V

Vajiralongkorn

Vajiralongkorn Biyografisi

13 Ekim 2016 tarihinde Kral olan babası ölünce Tayland Kralı oldu.

Vajiralongkorn Kral Bhumibol Adulyadej ve Kraliçe Sirikit Noah’ın en büyük oğullarıdır. Babası Bhumibol Adulyadej ölmeden önce Tayland tahtının varisiydi. 13 Ekim 2016 Tarihinde babası ölünce Tayland Kralı oldu.

Vajiralongkorn, 28 Temmuz 1952 tarihinde Tayland, Bangkok, Dusit Palace’da doğmuştur. Vajiralongkorn Kral Bhumibol Adulyadej ve Kraliçe Sirikit Noah’ın tek oğullarıdır. Vajiralongkorn, Babası Bhumibol Adulyadej ölmeden önce Tayland tahtının varisiydi. Bu sebeple daha doğduğunda babası kendisine; “Somdech Phra Boromma Orasadhiraj Chao Fa Maha Vajiralongkorn Sayam Makutrajakuman” (Prens Maha Vajiralongkorn, Kraliyet Çocuğu ve Tayland’ın Veliaht Prensi) unvanını vermiştir. 13 Ekim 2016 Tarihinde babası ölünce Tayland Kralı oldu. Sirindhorn, Chulabhorn Walailak, Ubolratana Rajakanya adlarında kız kardeşleri vardır.

Prens Vajiralongkorn, ilkokul eğitimini ülkesi Taylandİngiltere’de okumuştur. Ardından Canberra, Avustralya’da bulunan Kraliyet Askeri Akademisi’nden mezun olmuştur. Askeri bir subay olarak, Avustralya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri silahlı hizmetlerinde eğitim aldı. Kaliteli bir askeri pilot ve helikopter pilotudur.

Vajiralongkorn her ne kadar askeri bir eğitim almış olsa da yüksek lisansını Sukhothai Thammatirat Üniversitesi sanat bölümünde yapmıştır.

Vajiralongkorn, Tayland Kraliyet ordusunda general, Tayland Kraliyet donanmasında amiral ve Kraliyet hava kuvvetlerinde hava general rutbelerine sahiptir. Son zamanlarda babasının tamamen yaşlanmış olmasından dolayı ordudaki görevleri yalnızca sembolik seremonilerden ibarettir, daha çok devlet işleriyle ilgilenmeye başlamıştır.

1970’li yıllarda Tayland Komünist Partisi’ne karşısında askeri operasyonlarda faal rol aldı. 1975 yılından bu yana Royal Thai Ordusu’nda kariyer subayı olarak tahsis yapmıştır. Ordu İstihbarat Müdürlüğünde kurmay subay olarak devir yaptı ve 1978 yılında Kral’ın kendi Koruma Taburunun başkanı oldu fakat benzer sene, Budist rahibi olarak kalarak, askerlik kariyeri kesintiye uğrattı. Bu bütün Tay Budist erkeklerinde bir gelenektir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Victoria Beckham

Babası Bhumibol Adulyadej, Tayland’da 1946 yılından hayatını kaybettiği 2016 yılına kadar 70 yıl kral olarak tahtta oturarak ülkesini idare etti. 13 Ekim 2016 tarihinde kral babası vefat edince Veliaht Prens olarak tahtın varisi olduğundan kral oldu. Babası öldüğünde geriye doğru 35 milyar Euro’yu bulan bir mal varlığı de bıraktı.

Tayland’da mutlakiyet rejiminin 1932‘de yerini demokrasiye bırakmasının peşinde kraliyet ailesinin rolü de sembolik ülkü gelmiştir. Babasının döneminde Tayland’da birçok kez darbe ve darbe teşebbüsü olmuştur.

Evlilikleri : şimdiye kadar 3 evlilik yaptı ve 7 çocuğu vardır.
1.eşi: 3 Ocak 1977 tarihinde Soamsawali Kitiyakara ile evlendi. Temmuz 1993 tarihinde boşandı. Bajrakitiyabha (d. 7 Aralık 1978) adında kızı var.
2.eşi: 1979 yılında Yuvadhida Polpraserth ile birlikte olmaya başladı, Şubat 1994 ayında evlendi. 1996 yılında boşandı. 5 çocuğu oldu. Juthavachara Mahidol (d.29 Ağustos 1979), Vacharaesorn Mahidol (d. 27 May 1981) Oğlu, Chakriwat Mahidol (d. 6 Şubat 1983) Oğlu, Vatcharawee Mahidol (d.14 Haziran 1985)Oğlu, Sirivannavari Nariratana (d.8 Ocak 1987) Kızı,
3.eşi: 10 Şubat 2001 tarihinde Srirasmi Suwadee ile evlendi. Dipangkorn Rasmijoti (d. 29 Nisan 2005) Oğlu oldu. 14 Aralık 2014 tarihinde boşandı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı