SŞ

Selahattin Dönmez

Selahattin Dönmez Biyografisi

“Selahattin Dönmez Fark Etmeden Perhiz Beslenme ve Eğitim Danışmanlığı”nın kurucusudur.

Selahattin Dönmez, 1973 yılında İstanbul‘da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise tahsilini İskenderun‘da tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Besin ve Diyetetik Bölümü’nden 1995 yılında Beslenme Uzmanı olarak mezun oldu. 1996 yılında American’s Weight Loss Bakırköy şubesinde şişmanlık tedavisinde beslenme uzmanı olarak çalıştı.

Selahattin Dönmez, 1997 yılında T. C. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Gölcük Deniz Hastanesi’nde diyetisyen olarak askerlik görevini yaptı.

Selahattin Dönmez, 1999 yılında Hacettepe Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Enstitüsü, Besin ve Diyetetik Bölümünün Diyetetik Anabilim Dalı’nda yüksek lisansını “Erken Çare Başlanan Okul Öncesi Yaş Grubu Olağan Fenilketonürili Çocukların Beslenme Durumu” konusunda tezini bitirerek Diyetisyen olarak mezun olmuştur. 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Gıda ve Metabolizma Bilim Dalında “şişmanlık ve metabolik hastalıklarda besin” üstüne bilim uzmanı olarak çalıştı.

2000-2001’de Londra’da Royal College of Physicians’ta Metabolik Hastalıklarda Besin alanında Medical Masterclass eğitimi almış, 2006’da Amerikan Gıda ve Diyetetik Akademisinin “Yetişkinlerde Kilo Kontrolü”, 2007’de Harvard Tıp Fakültesi Insanlar Sağlığı Bölümü Beslenme Bilimlerinin “Enteral ve Parenteral Beslenme” ve 2009’da “Şişmanlığın Tedavisinde Pratik Çare Yöntemleri” sertifika programlarını galibiyet ile tamamlayan birincil Türk Beslenme Uzmanı olmuştur.

2002 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Durumu Bilimleri Enstitüsü Besin ve Diyetetik Bölümü, Diyetetik Anabilim Dalında “metabolik hastalıklarda gıda” üzerine İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalıyla müşterek egzersiz yaparak yüksek lisans diplomasını aldı. Yurt içi ve yurt haricen metabolik hastalıklarda besin, şeker hastalığı, beslenme durumunun değerlendirilmesi üstüne çalışma ve afiş sunumları hazırladı. Beslenme endüstrisinde sağlıklı ürünlerin oluşumunda ürün danışmanlığı yaptı. Toplum sağlığının korunmasında sağlıklı besin ile ilgili çoğu dergi ve internet sitesine yazılar yazıp, televizyon programlarında konuşmalar yaptı

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sedat Ergin

Bilimsel alanda manâlı dergiler olan Annual of Nutrition and Metabolism, Laboratorine Medicana ve Journal of Inherited Metabolism’de metabolik hastalıkların klinik semptom ve diyet tedavileri, International Journal of Obesity ve Appetite’de obezite diyet tedavisi, yeme davranış bozukluğuna girişim ile ilgili yayınları yayınlanmıştır.

1999 yılında kurduğu, “Selahattin Dönmez Fark Etmeden Diyet Gıda ve Eğitim Danışmanlığı”nın kurucusu olan Selahattin Dönmez, İstanbul‘da kendi adını içeren ofisinde Beslenme ve Perhiz danışmanı olarak çalışmaktadır. Türkiye Diyetisyenler Derneği, Türkiye Estetisyenler Derneği ve Fenilketonürili Çocukları Tarama ve Koruma Derneği İstanbul Şubesi, Hacettepe Üniversitesi Mezunlar Derneği üyesidir.

2008 yılında “Popüler Diyetlerin Metabolizma Üstüne Klinik Etkileri”, 2011 yılında “Çocuk ve Ergenlerde Şişmanlığın Tedavisinde Engeller” konusunda Türkiye Diyetisyenler Derneği yayınlarında ve 2017’de Beslenme ve Diyetetiğin Psikososyal Boyutu kitabında “Beslenme ve Medya” adlı kitap bölümleri bulunmaktadır.

Görsel ve yazılmış basında etkili yer alan Dinç Beslenme Uzmanı Selahattin Dönmez; 2003-2005 yılları arasında Sabah Gazetesi – Cumartesi ekinde “Ayrım Etmeden Diyet” tefrika ile her hafta dinç beslenme bilgilerini okuyucuları ile paylaşmıştır. 2009-2014 yılları aralarında Star Gazetesinde “Yeni Bir Hayat” adlı köşesinde her gün beslenme bilgileri paylaşmıştır. 2014 yılından itibaren baştan Sabahleyin Gazetesi yazan grubuna katılmış, gazetenin Cumartesi ekinde “Yaşam” köşesinde iyi hayat, dinç beslenme konularında yazıları yayınlanmaktadır. Formsante, Alem, Mother and Baby, Mens Fitness, Womens Fitness, BeStyle Magazin, MAG ve Baby and You gibi dergi sektörünün önde gelen markalarında Bilim Uzmanlığı ve köşe yazarlığı yapmıştır.

2004-2005’te Kanal Türk “Kadının Günlüğü”, 2005-2007’de Elmax TV “Ayrım Etmeden Diyet”, 2007’de Atv “Süper Lady”, 2008’de Atv “Kadının Gücü”, 2010-2011’de NTVGülay Afşar ile Hafta Sonu”, 2012’de Star TV “Yeni Bir Hayat”, 2013’de Star TV Melek Baykal’ın “Melek”, 2015’de A Haber “Hayat Rehberi”, 2016-2017’de NTV ‘de Demet Şener ile “Tam Zamanı” programında sağlıklı yaşam, dinç besin, düşük kalorili tarifler, dürüst maddesel aktivite konularında “Besin Danışmanı ve Kilo Yönetimi Uzmanı” olarak program yapmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Serhat Kılıç

Sağlıklı yaşam, uzun yaşamın besin sırları, sağlıklı zayıflama, metabolizma ve doğal besin ilkeleri içerikli Turkcell Akademi, TAV İşletme Hizmetleri, Bayer Türkiye, Gaye Holding, Sanofi-Aventis, Novo Nordisk, Türkiye Maliye Bakanlığı Ödenti Defterdarları Başkanlığı, TC Deniz Kuvvetleri Güney Saha Komutanlığı, Borçelik Çelik Sanayi, Brisa Yüksekokul, Unilever, Altıparmak, Nestle, Eti, Ekiciler, Dardanel, Adana – İstanbul Rotary Kulüpleri, Amway ve Vitabiotics gibi meslek dünyasının manâlı sektöründe yer alan şirketlerin beyaz yakalı grubuna kurumsal besin eğitimleri vermiştir.

2004’te “Ayrım Etmeden Diyet”, 2007’de “Fark Etmeden Diyet’le Yeni Bir Yaşam”, 2008’de “Fark Etmeden Diyet’le Daimi Kilo Verme”, 2010’da “MUCİZEsiz ZAYIFLAMA”, 2013’de “Fark Etmeden Diyet’le Sorular ve Cevaplar + sağlığı iyileştiren formüller” ve 2015’de “Dönmez Diyeti” adında altı adet, sağlıklı beslenmede stratejileri, kilo yönetiminde püf noktaları ve Türkiye’ye özgü besinlerle hazır diyetleri konu alan kitapları bulunmaktadır.

2005 – 2010 yılları arasında American Overseas Dietetic Association Ülke Temsilcisi, 2009 – 2010 yılları aralarında Türkiye Diyetisyenler Derneğinin Dış İlişkiler Komisyonu başkanı olarak görevlendirilmiştir. Benzer sene Türkiye Diyetisyenler Derneği’nin EFAD (The European Federation of the Associations of Dietitians) ve ICDA (International Condeferation of Dietetic Associations) Türkiye delegesi olarak “Dietetic Network” grubunda çalışmıştır.

Selahattin Dönmez, İstinye Üniversitesi Afiyet Bilimleri Fakültesi Gıda ve Diyetetik Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak “Tarife Geliştirme ve Porsiyonlama” ve “Doğumsal Metabolik Hastalıklarda Gıda” derslerini vermektedir.

Sabah Gazetesi Cumartesi ekinde, Baby and You, BeStyle Magazin ve MAG dergilerinde besin yazarlığı yapmaktadır. Türkiye ilk ve tek dinç beslenme dergisi Healthy Food Guide Türkiye edisyonunun Genel Yayınlama Yönetmenidir.

Uzman Beslenme Uzmanı Selahattin Dönmez; Türkiye Diyetisyenler Derneği, The American Academy of Nutrition and Dietetic’s ve Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği Derneği üyesidir. Prof. Dr. Ayşe Baysal’ın büyük emekle kurduğu “Prof. Dr. Ayşe Baysal Beslenme Eğitim ve Araştırma Vakfı (BESVAK)” Idare Heyeti Başkanıdır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sophie Turner

Kitapları :
2004 – Fark Etmeden Diyet
2007 – Ayrım Etmeden Diyet’le Yeni Bir Yaşam
2008 – Fark Etmeden Diyet’le Kalıcı Kilo Verme
2010 – MUCİZEsiz ZAYIFLAMA
2013 – Ayrım Etmeden Perhiz’le Sorular ve Cevaplar + sağlığı iyileştiren formüller
2015 – Dönmez Diyeti

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı