S

Selin Sayek Böke

Selin Sayek Böke Biyografisi

Selin Sayek Böke, 24 Ağustos 1972 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Baba kadar Hatay’ın Arsuz ilçesinden, anne kadar Niğdelidir. Annesi göz doktoru Füsun Sayek, babası Hataylı Ortodoks Hıristiyan ailenin oğlu olan Operatör doktor İskender Sayek’dir. Bir kız kardeşi vardır. İlkokulu Çankaya İlkokulu’nda tamamladıktan sonra 1989 yılında TED Ankara Koleji’nden mezun oldu. 1993 yılında ODTÜ İktisat bölümü’nden mezun oldu.
Selin Sayek Böke, Amerika’da Kuzey Karolina’da bir üniversite olan Duke Üniversitesi’nde 1993-1999 yılları aralarında yüksek lisans ve doktora çalışmalarını sürdürdü. Bu zaman zarfında Duke Üniversitesi’nde ders vermenin yanı sıra Dünya Bankası projelerinde danışmanlık görevlerinde de bulundu. Bu danışmanlık görevleri zarfında Güney Afrika, Doğu ve Orta Avrupa ekonomilerine dair projelerde çalıştı. 1999 yılında Duke Üniversitesi’nden İktisat doktorasını aldı.

1999-2001 yılları aralarında Massachusetts’te bir vakıf üniversitesi olan Bentley Üniversitesi’nde Ekonomi Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak çalıştı. 2001-2003 yılları aralarında IMF’nin Washington DC ofisinde Ekonomist olarak tayin aldı. Uganda masasındaki görevini sürdürürken aynı yıllarda Ziyaretçi Öğretim Üyesi olarak Georgetown Üniversitesi’nde ders verdi.

2003 yılından 2010 yılına kadar Ankara Bilkent Üniversitesi İktisat bölümünde öğretim üyesi olarak atama yaptı. 2010 yılında Doçent olan Selin Sayek Böke, 2011-2014 yılları aralarında Bilkent Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı görevini yaptı. 2013-2014 yılları arasında Bilkent Üniversitesi İktisadi ve İdari Sosyal Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevini yürütmüştür.

2011 yılından beri TÜBİTAK Sosyal Bilimler Araştırma Grubu (SOBAG) Danışma Kurulu üyesidir.

Yaptığı bilimsel incelemeler çoğu milletlerarası ve ulusal endeksli dergide ve kitaplarda birim olarak yayınlanmıştır. “Uluslararası iktisat alanında doğrudan tanıdık olmayan yatırımların etkileri ve belirleyicileri konularındaki milletlerarası düzeyde üstün kaliteli çalışmaları” nedeniyle 2010 yılında TÜBİTAK Özendirme Ödülü almıştır. Bu çalışmalarındaki bilimsel katkıları nedeniyle 2007 yılında Almanya‘daki Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü’nün verdiği ‘’Küresel Ekonomide Mükemmeliyet Ödülü’’nü (Excellence Award in Global Economic Affairs) şampiyon dört ekonomistten biri olmuştur. 2011 yılında da Mustafa Parlar Vakfı Özendirme Ödülü almıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Steve McCurry

Çoğu TÜBİTAK araştırma projesinde yürütücülük yapan Selin Sayek Böke, Füsun Sayek Sağlık Durumu ve Eğitim Geliştirme Derneği kurucu üyesidir.

CHP‘nin 6 Eylül 2014’te gerçekleştirilen 18. Doğaüstü Kurultayı’nda Parti Meclisi’ne seçilmiştir. 14 Eylül 2014 tarihinde Ekonomi Politikalarından Sorumluluk Sahibi Genel Başkan Yardımcılığı’na getirilmiştir. 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde İzmir‘den CHP Milletvekili seçilmiştir.

İngilizce haberdar olan Selin Sayek Böke, inşaat mühendisi Mert Böke ile evlidir. Can (d.2005) ve Aksel (d.2011) adında iki oğlu vardır.

6 Mayıs 2017 tarihinde yaptığı açıklamada “CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı ve Parti Sözcülüğü görevlerinden istifa” etti. Parti Meclisi Üyeliği ve Milletvekilliği görevlerine devam edecektir.

Ödülleri :
2007 – Almanya, Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü- ‘’Küresel Ekonomide Mükemmeliyet Ödülü’’
2010 – TÜBİTAK – Özendirme Ödülü
2011 – Mustafa Parlar Vakfı Teşvik Ödülü
2015 – Siyaset Dergisi – “20.Yıl Özel Ödülü”

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı