S

Steve McCurry

Steve McCurry Biyografisi

National Geographic Dergisi’nin 1985 Haziran sayısında “Afghan Girl” başlığıyla yayımladığı fotoğrafla tanındı.

Steve McCurry, 23 Nisan 1950 tarihinde Darby, Pensilvanya, ABD’de doğmuştur. Pensilvanya Eyalet Üniversitesinden mezun oldu. Sinema ve film yapımcılığı okumayı planlarken, sahne sanatları bölümünden 1974 yılında mezun olmuştur. Okuduğu üniversitenin gazetesi için fotoğrafçılık yaparken, fotoğrafçılığa olan ilgisini keşfetmiştir. Mezun olduktan sonradan iki sene her tarafında The Daily Collegion gazetesinde habercilik yaptı. Spor ve moda haberlerinin fotoğraflarını çekerken artık monotonluktan sıkılarak, 1979 yılında Hindistan’a gitmeye karar verdi.

1979 yılında özgürlük fotoğrafçılık yapmak üzere Hindistan’a gitti. Yanında almış olduğu kamera ile birlikte ülkeyi keşfetmeyi kafasına koymuş ve Hindistan kıtasının genelini gezmiştir. sonra Pakistan sınırını geçerek isyancıların kontrolündeki bölgede fotoğraflar çekti. 1984 yılında AfganistanPakistan sınırında bir mülteci kampında gördüğü manzarayı ve Afgan Kızının resmini çekti. Bu fotoğraflar sonradan The New York Times, TIME ve Paris Match gazetelerinde yayınlandı.

Steve McCurry, sonra İranIrak savaşını, Lübnan iç savaşını, Kamboçya iç savaşını, Filipinler’deki İslami isyanı, Körfez savaşını ve Afganistan’ın iç savaşını da belgelemiştir.

Steve McCurry, gazete fotoğrafçılığı ve editörlük yaptı. Meşhur olmasını sağlayan “Afghan Girl (Afgan Kızı)” fotoğrafını 1984 yılında çekti ve National Geographic dergisinde yer aldı.

steve-mccurry-afgan-kiz.jpgAfgan Kızı : Şarbat Gula

Bu ünlü fotoğrafını Pakistan’da yer alan bir mülteci kampında çekmiştir. Fotoğrafta yer alan yaklaşık on iki yaşlarındaki babasız bir kızdır. National Geographic kadar “en tanınmış resim” olarak seçilmiş ve 1985 yılının Haziran ayının kapak fotoğrafı olarak kullanılmıştır. Çekilen kızın kim olduğu tam on yedi sene her tarafında bulunamamıştır. Steve McCurry ve National Geographic ekibi aradan geçen on yedi yılın peşinde 2002 yılında kızı bulmuşlardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sami Kohen

steve-mccurry-afgan-kiz-2.jpgAfgan Kızı : Şarbat Gula- 2

Steve McCurry, 1986 yılından itibaren Magnum Photos isimli dünyaca ünlü fotoğrafçılık şirketinin üyelerinden biridir. Steve McCurry çektiği fotoğraflar ile sayısız ödüle değer görülmüştür. Dünya çapında yapılan fotoğraf haberciliği yarışması olan “World Press Photo” yarışmasında iki kez birincilik elde etmiştir.

Resim kariyerinin başından itibaren Kodachrome kullanan Steve McCurry, üretimi 2009 yılında durdurulan kodachrome filminin en son 36 pozluk makarasının kendisine verilmesi için Kodac’la görüşmüş, şirket kabul edince 30 yıldır kullandığı bu filmin son 36 karesiyle bambaşka ülkelerdeki kentleri ve kişileri çekerek, bir dönemin kapanışına şahitlik etmiştir. Bu fotoğrafları ” Son kodachrome filmi ” başlıklı sergide Robert De Niro, Aamir Khan, Shenaz, Nandita Nas, Amitabh Bachchan, Shekhar Kapur, Elliott Erwitt ve Ara Güler’in yanı sıra Rajastan’da oysa Rabari Kabilesi’nden güzel portreler çekerek toplamıştır. Bu resimler 3 Ağustos – 4 Eylül 2011 tarihleri aralarında dünyada ilk önce “İstanbul Modern Sanat Müzesi ”nde sergilemiştir.

Ödülleri :
Robert Capa Altın Madalyası (Afgan kızı fotosu için)
Milli Basın Fotoğrafçıları Ödülü
World Press Photo yarışmasında dört kere birincilik

Kitapları :
1985 – İmparator Yolu / The Imperial Way
1988 – Muson / Monsoon
1999 – Portreler/Portraits
2000 – Güney Güneydoğu / South Suotheast
2002 – Mabet/Sanctuary
2003 – Buda’ya Dışarı Giden Yol: Tibet Haccı / The Path To Budhdha: A Tibetan Pilgrimage
2005 – Steve McCurry
2006 – Doğu’ya Görünüm
2007 – Dağların Gölgesinde / In The Shadow Of Mountains

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı