S

Sonay Dikkaya

Sonay Dikkaya Biyografisi

NTV‘de sunuculuk görevine devam etmektedir.

Sonay Dikkaya, 5 Aralık 1973 tarihinde istanbul’da Arnavut kökenli bir ailede doğmuştur. Annesinin adı Aysel Dikkaya’dır. Beşiktaş, Şişli ve Beyoğlu eski ilçe Güvenlik Müdürü olan babası Şükrü Dikkaya’yı 19 yaşındayken kaybetmiştir. Beş çocuklu bir ailenin en küçükleridir. Çocukken 1 – 2 sene ritmik jimnastik, bunun yanı sıra bale dersleri, buz pateni, tenis ve aerobik eğitimi almıştır. Küçükken tiyatrocu olmak istemiş 1 yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Türk musikisi Devlet Konservatuvarı’na gitmiş. Ama sesinin güzel olmadığına karar vererek ayrılmıştır.

Sonay Dikkaya, haber spikeri olana değin Neşe Erberk Ajans’a kaydolup çeşitli reklam filmlerinde oynadı, daha 10 yaşındayken şeker ve çikolata reklamlarında yer aldı. 15 -16 yaşlarında da parfüm reklamlarıyla dergilere, hatta kapaklarına bile çıkmıştır.

Marmara Üniversitesi’nin 2 yıllık Turizm ve Otelcilik Bölümünü okuyup mezun oldu. Can Gürzap’ın Dialog kurslarına yedi ay devam etti.

Sonay Dikkaya, 1997 yılında Kanal 4 televizyonunda televizyonculuğa başladı, burada 3 ay spikerlik yaptıktan sonradan Kanal E ile anlaştı, 3 ay da burada sunucu olarak tayin yaptı. 1998 yılında NTV ile çalışmaya başladı. Burada 1 yıl gece spikerliği, 1 yıl sabahleyin haberleri sunuculuğu 1 yılda gün içersindeki sıhhat programı ve saat başı haberlerini sundu.

Fatih Altaylı Kanal D Haber’in Genel Yayınlama Yönetmeni olunca Temmuz 2002 yılında Kanal D televizyonuna geçerek Fatih Altaylı’nın ekibinde Ana Haber Bülteni’ni sunmaya başladı. Temmuz 2005 yılında bitmiş NTV‘ye döndü.

Spikerler Derneği üyesi de olan Sonay Dikkaya, halen NTV’de sunuculuk görevine devam etmekle birlikte Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim görevlisidir. bununla beraber Özel Medya Mektebi Spikerlik Kursu’nda eğitmenlik yapmaktadır.

Her gün dünyadan olumlu ya da negatif haberleri soğukkanlılıkla sunmayı başaran Sonay Dikkaya, sık sık haberlerin içeriğinden etkilense de, bunu emin etmiyor. Sonay, yapısıyla izleyiciye her zaman güven tavsiye ediyor. Ağırbaşlı ifadesi ve parıl parıl gözleri, insanı haberleri izlerken rahatlatıyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Serhan Arslan

Sonay Dikkaya, 2003 yılında Müzisyen Ufuk Yıldırım ile evlendi. Yiğit Şan (d.2006) adında bir oğlu vardır. 16 Aralık 2009 tarihinde boşanmıştır.

Ödülleri :
2002 – 30’uncu Altın Kelebek TV Yıldızları Yarışması’nda ‘En İyi Bayan Haber Sunucusu’ ödülünü kazandı.

Sonay Dikkaya Çalıştığı Tv. Kanalları :
1997 – ‘Kanal 4’ Haber Spikerliği (3 ay)
1997 – ‘Kanal E’ Haber Spikerliği (3 ay)
1998 – ‘NTV’ Haber Spikerliği (4 sene)
2002 – ‘Kanal D’ Asıl Haber Spikeri.
2005 – ‘NTV’ Haber Spikerliği

Arananlar:
https://www biyografirehberi com/sonay-dikkaya/

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı