SŞ

Saynur Tezel

Saynur Tezel Biyografisi

Sadece ses tonu, diksiyonu ve ekrana yakışan görüntüsü ile yok haberi izleyiciye yaşatırcasına verişi ile de akıllarda iz bırakan bir isim Saynur Tezel.

Saynur Tezel, 4 Mart 1968 tarihinde Ankara‘da memur bir anneyle sendikacı bir babanın çocuğu olarak doğmuştur. Ankara TED Koleji’nden 1985 yılında mezun oldu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 1989 yılında mezun oldu.

Saynur Tezel, Üniversiteden mezun olduktan sonradan istanbul’da, Tütünbank’ta dış işlemler ve kambiyo dallarında aldığı eğitim ve bu alandaki çalışması ile meslek hayatına başladı. daha sonra da Bilfar Holding’in ithalat sorumluluğu ve muhasebesini üstlendi. Bu görevini reklam-pazarlama dalındaki görevleri izledi. Bilfar Holding bünyesindeki KOPAŞ Kozmetik’te sırasıyla ürün sorumluluğu ve kategori müdürlüğü (pazarlama müdür yardımcılığı) yaptı.

ATV‘nin kuruluş çalışmaları bünyesinde Sabahleyin gazetesine verilen İngilizce iş ilanına başvurdu ve 24 saat haber kanalı olarak planlanmış olan ATV’nin kuruluşu için seçilen 25 kişiden biri oldu. Televizyon konusunda ilk eğitimini (canlı yayın-saha muhabirliği, kamera kullanımı ve tekniği, kurulum, haber yazımı) bu proje çerçevesinde NBC ve BBC’den gelen tanıdık olmayan profesyonellerden aldı.

1992 yılında ATV’de televizyonculuğa başladı. 6 ay sonra ATV yönetiminin tercihi doğrultusunda haber kanalı formatından vazgeçilince, bu kanalda sırası ile başlıca haber, öğle kuşağı yın muhabirliği ve program yapımcılığı-sunuculuğu görevlerini üstlendi. aynı zamanda Sabahleyin Grubu bünyesindeki haftalık haber dergisi Aktüel Dergisi’ne yazılar yazdı. “Meyveli Ağaç Korusu” adlı görüşme köşesini kaleme aldı.

1996 yılında yeni ve Türkiye’nin ilk 24 saat haber kanalı olacak proje için kendisine önerge götürülünce ATV’den ayrılarak, 1996 yılından 2001 ardına kadar NTV’de başlıca haber kuşağı sorumluluğu ile birlikte, farklı alanlara yönlendirilmiş dönemlerde, muhabirlik, program yapımcılığı ve sunuculuğu görevlerini üstlendi. NTV’nin kuruluşundan, 1 Ekim 2001 tarihine kadar sorumluluğunu üstlendiği Haber 20 (başlıca haber bülteni), beş yıl içinde çeşitli defalar “En hayran eden Asıl Haber Bülteni” seçildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sami Hoştan

NTV’deki görevlerinin yanı sıra Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden yapılan teklifi kabul ederek, 1999-2002 yılları aralarında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyeliği görevi yaptı. Bu çerçevede Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne alt Sinema-Televizyon Bölümü son sınıf öğrencilerine canlı yayın haberciliği, topluluk önünde hitabe, canlı performans, ağız dalaşı-görüşme tekniği ve diksiyon-fonetik konularını kapsayan “Konuşma Eğitimi” dersi verdi.

2001 yılında CNNTürk televizyonuna geçti. 2001-2003 yılları aralarında CNNTürk’te başlıca haber bülteninin yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendi. 2003 yılında CNNTürk’ten ayrıldı. 2003-2005 yılları aralarında eşi Ali Özgentürk‘ün sahibi olduğu Asya Film Filmcilik Ltd.Şti’de danışman olarak çalıştı.

2005 yılında Haber Türk televizyonundan gelen teklifi kabul ederek televizyon haberciliğine döndü. HABERTÜRK televizyonunda “BUGÜN” adlı programı yapamaya başladı. 2008 yılının Şubat ayında HABERTÜRK’den ayrılıp 2008 yılının Nisan ayında SKYTÜRK’te geçti. “BUGÜN” adlı programını SKYTÜRK’te 2008 yılının Kasım ayına kadar devam ettirdi.

2009 yılının Ekim ayında Haber Müdürü olarak SKY TÜRK’e geri dönen Saynur Tezel, 2011 yılının Temmuz ayına kadar bu yönetimle ilgili görevini, bunun yanı sıra 19:00-21:00 saatleri arasındaki asıl haber kuşağında BUGÜN programının da anchorlığını üstlendi.

1 Ekim 2012 tarihinde CNN TÜRK haber ekibine katılan Saynur Tezel, 15 Ekim 2012 tarihinden itibaren hafta içi 14:00 – 16:00 saatleri arasında ekranlara gelen “Günlük” adlı haber kuşağını hazırlayıp ekrana taşımaya başladı.

1995 yılında Kurt Kuruş ile kısa bir izdivaç yaptı. daha sonra da çocukluk arkadaşı İstemihan Varışlı ile 1996 – 1999 yılları arasında üç sene evli kaldı.

Daha önce iki defa evlenip boşanan Saynur Tezel, 2002 yılında sinemacı Ali Özgentürk ile evlendi. Simay (d.2006) adında bir kızı vardır. 2017 yılında boşandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Saddam Hüseyin

Saynur Tezel, CNN Türk’te çalışan Övünç Tan ile Ağustos 2017 tarihinde evlendi. Çiftin düğün şahitliğini CNN Türk Genel Müdürü Erdoğan Aktaş yaptı.

Ödülleri :
1997 – “Türkçe’yi En iyi Kullanan Sunucu” (Dil Gönüllüleri)
2000 – “En Hayran Eden Anchorwoman” (Zirvedekiler 2000 Medya Oscarları)
2001 – “Yılın Başarılı İletişimcileri – Yılın Haber Spikeri” (İstanbul Üniversitesi İletişim Oscar’ları)
2007- “Cumhuriyetin Altın Adamı” ödülü (BAŞKENT GRUBU)
2007- “Yılın En iyi Programı”-“Saynur Tezel ile BUGÜN” (ŞİMŞEK KOLEJİ Medya Galibiyet Ödülü)
2007- “Yürekli Kadın” ödülü (KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ)
2013- “Yılın Başarılı Kadını” ödülü (Kadın Hareketi Derneği)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı