S

Sinan Aygün

Sinan Aygün Biyografisi

Sinan Aygün, 1959 doğumlu meslek adamı. 1998’de Ankara Ticaret Odası (ato) Başkanı seçilen Aygün, bu görevini 2011 yılına dek sürdürdü.
Sinan Kültürlü Aygün, 1959’da Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitiminin peşinde Ankara Gazi Üniversitesi’ne giren Aygün, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu.

İş hayatına atılan ve inşaat sektöründe faliyet göstermeye başlayan Aygün, mütahitliğe başladı. Bunun yanında inşaat malzemeleri satışı da yapan Aygün, Fuat Ünal’ın arkasında 1998 yılında Ankara Ticaret Odası Başkanı seçildi. Aygün, 2002’de yapılan seçimlerin ardındaki bu görevine devam etti.

2002 yılında, Seçilmişleri ve Atanmışları İzleme Derneği (İZDER) Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün’ü, sürekli politikası, ülkenin ulusal kaynakları ve güçlerinden yandan koyduğu tavır, kimsesiz muhalefeti, tek başına gündem belirlemesi ve başkanı olduğu ATO’yu Türkiye’nin en kuvvetli sivil toplum örgütü haline getirmesindeki başarısından nedeniyle “Yılın Adamı” seçti.

Sinan Aygün 2006’da gerçekleştirilen idare heyeti başkanlığı seçiminde, 161 geçerli oyun tamamını alarak 4 yıllık bir süre için daha ATO Başkanı seçildi. Aygün, göreve geldiği 3. dönemde de listesini değiştirmedi. 82 takvim oda tarihinde 3 seçimdir tek aday olarak yönetimi sürdürdüğünü gösteren ve seçimlere siyasetin katılmadığını da ifade eden Aygün, baştan seçilmesinin peşinde şunları söyledi:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifGördüğünüz gibi siyasi müdahale yapılması gereken bir oda varsa, oda bu oda idi. Bu odaya elbette hiçbir siyasetçi ve siyaset namına müdahalede bulunulmamıştır. Çoğu meclis üyemizi muhafaza etmişizdir ve her tarafta buraya sizlerin oyları ve destekleriyle başkan olmuşuzdur.

Aygün hem ATO oda meclisi ve meslek komiteleri seçiminde 20 bine yakın oy kullanıldığını, geçen döneme göre oy dilekçe oranının yüzde 400 artma gösterdiğini ve meclisin yüzde 45‘inin yenilendiğini de sözlerine ekledi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Stellan Skarsgard

İstihdam sorununun hemen masaya yatırılması gerektiğini düşünen Aygün, Türkiye’nin böylece çok sorununun temelinde işsizliğin yattığı görüşünde. Aralarında istanbul, Ankara ve İzmir’in de bulunduğu 9 il yoğun göç baskısı aşağı ve göç, gecekondulaşma, altyapı sorunları, trafik ve sosyal sorunları da beraberinde getiriyor. Mevcut işsizlere istihdam yaratılamadığı gibi, işsizler ordusuna her sene yenilerinin eklendiğini vurgulayan Aygün’e göre:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifİşsizlik oranının değişmez kalması için her sene 800-900 bin kişiye istihdam yaratılması gerekiyor. İşsizlik oranları arttıkça suç oranları da artıyor. İşsizlik tıpkı terör gibi bir ulusal güvenlik sorunu haline geldi.”

Sinan Aygün, 1 Temmuz 2008‘de sabahtan saatlerinde evine gelen polis memurları tarafından, evinde yapılan aramanın ardından polis nezaretinde oda binasına getirildi. ato binasındaki makamında yapılan 3 saatlik aramanın ardından, Ankara emniyetine götürülerek, kamuoyunu son derece meşgul eden Ergenekon Operasyonu kapsamında gözaltına alındı. Yapılan aramalarda, özel kaleme ait 4 bilgisayar, 5 klasör özel iş ajandası ve bir kaç tane ajandaya el Konuldu. Aygün’ün oda binasına antre ve çıkışı çevrede toplanan kalabalığın ve oda çalışanlarının alkışları eşliğinde oldu. Aramalar sürerken bir takım çalışanlar, ellerindeki Türk bayrakları ile bina bahçesinde bekledi. Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün Terörle Mücadele Şubesi kadar gözaltına alındıktan sonradan Ergenekon soruşturması kapsamında Beşiktaş adliyesinde sorgulanan ATO Başkanı Sinan Aygün nöbetçi mahkeme kararı ile tutuklandı. 14 Temmuz 2008’de Sinan Aygün’ün avukatının tutuklama kararına yaptığı itiraz kabul edilerek özgürlük bırakıldı.

5 Ağustos 2013 tarihinde İstanbul 13. Ağır Canice Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hakkındaki karar, Yargıtay göre Ergenekon Davası‘nın 21 Nisan 2016’da usul ve yönüyle bozulmasıyla kaldırıldı.

Sinan Aygün evli ve iki çocuk babasıdır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Selçuk Bayraktar

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Türkiye genel seçimleri sonucunda CHP Ankara milletvekili seçilerek meclise girdi.Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ve Türkiye-Peru Parlamentolararası Dostluk Grubu üyeliği görevinde bulundu.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı