman evreninde de Nick Fury karakterinin kendi fiziki yapısına benzemesi için de izin verdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sergei Eisenstein

Morehouse College’de okuduğu sırada tanıştığı oyuncu LaTanya Richardson ile 1980 yılından bu yanlamasına evli olan Jackson, karısı ile beraber Los Angeles, California’da yaşıyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı