V

Vannevar Bush

Vannevar Bush Biyografisi

Vannevar Bush, 1931 yılında çağdaş elektronik bilgisayarların öncüsü birincil analog bilgisayar olan Differential Analyzer’i icat etti.

Vannevar Bush, 11 Mart 1890 tarihinde Massachusetts Eyaletindeki Everett kentinde Emma Linwood née Paine, Perry Bush çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Aile 1892’de Chelsea, Massachusetts’e taşındı. 1909 yılında Chelsea Lisesi’nden mezun oldu. Tufts Kolejinden 1913 yılında mezun oldu. Öğrenimini Massachusetts Institute of Technology (MIT.) ve Harvard Üniversitesinde tamamladı. 1914-1917 aralarında Tufts Üniversitesinde öğretim üyeliği yaptı.

Vannevar Bush, üniversiteden mezun olduktan sonradan haftalık 14 dolara, New York‘taki Schenectady’de General Electric’de çalıştı. Yüksek gerilim transformatörleri üzerinde kastetmek üzere Pittsfield, Massachusetts’teki General Electric fabrikasına transfer oldu. 1914 yılında Tufts Üniversitesinde matematik alanında 1917 yılına değin öğretim üyeliği yaptı.

I. Dünya Savaşı baştan başa ABD donanması hesabına denizaltıları saptamak için bir vasıta geliştirmeye çalıştı. 1919 yılında MITOS’de öğretim görevlisi oldu. 1920 yılının sonlarına içten büyük elektrik şebekelerinin işleyişini benzeştirim yöntemiyle analiz etmek amacıyla bir şebeke çözümleyicisi tasarladı.

Vannevar Bush, 1930 yılında MIT’de bir araştırma ekibiyle bilimsel problemlerde sık şık karşılaşılan diferansiyel denklemlerin çözümü için bir diferansiyel hesap makinesi ilerletti. Aynca data toplama ve ayar işlemini kolaylaştırmak nedeniyle mikrofilm ve şifre kullanan bir cihaz geliştirdi.

Vannevar Bush hem insan beyni gibi çalışan bir alet ilerletmek için zihin yürütüyordu. O dönemin en yaygın kayıt aleti mikrofilmdi ve Bush FBI’a onlar için mikrofilmleri kullanarak 1000 parmak izini bir dakika içinde inceleyebilen bir cihaz tasarlamayı önerdi lakin FBI kabul etmedi. Bush yine de çalışmalarını kesmedi ve bir masanın üzerine kurulan büyük boyutta bilgileri mikrofilm üzerine depolayabilen bir cihaz üretti. Rapid Selector ismini verdiği makineyi kullanan birey hızlıca istediği belgeyi seçebiliyor ve belge projektörle ekrana yansıyordu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Vivienne Westwood

Vannevar Bush, 1931 yılında çağdaş elektronik bilgisayarların öncüsü ilk analog bilgisayar olan Differential Analyzer’i icat etti.

Vannevar Bush, 1939 yılında Carnegie Enstitüsü başkanlığına, 12 Haziran 1940 tarihinde Vannevar Bush, Başkan Franklin Roosevelt ile görüştü ve National Defense Research Committee (NDRC) / Milli Savunma Araştırmaları Komitesi başkanlığına getirildi. 1941 yılında ABD’nin atom bombası projesinde çalışan kimi araştırmacılar bir bomba yapımına yetecek uranyum-235’in elde edilmesinin 1945’e dek uzayabileceğini hesapladılar. Vannevar Bush’un 1942 yılında yazdığı, işlemlerin hızlandırılabileceğini vurgulayan bir rapor üstüne “Manhattan Projesi” adıyla anılan çalışmalar başlatıldı ve Vannevar Bush uranyum araştırmalarını yönetmekle görevlendirildi.

II. Dünya Savaşı sonrası da askeri danışmanlığını sürdürdü.

Vannevar Bush, Ağustos 1916‘da Phoebe ile evlendi. Richard Davis Bush ve John Hathaway Bush adlarında 2 oğlu oldu.

Vannevar Bush, 28 Haziran 1974 tarihinde Belmont, Massachusetts, ABD’de 84 yaşında ölmüştür.

Mühendislik ve fizik problemlerinde grafik çözüm genelde yeterlidir. Bush ve MITOS’deki egzersiz arkadaşları, 1927’den başlayarak diferansiyel denklemlerin bu grafik çözümlerini bulmak amacıyla çalışmalara başladılar.

İlk olarak geliştirdikleri kesintisiz integratör, d-y/dx; = fa (fı + fi) biçimindeki diferansiyel denklemleri çözebiliyordu. 1930’da geliştirdikleri daha geniş kapsamlı diferansiyel hesap makinesinde hesaplayıcı elemanlar arasındaki bağlantılar eksen ve dişliler aracılığıyla yapılıyor, çözülecek denklemler disk ve çark integratörü aracılığıyla bir dizi halinde yazılıyordu. Bu dizilerden herkes, en fazla bir integrasyon, bir birleştirme, sabitle bir tek çarpma veya y=f (x) cinsinden bir fonksiyon için kullanılabiliyordu. 18 ayrı değişkene dek hesap yapabilen bu hesap makinesi mekanik hatalara açık olduğu için, sonuçlarda farklı alanlara yönlendirilmiş sapmalara yol açıyordu.

daha sonra 1945’de geliştirilen ve baştan sona elektronik Rockefeller hesap makinesi hesapların daha süratli ve güvenilir bir biçimde yapılmasını sağladı. Bush’un gerçekleştirdiği hesap makinesi, Babba- ge’ın çözümsel ve diferansiyel hesap makinelerinin tasarımı konusunda büsbütün başarılı sonuç vermeyen girişimleri ile 1940’da geliştirilen bilgisayarlar aralarında önemli bir geçiş aşaması oluşturdu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Vissarion Belinski

1946’da ilk elektronik bilgisayar ENIAC’ın gerçekleştirilmesiyle başlayan bilgisayar çağı, 1940’da sonunda transistörün keşfiyle hız kazandı. 1960’da gelindiğinde de, Johannes Kepler’in elle dört yılda hesapladığı Mars yörüngeleri bir bilgisayarın sadece birkaç saniyede çözebileceği bir probleme dönüşmüştü.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı