S

Suna Kıraç

Suna Kıraç Biyografisi

Suna Kıraç, 1941 yılında Ankara’da doğmuştur. Annesi Sadberk Bayan, babası Vehbi Koç’dur. Suna Kıraç, Koç Holding Idare Heyeti başkan vekilidir. Semahat Koç (d.1929), Rahmi Koç (d.1930), Sevgi Koç (Gönül) (1938) adlarında ablası, kız kardeşi ve abisi vardır. Arnavutköy Amerikan Kız Kolejini bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi’nde Bankacılık ve Finansman konularında eğitim alarak mezun oldu.
T.C. Bakanlar Kurulu’nun 23 Eylül 1997 tarihli kararı ile Türkiye’de eğitim, sıhhat ve sosyal hizmet alanlarında yaptıkları katkılar dolayısıyla 27 Ekim 1997 günü T.C. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından “Devlet Üstün Hizmet Madalyası” ile ödüllendirildi.

Suna Kıraç, 1999’da, üstün yöneticilik ve önderlik vasıfları ile Koç Holding’e, meslek dünyasına ve Türk çocuklarının eğitimine katkılarından dolayı London Business School tarafından “Onur Üyeliği”ne layık görülmüştür.

Suna Kıraç, 2000 yılından beri ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis) adı bahşedilen hastalıkla mücadele etmekte ve çevresiyle sadece gözleriyle iletişim kurabilmektedir. Suna Kıraç konuşmak ya da bir mesaj iletmek istediğinde bütün karşısına koyu renklerle yazılmış 29 harften oluşan bir alfabe konuluyor. Hemşireler bir bir harfleri gösteriyor. Suna Kıraç kirpiklerini kırpıştırdyor. Oluşturmasını istediği kelimeyi sırayla göstererek not ettiriyor. Kelimeler tek tek bulunarak cümle oluşturuluyor.

Suna Kıraç, eşi İnan Kıraç‘la birlikte kurdukları Pera Müzesi ve 1 Mart 2007’de hizmete sundukları İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ile ülkesine hizmet yatırımlarını sürdürmektedir. İstanbul’a dünya çapında bir oditoryum ve kültür merkezi kazandırmak nedeniyle çalışmalarını sürdüren Suna Kıraç‘ın 2006 yılında yayımlanan, bütün geliri Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na (TEGV) bağışlanan ve editörlüğünü Rıdvan Akar‘ın yaptığı “Ömrümden Uzun İdeallerim Var” adlı kitabı 100.000’in üzerinde sattı ve yılın en fazla satan kitaplarından biri oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Siren Ertan

Suna Kıraç, 2000 yılında, İnan Kıraç ile birlikte; Vehbi Koç Vakfı Suna ve İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü Antalya Kaleiçi Müzesi’ni kurdu. Sonra da 2003 yılında, kültür-sanat, eğitim ve sağlık konularında etkinlik gösteren Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nı ve 2005 yılında da Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi’ni kurmuştur.

2009 yılında eşi İnan Kıraç’la beraber Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü katkılarıyla İstanbul Turizm Iftihar Ödülünü aldı.

Suna Kıraç İnan Kıraç, İnan Kıraç ile 1969 yılında evlendi. Çocukları olmadı fakat evliliklerinin 15. Yılında 4 aylıkken İpek Kıraç (d. 29 Kasım 1984) adında bir kız çocuğunu 1 Şubat 1985 tarihinde evlat edindiler.

Üyelikleri :
Vehbi Koç Vakfı Idare Heyeti Üyesi
Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi
Türk Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi
Robert Koleji, Mütevelli Heyeti Üyesi
Koç Özel Lisesi İcra Kurulu Üyesi
Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Kurucu Üyesi ve Mütevelli Heyeti Üyesi
Türkiye Aile Planlaması Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı