S

Slash

Slash Biyografisi

Slash, 1965 doğumlu İngiliz müzisyen. Gerçek adı Saul Hudson’dır. Guns N’ Roses grubunun eski gitaristidir, derhal Velvet Revolver grubunda çalmaktadır. Uzun siyah kıvırcık saçları, şapkası ve ağzının kenarında duran sigarasıyla ünlüdür.
Slash, 23 Temmuz 1965’te Londra, İngiltere’de doğdu. Babası Anthony Yahudi bir İngiliz, annesi Ola ise Nijeryalı’ydı. Annesi, David Bowie’nin kostümlerini dikiyordu. Babası ise bir sanat direktörüydü. Bu yüzden David Bowie, Iggy Pop gibi ünlüler Hudson ailesinin evini sıkça ziyaret ederdi. 1970lerin ortalarında annesi ve babası boşanınca, Slash anneannesinin yanında taşındı ve 11 yaşına değin orada yaşadı. Bu sırada profesyonel bir bisiklet sürücüsü oldu, yarışmalara katıldı ve ödüller kazandı. daha sonra annesi ile birlikte Kaliforniya, Amerika’ya taşındı. Fairfax Lisesi’ne başladı.

Slash 15 yaşındayken anneannesi ona bir yankı gitar aldı. O sıralarda Led Zeppelin, Eric Clapton, Jimi Hendrix, Pink Floyd, Queen, Alice Cooper, AC/DC dinleyen ve onların şarkılarından ilham alan Slash, kendi kendine gitar çalmaya başladı. Çaldığı birincil şarkı Deep Purple’ın “Smoke on the Water”ıydı. Ders almaya başladı oysa daha çok kendi kendine öğrenmek istiyordu. Günde 12 saat gitar çalıyordu ve bu, okuldaki durumunu negatif etkiledi. Slash, 11. sınıfta okulu bıraktı. Bu sırada Poison adlı grubun gitarist seçmelerine katıldı, finale kadar çıktı oysa kazanamadı. ağır ağır müzik piyasasının içine girmeye başlayan Slash, Steven Adler’la tanıştı ve ikili “Road Crew” adlı grubu kurdular. Ancak üye bulmada zorlandıkları için şanslarını diğer gruplarda denemeye karar verdiler. Slash, Black Sheep adlı grubun bir üyesi oldu. Bu grubun menajeri bununla beraber Hollywood Rose adlı grubun da menajeriydi.

1984’te menajer Vicky Hamilton, Slash’i Axl Rose’la tanıştırdı. Bundan birkaç ay sonradan Slash, Axl ve Izzy Stradlin’in bulunduğu Tracii Guns adlı grubun gitaristi olabilmek için seçmelere katıldı ama kazanamadı. Tracii Guns grubu pek başarılı olamayınca, grubu bitmiş oluştureven Adler’a katılan Slash ve Duff McKagan, Guns N’ Roses’ı kurdu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Selin Demiratar

1985 ve 1986’da grup, barlarda konserler veriyordu. “Move to the City”, “Reckless Life” gibi şarkılarını bu zamanlarda yazmışlardı oysa 1987’ye dek tam anlamıyla bir albüm kaydı yapamamışlardı. 1987’de, gelmiş geçmiş en iyi albümlerden biri olarak kabul edilen “Appetite for Destruction”ı çıkardılar. Ilk Olarak uzun bir zaman ilgi çekmeyen albüm, 1988’de lisetelerde bir numaraya oturdu, hatta grubun bugüne dek en çok aşina şarkıları, bu albümden çıkan “Welcome to the Jungle”, “Sweet Child of Mine”, “Paradise City” gibi parçalar oldu.

1988’de ikinci albümleri “GN’R Lies” çıktı. Bu albümde yer alan ve içindeki zencilik ve eşcinsellikle ilgili tepki çekebilecek cümleleriyle “One in a Million” adlı şarkı bir takım kesimlerden tepki topladı. Fakat Slash, grup üyeleri arasından şarkıyı en fazla seven ve savunan ad oldu. Bu sırada müzisyen Amerikan vatandaşlığına geçti.

Slash, 1990 yılı Amerikan Müzik Ödülleri’nde, ikinci ödülü elde etmek için sahneye çıktığında çok sarhoştu. Duff ile birlikte ellerinde alkol ve sigarayla sahneye çıktılar ve Slash söylev yaparken oldukça çok küfür etti. Yapımcılar yayını kesmek zorunda kaldı ve olay büyük tepki topladı.

Slash, 1991 yılında, Use Your Illusion I ve Use Your Illusion II albümleri için 28 ay süren “Use Your Illusion” turnesine çıktı. Bu iki albüm, Guns N’ Roses’ın müzikal anlamda duygusallaştığını gösteriyordu. Albümler “November Rain”, “Estranged” ve “Don’t Cry” gibi baladlar içeriyordu. Ancak bock müziğin öbür taraflarını keşfetmek ve göstermek istiyordu ama grubun öteki üyeleri bu tarzda devam etmekte kararlıydı. Grup içi çatırdamalar, bu dönemde başladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sabriye Şengül

The Spagetti Incident?” albümü çıktıktan sonra, Slash kendini başka projelere verdi. Guns N’ Roses’ın elemanlarından Matt Sorum ve Gilby Clarke ile “Slash’s Snakepit” adlı grubu kurdu ve 1995’te ilk albümleri “It’s Five O’ Clock Somewhere” yayınlandı. Slash 1996 yılında, Axl’la anlaşamadıklarını ileri sürerek Guns N’ Roses’dan ayrıldı.

Guns N’ Roses’dan sonraki hayatına solo kariyerine tartma vererek devam etmek isteyen Slash, “Slash’s Snakepit” ile birkaç turneye çıktıktan sonra grubu dağıttı. 1998’de kurduğu “Snakepit” adlı grubu da, 2001’de çıkardıkları 2. albümleri “Ain’t Life Grand” piyasaya sürüldükten derhal daha sonra dağıldı.

Solo çalışmaları dışarıda Slash’in yer aldığı projeler şöyleydi; 1996’da Marta Sanchez ile “Obsession-Confession” adlı şarkıyı kaydetti, aynı sene Alice Cooper ile Meksika’daki bir kulüpte çaldı. Bu gösterinin stüdyo kaydı olan “A Fistful of Alice”te de çaldı. 1997’de BLACKstreet adlı grubun “Fix” adlı parçasının tekrar yorumuna katkıda bulundu. 2003’te Yardbirds’ün geridönüş albümü olan “Birdland”de çaldı. 2006’da Derek Sherinian’ın solo albümü “Blood of the Snake” kaydındaki baş gitaristti, ve albümden bir şarkı için çekilen video klipte de rol aldı.

2002 yılında bir kutlama konseri için biraraya gelen Slash, Matt Sorum ve Duff McKagan, kimyalarının hala uyuştuğunu gördüklerinde yeni bir grup kurmaya karar verdiler. Uzun süren vokalist arayışlarından daha sonra Scott Weiland’ı aralarına katan grup, Velvet Revolver’ı kurdu.

Grubun ilk parçası “Set Me Free”, The Hulk’ın film müzikleri arasındaydı. 2004’te “Contraband” adlı ilk albümleri piyasaya çıktı. 2003’te başladıkları turneyi 2006’da tüketen grup, ikinci albümlerinin üstünde çalışmaya başladı. Bu sırada Steven Spielberg’ün son filmi “Monster House” için de bir tutam kaydettiler.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Semiha Şakir

Slash, 31 Mayıs 2006’da VH1 kanalının KISS grubunu onurlandırma gecesi için Rob Zombie, Tommy Lee, Gilby Clarke ve Ace Frehley gibi isimlerle biraraya geldi. Ekim 2006’da Volkswagen’ın yeni reklamında rol aldı. Ayrıca “Black Death Vodka”nın 1992 tarihli promosyon kampanyasında rol almıştı, tabut şeklindeki şişelerin içinden Slash’in şapkasını takmış iskeletler çıkıyordu.

Mart 2006’da Axl Rose’un avukatı, 2005 yılında bir gece Slash’in Axl’ın evine giderek Velvet Revolver üyelerinin hepsinden nefret ettiğini, Axl’ın ikilinin arasındaki soğuk savaşı kazandığını söylediğini bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu. Slash bunun üstüne hiçbir yorumlama yapmadı. 2006’da Duff McKagan bir radyoda Slash’in Velvet Revolver’dan ayrılıyor olduğu söylentilerini yalanladı. Bu sırada Slash’in eşi Perla’dan boşandığı iddiaları da yayılmaya başlamıştı. Oysa Slash 2006’da yaptığı bir açıklamayla bunların hiçbirinin içten olmadığını ve 1996’dan beri Axl’la konuşmadığını söyledi.

Slash, 10 Ekim 1992’de model Renee Suran ile evlendi. Slash ve Suran, 1997 yapımı “Private Parts” adlı filmde birlikte oynadılar. İkili 1997’de boşandı. Bu boşanmanın hemen arkasından Slash, uzun zamandır tanıdığı Perla Ferrer’le görüşmeye başladı. 15 Ekim 2001’de evlenen çiftin London Emilio ve Cash Anthony adında iki oğulları oldu.

Yaklaşık 100 tane gitarı bulunan müzisyen, bir “Godfather” hayranı. Her konserinde film müziğinin kısa bir versiyonunu çalıyor. Kid Notorious adlı çizgi filmde de kendisini seslendiriyor. Yakın zamanda çıkması beklenen “Guitar Hero II” adlı video oyununda Slash’in de bir karakteri var, ayrıca The Simpsons’daki Otto karakterinin Slash’cilt esinlenilmesi müzisyenin öbür görüntüsü ve yeteneğiyle başka sektörlerde de ilham kaynağı oladuğunu gösteriyor. Slash, bununla birlikte bir yılan koleksiyoncusu ve bir Radiohead hayranı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı