V

Vissarion Belinski

Vissarion Belinski Biyografisi

Çok genç yaşta hayata veda eden Vissarion Grigoryeviç Belinski Rus yazan ve edebiyat eleştirmenidir. Batılılaşmaya eğilimli olduğundan, eserlerinde bu akımı kullanmıştır.

Vissarion Belinski, 11 Haziran 1811 tarihinde Suomenlinna, Helsinki, Finlandiya’da askeri bir doktorun oğlu olarak orta halli bir ailede doğmuştur. Babası Grigoriy Belynskiy, annesi Maria Ivanovna Ivanova’dır. Tam adı Vissarion Grigoryeviç Belinski’dir. Moskova Üniversitesi’nde edebiyat öğrenimi gördü.

Grigoryeviç Belinski, ilk olarak Yazınsal Düşler yazısıyla insanların dikkatini çekmiştir. Molva dergisi için yazdığı bu yazıda, birçok kesimin ilgisini toplamayı başarmıştır. 36 takvim hayatına o kadar fazla eser sığdıran yazar, toplumsal olaylara aleyhinde her daim alıngan davranmış ve bunu kalemine yansıtmıştır.

Moskova Üniversitesi’nde edebiyat öğrenimi gördüğü sıralarda 1832 yılında serflik sistemine dair yazdığı bir takım olumsuz yazılar sonucunda okuldan uzaklaştırılmıştır. Bu olayın gerisinde gazetecilik mesleğini yapmaya başlamış ve 1839 yılından itibaren bir gazetede düzenli olarak yazmaya başlamıştır.

1846 yılında Sovre- Mennik gazetesinde yazmaya başlayan Grigoryeviç Belinski, yaşarken yazdığı çoğu eseri kitap olarak yayınlamaya fırsat bulamasa da, ölümünün gerisinde Sovyet uzmanlar, eserlerini kitap olarak derleyerek yayınlamışlardır.

Az Önce 23 yaşında iken Molva dergisi için yazdığı Edebi Düşler yazısı ile Rus edebiyatı kişiliklerini derinden etkilemiştir. Edebi Düşler yazısında romantik milliyetçilik temasını benimsemiş ve Felsefeci Friedrich Schelling’in etkisinde kalmıştır.

Dostoyevski’nin 1846 yılında yazmış olduğu “İnsancıklar” adlı ilk romanını bir eleştirmen olarak okudu ve ona şu mektubu yolladı: ”Siz sorunun ruhunun en derinlerine varmış ve birkaç çizgide büyük bir gerçeği ortaya koymuşsunuz. Sizden rica ediyorum, yeteneğinizi değerlendirin ve ona karşı defalarca doğru olun. Bu Nedenle büyük bir yazan olabilirsiniz.”

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Vasfi Uçaroğlu

Vissarion Belinski, St. Petersburg’da İvan Turgenyev ile tanıştı ve onun çalışmalarını destekledi.

1837 yılında verem hastalığına yakalandı ve sanatoryumda birkaç ay geçmek zorunda kaldı. 1838’de Moskova Watcher dergisinde editör oldu.

Vissarion Belinski, 7 Haziran 1848 tarihinde St. Petersburg, Rusya’da 37 yaşında verem hastalığından ölmüştür. St. Petersburg’daki Volkovskoye mezarlığına gömüldü.

Kitapları :
1847 – Gogol’e Mektup
1848 – Edebiyat, Sanat, Kültür, Tarih, Felsefe Üstüne Yazılar

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı