T

Terry Gilliam

Terry Gilliam Biyografisi

Terry Gilliam sinemanın anarşist yönetmenlerinden biri olarak gösterilir.

Terry Gilliam, 22 Kasım 1940 tarihinde Minnesota, ABD’de doğmuştur. Tam adı Terrence Vance Gilliam’dır. Ailesinin Los Angeles’a taşınmasıyla, Hollywood‘u tanıdı. Film endüstrisinin nasıl işlediğini öğrendi ve gelecekte sahip olacağı Hollywood karşıtı düşüncelerinin temelini atmış oldu. Bir yana da resim ve karikatür yeteneğini ilerletti. Occidental College’da Fizik eğitimine başladı ve sonradan fizik eğitimini bırakıp siyaset eğitimine başladı.

Terry Gilliam, okulunun son yılında, mektep hayatı boyudergisinin bir kopyasını, o sıralar Help! dergisini çıkartmakta olan ve ileride Brazil filmindeki bir karakterin esin noktası olan sanatkâr mizahçı Harvey Kurtzman‘a gönderdi. Kurtzman, Terry Gilliam’ın yapıtlarından çok etkilendi ve Help! için çalışmasını önerdi. Sonraki üç senesini, düşük bir ücretle Help! magazinde yazarak ve çizerek geçirdi. bu arada Monty Python ekibine doğru birincil adım gerçekleşti ve John Cleese ile tanıştı. Askerliğini yaptıktan sonradan Help! Magazine dönmedi ve Amerika Birleşmiş Devletleri’ni terketme kararını aldı.

1967 yılında otostop ve motosiklet ile yaptığı altı aylık Avrupa gezisini Paris‘te sonlandırdı. Bir süre animatörlük ile uğraştı ve sonradan yeniden New York‘a döndü. Burada bir reklam ajansında çalışmaya başladı. Bu sırada polis ekiplerinin bir grup iyi niyetli protestocunun arasına dalıkişiyi hırpaladığı bir olayın içine düştüğü ve “Cehennemi tattığım ilk an oldu dediği şanssız bir olay sonucu ABD‘yi adamakıllı terketme kararını aldı. Amerika‘dan İngiltere‘ye eşi ile beraber geçti ve Londra‘ya yerleşti, John Cleese ile temasa geçerek Televizyon işine başladı.

1968 yılında Do Not Adjust Your Set / (Televizyonunuzun ayarlarıyla oynamayın) adlı komedi programının senaryo yazarı ekibine katıldı. Bu şovda oynayan Terry Jones, Eric Idle ve Michael Palin ile 1969 yılında John Cleese ve kendiside dahil olarak “Monty Python” komedi gurubunu kurdular. 1969 yılından 1974 yılına dek BBC için 45 bölümlük Monty Python’s Flying Circus adlı bir dizi çevirmişlerdir. Terry Gilliam hem bu gurubun sanat yönetmenliğini de üstlenmiştir. bununla birlikte skeçlerin yazımında katkısı oldu ve skeçlerin birçoğunda oynama fırsatı oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tarık Mengüç

1975 yılında Terry Jones ile birlikte yönettiği Monty Python and the Holy Grail (Monty Python ve Kutsal Kadeh) filmleriyle sinema dünyasına adımını atmış oldu.

Terry Gilliam, 1985 yılında senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı “Brazilya” kara komedi türü filminde Jonathan Pryce, Robert De Niro, Kim Greist, Michael Palin, Katherine Helmond, Bob Hoskins ve Ian Holm filmde rol bölge esas aktör ve aktrislerdir.

Brazil filminden daha sonra bir Avusturya efsanesi haline gelen Baron von Munchausen’ın akıl almaz maceralarından birini anlatan Adventures of Baron Munchausen, The (Baron Munchausen’in Serüvenleri) filmini 1989 yılında çekti. Yüksek bir bütçe ile çekilen bu film, böylece çok Terry Gilliam filminde olduğu gibi yapımcıların engellerine karşın çekilip vizyona girdi ama beklenen gişe hâsılatını yakalayamadı. Hikâye açısından olduğu değin Teknik ve oyunculuk açısından da bir Terry Gilliam klasiği sayılan bu filmin değeri çok sonradan anlaşıldı. Bu filmde John Neville, Robin Williams, Oliver Reed, Jonathan Pryce, Uma Thurman, Sting rol almıştır.

1991 yılında Terry Gilliam’ın yönettiği The Fisher King “Balıkçı Kral” filminde Robin Williams ve Jeff Bridges başrollerde oynadı.

1995 yılında başrollerde Brad Pitt, Bruce Willis ve Madeleine Stowe’un oynadığı “12 Maymun” adlı filmin yönetmenliğini yapmıştır. Bir bilim-kurgu klasiği olarak anılan bu filmde Terry Gilliam sinemasının belirgin özellikleri sonuna kadar korundu.

2001 yılında yıllardan beri hayalini kurduğu The Man Who Killed Don Quixote (Don Kişot’u Öldüren Adam) filminin çekimlerine başladı. Londra ve İspanya‘da çekimleri yapılan bu filmin bilhassa İspanya ayağında meydana gelen talihsizliklere uzun zaman boyun eğmez Gilliam, sonunda filmi askıya almaya karar vermiştir. Filmi çekmeyi başaramasalar da filmin yapım (yapılamama) öyküsünü anlatan Lost in the La Mancha (Mancha’da Kaybolanlar – 2001) belgeseli minimum film kadar ilgi gördü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tayfun Talipoğlu

Terry Gilliam, 1973 yılında makyajcı Maggie Weston ile evlendi. Amy Gilliam (d. 1978), Holly Gilliam (d. 1980), Harry Gilliam (d. 1988) adlarında 3 çocuğu vardır. 2006 yılında İngiliz vatandaşlığına geçti.

Terry Gilliam sinemanın anarşi yanlısı yönetmenlerinden biri olarak gösterilir. Ben bir Hollywood yönetmeni değilim diyen Terry Gilliam, sistem göre unutulmuş ama sistemi koruma sözüne tabi kalan savaşçıları kullanır. Şövalyelerin filmlerinde manâlı yerleri vardır.

Rüyaların ve düş dünyasının da Terry Gilliam sinemasının temel özellikleridir diyebiliriz. İnsanın yarattığı teknolojinin insanlığın en büyük korkusu olduğunu ve insanlığın sonunun bundan dolayı olacağını savunduğunu o kadar fazla filminde görebiliriz.

2013 yılında yönetmenliğini yaptığı “Sıfır Teorisi” adlı filmde Christoph Waltz, Matt Damon, Tilda Swinton gibi oyuncular oynadı.

Ödülleri :
1983 – 36.Cannes Film Festivali – Büyük Jüri Ödülü (Hayatın Anlamı)

Filmleri ve Dizileri :
Yönetmen :
2018 – The Man Who Killed Don Quixote (screenplay) (yapım aşamasında) (Sinema Filmi)
2014 – Monty Python Live (Mostly) (Documentary) (Sinema Filmi)
2013 – Sıfır Teorisi (Sinema Filmi)
2011 – The Wholly Family (Kısa Film)
2011 – The Man Who Killed Don Quixote (Sinema Filmi)
2010 – The Legend of Hallowdega (Kısa Film)
2009 – Dr. Parnassus (Sinema Filmi)
2005 – Grimm Kardeşler /Deli Kardeşler (Sinema Filmi)
2005 – Gel Git Ülkesi (Sinema Filmi)
1998 – Vegas’da Nefret ve Korku (Sinema Filmi)
1995 – 12 Monkeys / 12 Maymun (Sinema Filmi)
1991 – Balıkçı Kral (Sinema Filmi)
1988 – Adventures of Baron Munchausen / Deli Baron (Sinema Filmi)
1985 – Brazilya (Sinema Filmi)
1983 – Hayatın Anlamı (Sinema Filmi)
1981 – Vakit Haydutları (Sinema Filmi)
1977 – Ejdercenkname (Sinema Filmi)
1975 – Monty Python ve Kutsal Kupa (Sinema Filmi)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tunç Başaran

Süreklilik :
2011 – The Wholly Family (Kısa Film)
2011 – The Man Who Killed Don Quixote (Sinema Filmi)
2009 – Dr. Parnassus (Sinema Filmi)
2005 – Gel Git Ülkesi (Sinema Filmi)
1998 – Vegas’da Nefret Edilen Şey ve Nefret (Sinema Filmi)
1985 – Brazilya (Sinema Filmi)
1981 – Vakit Haydutları (Sinema Filmi)
1977 – Jabberwocky / Ejdercenkname (Sinema Filmi)
1968 – Do Anekdot Adjust Your Set (TV Dizisi)

Yapımcı :
2005 – Depremlerin Piyano Akortçusu (Sinema Filmi)

Oyuncu :
2015 – Absolutely Anything (Sinema Filmi)
2014 – Jupiter Yükseliyor (Sinema Filmi)
2012 – For No Good Reason (Himself) (Sinema Filmi)
2011 – George Harrison: Fani Dünyaya … (Kendisi) (Sinema Filmi)
2006 – Who Is Harry Nilsson (Kendisi) (Sinema Filmi)
2002 – Lost in La Mancha (Kendisi) (Sinema Filmi)
1991 – Días De Cine (Kendisi) (TV Dizisi) (3 Birim)
1985 – Bizim Gibi Casuslar (Dr. Imhaus) (Sinema Filmi)
1984 – Cinema 3 2 (Kendisi) (TV Dizisi) (2 Bölüm)
1983 – Hayatın Anlamı (M Dame Joeline) (Sinema Filmi)
1982 – Monty Python Live beygir the Holly… (Çeşitli Roller) (Sinema Filmi)
1979 – Monty Python’s Life Of Brian (Geoffrey) (Sinema Filmi)
1978 – The South Bank Show (Kendisi) (TV Dizisi) (3 Birim)
1977 – Ejdercenkname (Sinema Filmi)
1975 – Monty Python ve Tanrısal Kupa (Patsy) (Sinema Filmi)
1971 – Ve Derhal Tamamen Ayrı Bir Şe… (Sinema Filmi)
1969 – Monty Python’s Flying Circus (TV Dizisi)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı