SŞ

Sarah Jessica Parker

Sarah Jessica Parker Biyografisi

Sarah Jessica Parker, 1965 doğumlu Amerikalı oyuncu. Televizyon dizilerinin yanında Hollywood yapımlarında ve tiyatro oyunlarında rol alan Parker, “Sex and the City” adlı dizideki “Carrie Bradshaw” rolüyle dünya çapında üne kavuştu ve başarısını Altın Küre ve Emmy Ödülleri’yle taçlandırdı.
Sarah Jessica Parker, 25 Mart 1965’te Ohio, Amerika’da doğdu. Ailesi Yahudi’ydi. Babası Stephen Parker bir işadamıydı. Annesi Barbara, Parker demin çocukken Stephen Parker’dan boşandı ve bir kamyon şoförü olan Paul Forste ile evlendi. Oyuncu annesi, üvey babası ve 7 kardeşinin yanında büyüdü. Çocukluk yıllarında bale ve şöhret eğitimi aldı, manâsız zamanlarında sanat galerilerini ziyaret ediyor, bale gösterilerine gidiyordu. İlk oyunculuk deneyimini bir Broadway yapımı olan “The Innocents”ta yaşadı. Bu yıllarda ailesiyle birlikyte New York’a taşınan Parker, kendini oyunculukta ispatlamaya karar verdi. Liseden önce sanat okuluna giden oyuncu, Dwight Morrow Lisesi’ni bitirmeden önce 4 kardeşiyle birlikte “The Sound of Music” adlı Broadway müzikalinde oynadı. Parker, Broadway macerasına 19771981 yılları aralarında “Annie” müzikalinde rol alarak devam etti. Bu oyunda önceleri ufak bir rol sahibiydi ama 1979’dan daha sonra başrolde oynamaya başladı.

1982’de bir sit-com olan “Square Pegs”de rol aldı. Dizi sadece 1 sezon yayınlandığı halde Parker’ın performansı göz doldurmuştu. Aynı sene “My Body, My Child” adlı dizide de oynadı. Bu başarıyı takiben 2 sene içinde 3 filmde rol aldı, bunların en önemlisi 1984 tarihli “Footloose” idi. Diğer filmleri ise “Firstborn” (1984) ve “Girls Just Wanna Have Fun” (1985) oldu. 1985’deri sonra bir zaman televizyon yapımlarında rol aldı. Bunlar “A Year in the Life” (1986), “The Room Upstairs” (1987) ve “Dadah Is Death” (1988) idi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sonay Dikkaya

1990 yılından itibaren Parker’ın kariyeri tırmanışa geçti. 1991’de “L.A. Story”de, Nicholas Cage’le “Honeymoon in Vegas”ta, 1993 yapımı “Hocus Pocus”ta, Johnny Depp’le “Ed Wood”da, 1995’te “Miami Rhapsody”de, 1996’da yönetmenliğini Tim Burton’ın yaptığı “Mars Attacks!”, “If Lucy Fell” ve “The First Wives Club” filmlerinde rol aldı.

1997 yılında, kariyerindeki en manâlı yapım olan “Sex and the City” için Parker’a yapımcı Darren Star tarafından bir önerge götürüker’ı düşündürmüştü ancak teklifi kabul etmeye karar verdi. Dizi, birincil sezondan itibaren koskocoman bir galibiyet yakaladı. 3. sezondan itibaren Parker aynı zamanda dizinin yapımcılığını üstlenmeye başladı. 5 sene birbirini izleyen gelen adaylıkların arkasında 2004 yılında oyuncu Emmy Ödülü’ne değer görüldü.

2004 yılında dizinin bitmesinin arkasından senaryonun bir filme uyarlanacağı söylentileri başladıysa da Parker bunu reddetti. 2005’te oyuncu, uzun bir aradan sonradan ilk önce teatral bir filmde, “The Family Stone”da rol aldı. Bu rolüyle komedi dalında “En İyi Kadın Oyuncu” Altın Küre adayı oldu. Bir sonraki filmi Matthew Mcconaughey’le rol aldığı 2006 tarihli “Failure to Launch” oldu.

Parker’ın oyunculuğu kadar uyarı çeken öteki bir nokta bir tarz ikonu olmasıydı. Bu özelliği baştan sona dünyaca ünlü markalarla çalışma fırsatı buldu. 2003’te Nutrisse Saç Ürünleri’nin reklamlarının, 2004’te GAP firmasının yüzü oldu. 2005’te “Lovely” adlı bir parfüm piyasaya sürdü.

1984 yılında oynadığı film “Footloose”un setinde aktör Robert Downey Jr.’la tanışan Parker, 1991’e değin oyuncuyla birlikte yaşadı. Downey’nin bu sırada uyuşturucuyla problemleri vardı. Parker, 1990ların başında gazeteci John Kennedy Jr., şarkıcı ve laf yazarı Joshua Kadison gibi isimlerle birlikte oldu. 1997’de erkek kardeşi Timothy Britten Parker yoluyla tanıştığı aktör Matthew Broderick’le evlendi. Çiftin 28 Ekim 2002’de ilk çocukları James Broderick dünyaya geldi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Serenay Sarıkaya

Oyuncu, Hollywood Kadınlar Politika Komitesi’nin bir üyesi ve UNICEF’in temsilcisi. 2000’de sunduğu MTV Film Ödülleri’nde tam 15 kez kıyafet değiştirdi. Sex and the City’deki favori ayakkabı markası Manolo Blahnik, oyuncunun namına bir kundura üretti. En yakın arkadaşı aktör Ron Rifkin. Şimdi eşi ve çocuğuyla birlikte New York’ta yaşıyor. 1.63 metre boyunda. Yapımcılığa “Spinning Into Butter” adlı bağımsız filmle devam ediyor, bununla birlikte filmde bir rolü de var. Son projesi ise 2007’de gösterime girecek bir müzikal komedi olan “Slammer”.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı