S

Sinan Oğan

Sinan Oğan Biyografisi

Milletlerarası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi TÜRKSAM’ın kurucusudur. Milliyetçi Hareket Partisi Iğdır Milletvekili.

Sinan Oğan, 1 Eylül 1967 tarihinde Iğdır’da Adaletli Oğan, Kıymet Oğan çiftinin oğlu olarak doğmuştur. 1989 yılında Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun oldu. Marmara Üniversitesinde 1992 yılında Parasal Hukuk/Bankacılık alanında “Azerbaycan’da Hesaplı ve Parasal Sektörün Yapı Analizi” başlıklı tezi ile yüksek lisansını tamamladı. sonradan 2009 yılında “Türk İç Politika Faktörlerinin Türkiye’nin Rusya Politikasının Oluşumuna Etkileri” başlıklı teziyle, Moskova Uluslararası İlişkiler Üniversitesi’nin (MGIMO) Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümünden doktora derecesini aldı.

1992-1998 Yılları aralarında Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsünde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. Bu görevinde 1993 yılından itibaren Azerbaycan’a görevli olarak gönderilen Dr. Sinan OĞAN 1993-2000 yılları aralarında Azerbaycan Devlet Ekonomi Üniversitesi Türk Dünyası İşletme Fakültesi’nde öğretim görevlisi ve dekan yardımcısı olarak çalıştı.

1994-1998 yılları aralarında benzer görevle Azerbaycan’da T.C. Dışişleri Bakanlığı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Temsilcisi olarak çalıştı.

Bir dönem özel sektörde de çalışan Sinan Oğan, 2000 yılında Türkiye’ye dönerek Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Kafkasya Masası’nda çalışmalarını yürüttü. Ardından ASAM Rusya-Ukrayna Araştırmaları Masası Başkanlığı yapan Sinan OĞAN, 2006 yılında bu kurumdan ayrılarak Kapadokya Iş Yüksekokulu’nda kilerden Sorumluluk Sahibi Müdür Yardımcılığı görevi yaptı.

Sinan OĞAN 2004 yılında hâlihazırda başkanlığını yaptığı Milletlerarası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi – TÜRKSAM’ı kurdu.

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Yayınları aralarında 1992 yılında çıkan ‘Azerbaycan’ İsimli kitabının yanı sıra, 2003 yılında Rusya’da “Siyaset ve Oligarşi” isimli kitabı ile 2006 yılında yayınlanan Turuncu Devrimler isimli kitabı mevcuttur. Dr.Sinan OĞAN’ın Türk Dış Politikası, Rusya, Kafkasya, Orta Asya, Türk Dünyası, Enerji, Ermeni Sorunu, Afganistan, İran, Terör ve Türkiye’nin güncel sorunları konularında beş yüzden artı Türkçe, İngilizce ve Rusça makale ve değerlendirmeleri yayımlanmıştır. Dr. Sinan OĞAN değerlendirmelerini başta TÜRKSAM’ın web sayfası elde etmek üzere çoğu Türk ve yabancı sitelerde, haber ajanslarında, gazete ve bilimsel dergilerde yayınlatmaya devam etmektedir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sadık Gültekin

Türk Dünyası ile ilişkilere son derece büyük önem veren OĞAN, 4-7 Temmuz 2011 tarihleri aralarında yapılan Dünya Azerbaycan Türklerinin III. Kurultayı’nda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev kadar “Terakki Madalyası” ile taltif edilmiştir. Bunun yanına Dr. OĞAN, Kazakistan Cumhuriyeti tarafından “Kazakistan – Türkiye Dostluk ve İşbirliğini Geliştirme Madalyası”na değerinde görülmüştür.

Dr. OĞAN, Türkiye’nin önemli sivil toplum kuruluşlarından olan Telekomcular Derneği tarafından ve değişik anketlerde 2011’de “yılın milletvekili” seçilmiştir.

İleri düzeyde Rusça ve akademik düzeyde İngilizce bilmektedir. Yurtiçi ve yurtdışında uzmanlık alanı ile ilgili konferanslar, seminerler vermekte ve bilimsel toplantılara katılmaktadır.

Sivil toplum alanda da önemli etkinlikler gösteren Dr. OĞAN, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki kardeşlik bağlarının geliştirilmesi için faaliyet belirten Türkiye Azerbayapmaktadır. Katıldığı televizyon programlarında ve konferanslarda kamuoyunun dikkatini çekmeye çalıştığı Metsamor Nükleer Santrali’nin kapatılmasına karşın sivil teşebbüs hareketinin genel koordinatörlüğünü yürütmektedir.

Bunlara ilave olarak Türkiye Büyük Halk Müziği Meclisi’nde Dışişleri Komisyonu’na aza olan Dr. Sinan OĞAN, Türkiye Azerbaycan Parlamentolar Arası Arkadaşlık Grubu Yönetim Kurulu ve TBMM MHP Grup Idare Heyeti üyesidir.

Sinan Oğan, 12 Haziran 2011 seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi‘nden 24. dönem Iğdır Milletvekili seçildi. Meclis Anayasa Komisyonu ve Dışişleri Komisyonu üyeliklerinde görev yaptı.

7 Haziran 2015 seçimlerinde partiden ihraç edildiği için milletvekili adayı gösterilmedi. 1 Kasım 2015 tarihindeki seçime de benzer sebeple giremedi. daha sonra 2 Kasım 2015 tarihinde mahkeme emri ile ihraç kararı iptal edilerek MHP’ye geri döndü.

10 Mart 2017 tarihinde yapılan MHP Merkez Disiplin Kurulu toplantısında Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilmiş bulunan Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Isparta Milletvekili Nuri Okutan ve Sinan OĞAN hakkında partiden ihraç edilmesine karar verildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Selma Gürkan

Kitapları :
1992 – Azerbaycan
2003 – Rusya’da “Siyaset ve Oligarşi”
2006 – Turuncu Devrimler

Arananlar:
https://www biyografirehberi com/etiket/sinan-ogan-hangi-partide/https://www biyografirehberi com/etiket/sinan-ogan-kim/

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı