S

Sevcan Orhan

Sevcan Orhan Biyografisi

Türk insanlar sanatçısı

Türk halk müziği müziğinin yeni kuşak temsilcilerinden biri. Son yıllarda türküleri yorumlamasındaki başarı ile de uyarı çekiyor.

Sevcan Orhan, 16 Ağustos 1982 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Aslen Erzincan’ın Çayırlı ilçesinin Yeşilyaka (Şebge) köyündendir. Annesi ve babası da İstanbul’da doğmuştur. Babasının adı Şadan’dır. 12 yaşında iken babasından bağlama çalmayı öğrendi. Sonradan da özel bir müzik okulunda bağlama, solfej, nota eğitimi ve repertuar dersleri almaya başladı. Bu sırada ortaokul ve lise öğrenimini tamamladı.

Lise yıllarında Uyruk gazetesinin düzenlediği “Liselerarası Türk Ahali Yarışması”nda 3. oldu.

1999 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümünde okumaya başladı. 2003 yılında “Aşıklık Geleneği İçerisinde Aşık Mahzuni Şerif’in Yeri ve Önemi” adlı tamamlama ödevini hazırlayarak “Ses Eğitimi Bölümü”nden üçüncülük derecesiyle mezun oldu.

Üniversitede müzik lk solo çalışması olan “Nenni Bebek” isimli albümünü 2000 yılında yaptı.

2001 yılında yedi yıldır eğitim aldığı “Müzik Okulunda solfej ve bağlama dersleri vermeye başladı. Mektep kapsamında çok önemli konser çalışmalarına katıldı.

2006 yılında Sevcan Orhan sırayla TRT İNT, TRT TÜRK ve TRT AVAZ kanallarında 4 sene süreyle canlı olarak yayınlanan “Tatlı Dile Güler Yüze” adlı müzik programının sunuculuğunu ve solistliğini yaptı.

Cem Radyo’da “SAZINDA USTALAR” adlı müzik programını hazırlayıp sundu. Yeniden Cem Radyo’da 2010 yılında “Sevcan Orhan Mikrofonda” adlı programı hazırlayıp sundu.

2012 yılında Star TV’de Ayşe Özyılmazel‘in ayrılmasından sonra türkücü Alişan ile birlikte ‘Alişan ile Sevcan’ isimli sabahtan programını sundu.

Sevcan Orhan, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarında üslup ve repertuar dersleri verdi.

Sevcan Orhan erken yaşlarda başladığı müzik yaşamı boyunca yurtiçinde ve yurtdışında sayısız konser ve festivallerde yer aldı. Genç usta fazla sayıda ödül ve plakete sahiptir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Saynur Tezel

Sevcan Orhan, 2006 yılında bağlama sanatcısı Ümit Yılmaz ile evlendi.

Albümleri :
1999 – Yağmur Gözyaşım
2000 – Nenni Bebek
2003 – Bir Türküydü Yaşamak
2008 – Adı Aşk )
2011 – Zemheriden Ötesi Bahar
2014 – Düşten Gerçeğe

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı