V

Valentino Rossi

Valentino Rossi Biyografisi

Valentino Rossi, 1979 doğumlu İtalyan profosyonel motorsiklet yarışçısı. 5‘i Moto GP 1. Kategoride olmak üzere 7 defa Dünya Şampiyonu (1997, 1999, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005) olan Rossi, 2006 yılındaysa şampiyonluğu kılpayı kaybetti. Tüm zamanların en iyi motorsiklet yarışçılarından biri olarak gösterilen ‘doktor‘ lakaplı yarışçı, Sports Illustrated dergisine tarafından takvim 30 milyon dolarlık kazancıyla birlikte, dünyanın en iyi sporcuları arasında 7. sırada.
Valentino Rossi, 1979 yılında İtalya’da Urbino, Marche’de dünyaya geldi. Tavullia’da artan Rossi, eski bir motorsiklet yarışçısı olan Graziano Rossi’nin oğluydu ve ilk önce 2 yaşındayken motorsiklete bindi. Yarış sevdası ise go-kart ile başladı. Annesi Stefania oğlunun hasar göreceğini düşündüğü için babasına yavaş bir go-kart aracı yapması konusunda ısrar etmişti. yine de daha hızlı gitmek istemesi üstüne, Rossi 5 yaşındayken babası 60cc lik kart motorunu 100cc lik motor ile değiştirdi.

İlkokuldayken gitar çalmaya ve futbol oynamaya da alaka duyan Rossi’nin annesi, onun bir futbol okuluna gitmesini fazla istedi. Oysa pitler ve motor yarışları onun daha fazla ilgisini çekiyordu. Graziano, junior kart lisansı elde etmek isteyen 9 yaşındaki oğlu için evraklarda değişiklik yapmaya bile kalkıştı çünkü lisans edinmek için yaş sınırı 10 ‘du, lakin başaramadı. Valentino, 1990 yılında yöresel kart şampiyonluğunu kazandı ve 1991 yılı sonlarına dek Minimoto yarışlarında 16 yöresel şampiyonluk elde etti. gerçi Minimoto onun için ziyafet amaçlıydı ve go-kart yarışlarına devam etti. Parma’da yapılan Ulusal Kart Yarışları’nda 5. oldu. Valentino’nun gözü ona Formula 1 yolunu açacak olan Italian 100cc yarışlarındaydı fakat mali yetersizlikler yüzünden 1992 ve 1993 boyunca Minimoto yarışlarıyla devam etti.

Rossi 1993’de Cagiva’da yapılan İtalya Şampiyonası’na katıldı. Bu yarış 125 cc kategorisinde katıldığı ilk yarıştı ve ertesi yıl şampiyonanın birincisi oldu. Yeteneği Aprilia göre keşfedilen Rossi, Avrupa 125cc Şampiyonası’nda onların sürücüsü olarak yarıştı ve sezonu 3. olarak tamamladı. Benzer sene, 1995’de ikinci kere İtalya Şampiyonası’nı kazandı. 1996 yılı ise Rossi’nin Dünya Şampiyonası’na katılmasına tanık oldu. Scuderia AGV takımında Aprilla motoruyla yarışan Rossi, ilk olarak Malezya’da yarıştı. Aynı sezon birincil zaferini Çek Cumhuriyeti’nde kazandı ve bu şampiyonadaki ilk sezonunu 11. sırada tamamladı. İkinci sezonunda Nastro Azzurro Aprilia Takımında yarıştı ve bu kere sezon baştan başa 11 yarış kazanarak 125cc kategorisinde Dünya Şampiyonu oldu. Rossi bununla beraber bunu gerçekleştiren en genç yarışçıydı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Veyis Ateş

Nastro Azzurro Aprilia takımıyla devam kararı bölge Rossi, 1998’de 250cc kategorisinde yarışmaya başladı. Bu kategorideki ilk sezonunu 2. olarak tamamladı ve 5 yarış zaferi elde etti. 1999 sezonunda ise kazandığı 9 yarış ve topladığı 309 puanla şampiyonluk onun oldu. Ayrıca Rossi, bir kere daha bu kategoride kazanan olmuş en genç şoför ünvanını aldı. 2000’de Royal Class 500 cc‘ye geçen Rossi, bununla beraber takımı Nastro Azzurro ile birlikte Honda ile anlaştı. Daha önce de olduğu gibi yeni klasmanındaki birincil sezonunu 2. olarak tüketen Rossi, 209 puan topladı ve 2 yarış zaferi kazandı. 2001’de ise 11 yarış kazanarak 325 puanla bitmiş kazanan oldu. Rossi kariyerinin bu noktasğını belirli etmişti.

Valentino Rossi 2002 Moto GP Şampiyonası’nda 11 yarış birinciliğiyle kasırga estirdi. Şampiyon olmasının yanısıra Honda’nın yeni motorsikleti RC211V ile kazanan ilk kazanan oldu. 2003’de de benzer başarısını devam ettirdi ve Honda takımıyla üstü üste ikinci kez kazanan olmayı başardı. Sezon sonunda Yamaha takımına geçmesi motorsiklet dünyasını şaşırttı ve rakipleri bu durumu bir fırsat olarak görmelerine rağmen, Rossi 2004’te de inanılmaz performanslarına Yamaha takımında devam etti. Valentino Rossi sezonun ilk yarışında 1. oldu ve iki ayrı motorla arka arkaya yarış kazanmasından dolayı, Moto GP tarihinde bunu gerçekleştiren 2. isim olarak tarihe geçti. Sezon sonundaysa kazandığı 9 yarışla, Yamaha namına yarışan öteki tüm sürücülerin aldığı puanların toplamından daha çok puan elde etti ve 2004 Moto GP Şampiyonu oldu. Rossi bununla birlikte Yamaha tarihinde Eddie Lawson ve Wayne Rainey’nin elinde tuttuğu, bir sezon boyunca kazanılan 7 zaferlik rekoru da kırmış oldu.

2005 sezonundaysa kazandığı 11 yarış ile bitmiş Moto Gp şampiyonu olan Rossi, şampiyonanın Türkiye ayağında 2. oldu. Sezon baştan başa üç kere ikinci, iki kez de üçüncü olan Rossi, Japonya’daki yarışı ise bitiremedi. Birkaç ay içinde 5. şampiyonluğu garantileyen Rossi, Malezya yarışında kazandığı 2.likle şampiyonluğunu duyuru etti. Rossi’den önce sadece iki yarışçı; Giacomo Agostini ve Mick Doohan, Dünya Motorsiklet Şampiyonası 1. Kategoride 5 şampiyonluğa sahipti. 2005 her tarafında Ferrari takımıyla yaptığı test sürüşlerinde süratli tur zamanları elde eden Rossi, Formula 1’i düşünse de sonunda Moto Gp’de kalmaya karar verdi. Bununla ilgili olarak: ‘Önümüzdeki seneyi düşünecek olursak Yamaha ile iyiyim fakat geleceği düşünecek olursak ne olur bilmiyorum.‘ demişti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Vincent Aboubakar

Rossi, 2006 sezonuna Yamaha ile devam ederken sponsorunu ise Ctest sürüşlerine karşın, 2006 sezonu beklediği gibi olmadı. Sezonun ilk yarışında diğer bir sürücü olan Toni Elias’ın ilk virajda kendisine çarpmasıyla, Jerez’de yapılan yarışı ancak 14. sırada tamamlayabildi. Bu Rossi’nin zaferle başlayamadığı ilk Moto GP sezonu oldu. Sezon her tarafında da yalnızca 5 kere birincilik kazanan Rossi, Türkiye’de yapılan yarışta bu kez 4. oldu. Sezon sonunda Valencia’da 13. sırada tamamladığı yarış sonunda şampiyonluğu, yarışı 3. olarak tamamlayan Nicky Hayden’a kaptırdı.

çoğunlukla Londra‘da yaşamış ve büyük bir popülariteye sahip olan Rossi’nin, motoruna tekrar tekrar benzer taraftan binmek ve yarıştan bir önceki gece motorunun yanında uyumak gibi batıl inançları var. Yamaha ile kontratı 2008 yılına kadar devam edecek olan Rossi’nin Formula 1’e geçip geçmeyeceği ise merak konusu olmaya devam ediyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı