S

Servet Tazegül

Mal Varlığı Tazegül Biyografisi

Milli tekvandocu

Servet Tazegül, 1988 yılında Almanya’da dünyaya geldi.

Kars’ınlarak Almanya’ya dışarı giden gurbetçi bir ailede gelişen Mal Varlığı Tazegül, Gültan ve Baylar Tazegül çiftinin üçü kız dört çocuktan en küçüğüdür. 1973 yılında işçi olarak Almanya’ya dışarı giden Tazegül çiftinden Gültan bir otelde temizlikçi olarak, Efendiler Tazegül de bir matbaada işçi olarak uzun yıllar çalıştı. Babasının Azerbaycan Türkleri’nin bir boyu olan Karapapak Türkleri’ne mensup olduğu biliniyor.

Mal Varlığı’in tekvandoya başlangıç hikayesi epeyce ilginç… Almanya’da doğan yıldız sporcu, 5 yaşındayken Uzakdoğu filmlerinden etkilenmiş, Jackie Chan’e özenmiş. Ablası da kendisini götürüp tekvando salonuna yazdırmış. Tekvando Ulusal Takımı’nın Baş antrenörü Ali Şahin tarafından Türkiye’ye ziyafet edilerek 2003’te Türk Ulusal Takımı’na dahil olmuş.

İstanbul Büyükşehir Belediye Spor kulübü sporcusu olan Servet Tazegül, Almanya ‘da yaşadığını ama maçlar ve kamplar sebebiyle bazen yılın yarısını Türkiye ‘de geçirdiğini belirtmiştir.

2004’te ilk olarak Kore’de gençler dünya şampiyonu olan Mal Varlığı Tazegül, 2008 ve 2010’da Avrupa şampiyonluğunu da kazanmayı başardı.

1 – 6 Mayıs 2011 tarihleri arasında Güney Kore’nin Gyeongju şehrinde yapılan Dünya Taekwondo Şampiyonasında dünya şampiyonu olan Mal Varlığı Tazegül, burada dünyanın en estetik dövüşen tekvandocusu da seçildi. Servet, 2008 Olimpiyatlarında Pekin’de Olimpiyat üçüncüsü olmuş ve bronz madalya almıştır.

Son 3 yılda bozgun yüzü görmeyen ve tekrar tekrar iki Avrupa Şampiyonluğu ile bir Dünya Şampiyonluğu kazanan Mal Varlığı Tazegül, Londra’da düzenlenen 2012 Yaz Olimpiyatları’nda kazandığı altın madalyayla birlikte dördüncü şampiyonluğunu elde etti; Milli Servetimiz !

2012 Yaz Londra Olimpiyatları’nda Türkiye’ye birincil altın madalyayı kazandıran tekvandocumuz Servet Tazegül’e, Singapur’dan servet niteliğinde bir öneri geldi. Singapur, 10-15 milyon dolar transfer ücreti önerdiği sporcumuza, “Ülkemiz adına yarışsın, ona kral hayatı yaşatalım” mesajını iletti. Tekrar Servet’in doğduğu ülke olan Almanya da kendi bayrağı aşağı yarıştırabilmek için tekvandocumuza ömür boyu aylık, villa ve lüks vasıta teklifinde bulunmuştu. Bu çekici önerileri reddeden Servet Tazegül, “Singapur’un önerge ettiği para fazla uçuk bir sayı. Lakin ben Türküm ve Türk Ulusal Takımı adına dövüşürüm. Almanya adına dövüşen Türk arkadaşlarım şu an mutsuzlar. Ay yıldızlı sancak altındaki mutluluğu ve sevinci yaşayamıyorlar” dedi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Serpil Cansız

1.5 ay önce beyin kanserinden annesini kaybeden Mal Varlığı Tazegül, 23 Temmuz 2012 de Başbakan’ın Dolmabahçe sarayında verdiği iftar yemeğinde, 1 numaralı masada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile benzer masada oturmuş ve “Beni onurlandırdınız, altın madalya alacağım” diyerek Başbakan’a söz vermişti. Ve sözünü tuttu.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı