S

Sertab Erener

Sertab Erener Biyografisi

Eurovision Şarkı Yarışması’nı kazanmış olan Türk pop müzik şarkıcısı.
Sertab Erener, 4 Aralık 1964 tarihinde Yücel ve Nizamettin Erener çiftinin iki çocuğundan küçüğü olarak istanbul’da doğmuştur. Serdar Erener adında bir abisi vardır. İlk ve orta öğreniminin peşinde Işık Lisesi’nde okudu ve İstanbul Devlet Konservatuvar’ında eğitimine devam etti. Okulda da herkesce hayranlık uyandıran bir sopranoydu. Mezun olduktan sonradan farklı alanlara yönlendirilmiş gruplarda vokalistlik yapmaya başladı.

Sertab Erener önce Sezen Aksu‘nun vokalistliğini yaptı. Arkasında da tekrar onun desteğiyle 1992 yılında ilk albümü “Ağırbaşlı Ol”u yayınladı. Bu albümle, kendini bütünüyle göstermese de herkesin dikkatini çekti. Gerisinde 1994’de “Lal” ve 1996’da “Sertab Gibi” albümleri ile müzik dinlemeyi seven herkese hitap etmeyi başardı.

sırası gelmişken Sertab Erener eşsiz sesi doğruca çoğu milletlerarası isimle birlikte düet yapma imkanı da buldu. Jose Carreras ile klasikte de başarılı olabileceğini gösterdi. Sanatçı 1999 yılında dördüncü albümü “Sertab”ı çıkardı. Aynı dönemde Ricky Martin, Sertab’la yaptığı düete albümünün Ortadoğu baskısında yer verdi.

2000 yılında “Voice Mail” grubu ile “Zor Kadın” adlı şarkısını Akapella tarzında söyledi ve dünya listelerinde şans aradı. Aynı yılın yaz aylarında meydana çıkan “Bu Yaz” adlı single’da Ricky Martin ile söylediği “Private Emotion” ve Yunan ressam Mando ile yaptığı “Aşk/Fos” adlı düetlere yer verdi.

Sertab Erener, Fikret Kızılok‘un bestelediği “Kumsalda” adlı parçasıyla sunduğu son albümü “Turuncu“yu 2001 Haziran ayında çıkardı.

2003 yılında “Everyway That I Can” isimli şarkısıyla Eurovision Şarkı Yarışması birinciliğini kazandı ve anında ardındaki Eurovision şarkısının single albümü ve arkasında 2004 yılında tüm dünya ülkelerinde satışa çıkan birincil İngilizce albümü “No Boundaries” müzik marketlerde yerini aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sara Ayşem Koçoğlu

2001 yılının yazında yaptığı “Turuncu” adlı albümünde söylediği “Kumsalda” adlı parçası fazla beğenildi ve en fazla çalan şarkılar arasına girmeyi başardı. Aynı albümden allah’a ısmarladık şekerim, seni sevmeye hüküm giydim, laf bitti, hani kimi zaman çoğu radyonun ve klübün gözdesi oldu.

‘Everyway that I can’ 2003 yazında haftalarca Avrupa müzik market satmak listelerinde 1 numara oldu ve Almanya ve İsviçre’de top 10; İspanya, Avusturya, Belçika ve Hollanda’da top 5’e yükseldi. İsveç ve Yunanistan’da ise 4 hafta her tarafında 1 numarada kalmayı başardı. Elde ettiği yüksek satmak rakamı nedeniyle Sertab Erener’e Yunanistan’da Platin Plak ödülü verildi.

2005 senesinde Danimarka’da gerçekleşen Eurovizyon 50. Sene kutlamasında ise ‘Everyway that I can’, 50 sene içerisinde yarışmış 1000 parçanın arasından 9’uncu seçilmiştir.

Sertab Erener, 2007 yılında Demir Demirkan ile beraber bir grup kurdu. Grup, kendi adıyla hazırladığı birincil albümü Painted On Water’ı, Los Angeles ve New York‘ta kaydederek Haziran 2009‘da ABD ile Türkiye‘de yayımlandı.

2011 yılında Sertab Erener, Juri üyeliğini Ajda Pekkan, Attila Özdemiroğlu ve Özgürlük gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök ile birlikte yaptığı “Star Akademi” adlı yarışmada bulundu.

Nisan 2012‘de, üzerinde bir yıl çalışarak, babası Nizamettin Erener için hazırladığı Türk Sanat Müziği albümü Ey Şûh-i Sertab’ı yayımladı.

Sertab Erener, 21 yaşındayken 1985 yıda boşanırlar.

Sertab Erener, 1990 yılında şarkıcı Levent Yüksel ile evlendi. 19 Haziran 1996 tarihinde boşandı. 1997 yılından beri şarkıcı sevgilisi Demir Demirkan ile birlikte yaşamakta iken 2014 yılın Ekim ayında ayrıldılar.

Sertab Erener, 15 Nisan 2015 tarihinde Fox TV‘de başlayan “Sesi Çok Güzel” adlı yarışma programının jürisi oldu. Her hafta yeni yeteneklerin yarıştığı programda jüri koltuğunda oturanlar Sertab Erener, Sibel Can ve Gökhan Türkmen olacak.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Selahattin Dönmez

Sertab Erener, 6 Temmuz 2015 tarihinde gitarist Emre Kula ile evlendi.

Albümleri :
1992 – Ağırbaşlı Ol!
1994 – Lâ’l
1997 – Sertab Gibi
1999 – Sertab Erener
2001 – Turuncu
2004 – No Boundaries
2005 – Aşk Ölmez
2007 – The Best of Sertab Erener
2009 – Painted On Water (Demir Demirkan ile)
2009 – Açık Adres
2010 – Rengârenk
2012 – Ey Şûh-i Sertab
2013 – Sade
2016 – Kırık Kalpler Albümü

Filmleri ve Dizileri :
2004 – İstanbul Hatırası: Köprüyü Devretmek (Kendisi) (Sinema Filmi)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı