V

Vasfi Uçaroğlu

Vasfi Uçaroğlu Biyografisi

Vasfi Uçaroğlu, 1928 de İzmir’de doğmuştur. Beş yaşındayken babasının çalıştırdığı cambazhanede bir elde zil, öteki elde tokmak olduğu halde çalınan bir müzik aleti olan “krankas davulu” çalarak müziğe başladı. İzmir Büyük Kasaba Orkestrası’nda Klarnet çalarak profesyonel müzik hayatına atıldı. İlk defa “Ege Caz Orkestrası”nda davul çalarak profesyonelliğe geçti. daha sonra “Müfit Kiper Orkestrası”yla birlikte Beyrut’a gitgide artarak bir vakit orada çalıştı. 1964 yılında Türkiye’ye döndü.
1950′lerin manâlı orkestralarından olan İsmet Sıral’ı çalmıştır. 1952 yılında ise ”Orkestra Hisar” adlı kendi orkestrasını kurmuştur. Bu orkestra; tenor saksofonda Nevzat Yalaz, piyanoda Turgut Dalar, vokalde Tanju Okan, bateride Vasfi Uçaroğlu, trompet ve akordeonda Erol Sıdal gibi değerli isimlerden oluşuyordu.

1966 yılında kendi adını taşıyan “Vasfi Uçaroğlu orkestrası”nı kurdu. Orkestrasıyla birlikte, Tanju Okan, Berkant Akgürgen ve Kamuran Akkor Hale Gelmiş gibi dönemin meşhur solistleriyle birlikte sahne almış, plaklar doldurmuş ve çoğu filmde de rol almıştır. “Vasfi Uçaroğlu Orkestrası”nda 1967 yılında solist olarak şarkı söylemeye başlayan, bununla beraber Gönül Akkor’un da kızkardeşi olan Kamuran Akkor‘la 1968 yılında evlendi.

Çoğu türküye caz yorumu getirmesiyle bilinen ressam kendi orkestrası haricen birçok diğer orkestrada da çalmıştır. Keza, 1964 yılında Belgrat’ta düzenlenen ‘Balkan melodileri festivali’nde’ Türkiye’yi başarıyla temsil eden Vasfi Uçaroğlu “millî baterist” ünvanı da almıştır.

Müzisyen çift 2002 yılında kurulan “Gayrettepe Çevre Kültür Türk Müziği Korosu”nda uzun vakit büyük bir özveri ile çalıştılar. 29 Haziran 2011de akciğer kanseri tedavisi gördüğü Çapa Tıp Fakültesinde 83 yaşında hayata gözlerini yummuştur. Evlilikleri : 1968 yılında Kamuran Akkor Hale Gelmiş‘la evlenmiştir. Vasfi Uçaroğlu ve Kamuran Akkor‘un Mine ve Menekşe adını verdikleri iki kızları oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Vilhelm Thomsen

45’lik Plakları:
Vasfi Uçaroğlu Orkestrası & Başar Tamer: ‘Hey Ayşe’ [‘Sevgili Babam’ filminden]
Vasfi Uçaroğlu Orkestrası & Halit Kıvanç: ‘Yaşa Fenerbahçe’ Ezgi Plak
Vasfi Uçaroğlu Orkestrası & Berkant: ‘Ah Kızlar/ Seni Özlerim’
Vasfi Uçaroğlu Orkestrası & Kamuran Akkor: Çok sayıda 45’lik plak.

Filmleri:
Şıngırdak Melahat 1965, Altın Kollu Adam 1966, Siyah Araba 1966, Can Düşmanı 1966, Çılgın Fişek 1967, Sevgili Babam 1969 ve Tatlı Günler 1969

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı