S

Sergey Brin

Sergey Brin Biyografisi

Stanford Üniversitesi‘nde doktora yaparken, arkadaşı Larry Page ile birlikte Google arama motorunu oluşturdu. Sergey Brin ile beraber Google’ın kurucularındandır. Google’ın Teknoloji başkanı ve idare heyeti üyesidir.
Sergey Brin, 21 Ağustos 1973 tarihinde Rusya, Moskova’da doğmuştur. Rusya yahudisi bir ailenin çocuğudur. Annesinin adı Eugenia, babasının adı ise Michael Brin’dir. Brin’in hem anne ayrıca de babası Moskova Eyalet Üniversitesi’nden matematikçi olarak mezun olmuşlardır. Sergey Brin 6 yaşında iken Mayıs 1979 yılında ailesiyle Rusya‘dan ABD‘ye göç etmiş ve Maryland’a yerleşmişlerdir. Sergey Brin, Eleanor Roosevelt Lisesinden mezun oldu. Babası da Maryland Üniversitesi’nde matematik bölümünde profesördür. Baltimore, Catonsville’da yer alan Maryland Üniversitesinde matematik ve bilgisayar mühendisliği üstüne lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonradan Kaliforniya eyaletine taşındı.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde San Fransisko‘nun 40 km güneydoğusunda bulunan özel bir üniversite olan Stanford Üniversitesi‘nde 1993 -1995 yıllarında doktorasını da burada yaparken arkadaşı Larry Page ile birlikte Google arama motorunu oluşturdu ve 4 Eylül 1998 tarihinde Google şirketini kurdu.

Larry ve Sergey, 1995 yılının yazında karşılaşırlar. Larry, Sergey’e üniversiteyi gezdirmekle görevlendirilir. Bu karşılaşmadan sonra Sergey, Larry’nin doktora çalışmasına katılır. İkili kendi geliştirdikleri PageRank algoritmasıyla BackRub adlı arama motorunu 1996 yılı Ocak ayında hayata geçirirler. “BackRub” adı arama motorunun sitelerden geriye dönük bağlatıları çözümleme etmesi fikri üzerine kurulur. Bir sene geçtikten sonra yapmış oldukları BackRub temas analizi görenler kadar çok beğenilir ve ünleri tez yayılır. Üniversite içinde ağızdan ağıza teknolojileri konuşulmaya başlar. Lakin fikirlerini geliştirmek için her öğrencinin yaşadığı finansal sıkıntılarla yüzyüze gelirler, BackRub’ı çalıştırmak için bir sunucuya ihtiyaçları vardır ama sunucular çok pahalı olduğu için Larry düşük kapasiteli bilgisayarlardan fazla başarılı sonuçlar ortaya çıkarır. 1998 yılının birincil yarısında ise ucuz terabayt boyutundaki diskleri alarak Google.com’un birincil data merkezini Larry’nin yurt odasına kurarlar. giderken Sergey de üniversitede bir büro edinir ve burada Google için potansiyel yatırımcı aramaya başlarlar. Ama başlangıçta projeleri yatırımcıların pek ilgisini çekmez, Bunun üstüne iki kafadar okullarındaki görevlerinden ayrılarak yatırımcı aramaya ve aldıkları sunucuların kredilerini ödemeye çalışırlar. Sonunda Sun Microsystems’ın kurucularından arkadaşları Andy Bechtolsheim 100.000 dolarlık çek yazmayı kabul eder. Lakin bu çeki tahsil etmek Googleğildir. Bunun üstüne arkadaşları ve akrabalarından borç alarak 1.000.000 dolar sermaye ile arkadaşlarının garajında dünyanın en büyük Internet devini kurarlar.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Serdar Bilgili

7 Eylül 1998‘de Google Inc. California’da ki Menlo Park’da dünyaya açıldı. Günümüzde Google; internet üzerinden verdiği hizmetlerle her gün milyonlarca kullanıcıya ulaşmaktadır.

Larry Page hemen Google’ın Ürünler Başkanı, Sergey Brin ise Teknoloji Başkanı sıfatıyla çalışmalarına devam etmektedirler. Bu dahi ikili şu anda milyar dolarlık servetleri olmasına rağmen son derece mütevazı bir yaşam sürmektedirler. Örneğin Brin hala iki odalı bir evde kiracı olarak oturmakta ve hiç de lüks olmayan Toyota marka bir otomobil kullanmaktadır. . Bu ikili meslek gezilerinde göstermek nedeniyle bir adet Boeing 767 satın almışlar ve içini kendi ihtiyaçlarına kadar yeniden tasarı ettirmişlerdir.

Forbes’in 2012 yılında bildirdiğine tarafından 20,3 milyar dolar şahsi serveti ile dünyanı 100 zengini listesinde 13.dür. 2014 yılında ise 30 milyar dolar kişiye özel serveti ile dünyanın 20. zengin kişisidir.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre, 27 Aralık 2016 tarihi itibari ile dünyanın en varlıklı isimlerin listesinde 39.9 milyar dolar kişiye özel serveti ile 11nci sırada yer aldı.

Sergey Brin, ortağı Larry Page, Microsoft şirketinin kurucu Bill Gates ve Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ile birlikte yalnızca kendi çabasıyla milyarder olan 4 kişiden biridir.

Sergey Brin, ABD, California, Los Altos’da ikamet etmektedir.

Sergey Brin, 2007 yılının Mayıs ayında biyoteknoloji analisti Anne Wojcicki ioğumlu bir kızı vardır. 2013 Ağustos ayından itibaren de eşinden farklı yaşamaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı