V

Vahap Seçer

Vahap Seçer Biyografisi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı

Vahap Seçer, 5 Ekim 1963 tarihinde Mersin’in Tarsus ilçesinde doğmuştur. İlköğrenimini Tarsus’ta Hürriyet İlköğretim Okulu’nda, orta öğrenimini Cengiz Topel Lisesi’nde yaptı. Liseyi Adana’da Motor Teknik Lisesi’nde bitirdi. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümünden mezun oldu.

Çocukluğunda ayakkabıcı çırağı olarak alıştırma hayatına başlayan Vahap Seçer, tarım, sanayi ve dış ticaret alanlarında faaliyeti olan şirketlerde yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığı, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası, Tarsus Sanayici ve İşadamları Derneği ile Ziraat Mühendisleri Odası Üyelikleri, Tarsus Zor Birliği Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanlığı yaptı.

Vahap Seçer, 1987 yılında “Seçer Tarım ve Yağ Sanayi AŞ’yi” kurdu.

Genç yaşlarında ilgi duyduğu siyasette Demokratik Sol Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi İl ve İlçe Örgütlerinde ilçe başkanlığı ve Yönetim Kurulu üyeliği de dahil, çoğu kademede tahsis aldı. CHP’de Kurultay Delegeliği, Parti Meclisi Üyeliği de yapan Vahap Seçer; 2007 yılında gerçekleştirilen Genel Seçimi için partisinin Mersin’de yapmış olduğu Ön Seçim Yoklaması’nda 1. Banal çıkarak milletvekili adayı olarak girmiş ve 23. Dönem Mersin Milletvekili olmuştur. Seçer, sonradan 2011 Genel Seçiminde de CHP Mersin Milletvekili olarak TBMM’de atama yapmıştır.

Vahap Seçer, 23 Temmuz 2007 – 23 Haziran 2015 tarihleri aralarında 23. ve 24. Dönem CHP’den Mersin milletvekilliği yaptı. TBMM’de atama boyunca Tarım ve Köyişleri Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeliğini yaptı.

Vahap Seçer, Meral Seçer ile evlidir ve 1991 ve 1996 doğumlu iki oğlu vardır.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde CHP’nin adayı olarak Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Bulunduğu Siyasi Partiler :
Cumhuriyet Halk Partisi

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Vedat Milor
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı