V

Vedat Milor

Vedat Milor Biyografisi

Son yıllarda televizyon ekranlarında “gurme” olarak ülkenin dört bir yanına yaptığı lezzet yolculukları ile bilinen Vedat Milor doğrusu ekonomi, hukuk ve milletlerarası ilişkiler alanında eğitim almış bir akademisyendir.
Vedat Milor, 10 Ekim 1955 muştur. Babası Oktay Milor ve Annesi kendisi 5 yaşındayken boşandığı için babaannesinin yanında büyümüştür. Babaannesi de kendisi 13 yaşındayken ölünce Galatasaray’da yatılı okumaya başladı.

Aslen Konyalı olan Vedat Milor, Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan daha sonra sonra Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü bitirdi. Gerisinde London School of Economics’te eğitim gördü. 1990 yılında bitirdiği Doktorasını Amerika’da Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de sosyoloji üstüne yaptı. 1986 yılında doktora tezi için bir yıl Fransa’da kaldı. Doktora tezi “Planning and Economic Development in Turkey and France: Bringing the State Back in”, 1990 senesinde Amerika’da, American Sociological Association kadar senenin en iyi doktora tezi seçildi.

Doktorasının peşinde askerliğini yaptı ve 1991 yılında Dünya Bankası’nda işe başlayarak iki yıl orada çalıştı. Peşinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Rhode Island eyaletinin Providence kentinde bulunan Brown Üniversitesi’nde so profesör olarak çalışmaya başladı. New Jersey’de yer alan Princeton Üniversitesi’nde bir sene davetli öğretmenlik yaptı. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde San Fransisko’nun 40 km güneydoğusunda bulunan özel bir üniversite olan Stanford Üniversitesi’nde hukuk okudu. Burada da %10 derecesine girerek mezun olduktan sonra aynı okulda doçent olarak çalıştı.

Bir ara bir şirketin hukuksal işlerine baktıktan sonradan Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde, öğretim üyeliği yaptı, politik ekonomi üstüne değişik dersler verdi. Sonraki yıllarda 2005 yılında Türkiye’ye geldikten daha sonra İstanbul Koç Üniversitesi’nde ise uluslararası ilişkiler dersleri verdi.

NTV’de prime time’da haftada üç kez yayınlanan “Vedat Milor’la Tadı Damağımda” adlı programın sunuculuğunu yaptı. 2005 yılından beri de perşembe ve pazar günleri Milliyet gazetesinde yazıyor. Vedat Milor, hala en büyük hobisi olarak tanımladığı yeni lezzetler keşfetmek için dolaşmaya devam etmektedir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Vajiralongkorn

Vedat Milor, Linda S. Milor ile evli olup “Ceylan Handan” (d.2002) adında bir kızı vardır.

Hala ABD. Atlanta’da yaşamış Vedat Milor, meslek için ve çekimler için sık sık İstanbul’a gidip gelmektedir.

Arananlar:
https://www biyografirehberi com/etiket/linda-s-milor/

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı