V

Vecdet Öz

Vecdet Öz Biyografisi

Yargı Partisi Genel Başkanıdır.

Vecdet Öz, 15 Aralık 1959 tarihinde Samsun ilinin Çarşamba ilçesinde esnaflık yapan bir ailede doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve liseyi Çarşamba ilçesinde okudu. İstanbul Üniversitesi İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’nde lisans ve yüksek lisans eğitimlerini tamamlayarak Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı olmuştur.

Vecdet Öz, Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı olduktan sonradan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Adli Tıp Enstitüsü’nde Doktora (PhD) eğitimini tamamlayarak aynı enstitüde girdiği sınavda Asistan Doçent ünvanını kazanmış ve Öğretim Üyesi kadrosuna atanmıştır. sonradan da yurt dışarıda yeterlik sınavlarını başararak sırasıyla Doçent ve Profesörlük ünvan ve diplomalarını almaya yargı kazanmıştır.

Vecdet Öz, Sıhhat Bakanlığının İstanbul Sıhhat Alan Müdürlüğü görevini yaptı. sonradan Ankara’da kısa zaman genel müdürlük yaptıktan daha sonra müsteşar yardımcılığı ve müsteşar vekaleti görevlerinde bulundu. 1998 yılında müsteşar vekaleti görevinden ayrılıp baştan üniversiteye geri dönüp Öğretim Üyesi görevini sürdürmeye devam etti.

Prof Dr Vecdet Öz aynı zamanda milli emniyet akademisi mezunudur. Haliç Üniversitesi kurucularındandır. Türk Kazakistan devletleri sıhhat ve adli tıp alanında üniversiteler koordinasyon sorumlusu olarak görev yaptı. THK Paraşüt atlayış brövesi sahibidir.

Vecdet Öz’ün yüze yakın milli ve milletlerarası bilimsel yayını ve ‘Biyoterör’ alanında yazarlığını yaptığı üstelik ders kitabı bulunmaktadır.

Vecdet Öz, gençliğinde Yargı Partisi gençlik kollarında çalıştı. 12 Eylül 1980 Darbesi’nde kapatılan Adalet Partisi‘nin devamı olarak 23 Haziran 1983 tarihinde kurulan (DYP) Içten Yol Partisi’nin kuruluşunda görevler aldı.

17 Eylül 2015 tarihinde İçişleri Bakanlığı’na kuruluş dilekçesini vererek yeniden kurulan ve amblemi ise, Kırat’tan önce kullandığı birincil amblemi olan kitap ve güneş olarak belirlenen Adalet Partisinin 9 Ekim 2015 tarihinde yapılan birincil genel kurulunda genel başkanı oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Vajiralongkorn

Bulunduğu yönetimsel görevleri:
1989-1993 – İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kan Merkezi Müdürü

1993-1995 – Sıhhat Bakanlığı İstanbul Alan Hıfzıssıhha Enstitüsü Müdürü
1995-1998 – Sıhhat Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Müsteşar Vekili
2005-2013 – İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü Tıp Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı
2013-2015 – İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü Idare Heyeti Üyesi, Enstitü Kurulu Üyesi ve Müdür Yrd.
2015- Halen – Hak Partisi Genel Başkanı

Bürokrasi Görevleri Esnasında Gerçekleştirdiği Ulusal Projeler:
– İçme ve Yararlanma Sularının ıslahı, “Plastik Damacana Tüp Su” projesinin tasarlanarak hayata geçirilmesi, ülke geneline yaygınlaştırılması ve su sanayi’nin modern üretime geçirilmesi.
– Eski alıcı motorların çevre ve dolayısı ile insan sağlığına olan negatif etkilerinin araştırılması, havaya yaydıkları zehirli gazların belirlenmesi, yeni motor teknolojilerinin bu amaçla mukayese edilmesi ve motorlu taşıtlarda eksoz emisyon ölçümünün yapılarak denetimin ülke geneline yaygınlaştırılması.
– Açıkta satılan gıdaların men edilmesi amacı ile gıda denetleme yöntemlerinin geliştirilmesi, denetimlerin ülke geneline yaygınlaştırılması ve tüm gıda sanayi’nin FDA standartlarında üretime geçirilmesi.
– İlaç sanayinde kullanılan teknolojinin ve üretimin denetim edilmesi ve uluslar arası standartlara (GMP) yükseltilmesi.
– Hava Kalite Kontrol Yasaları’nın hazırlanması, havayı kirleten ajanların belirlenmesi, modern enerji üreten sistemlerin kontrollü olarak yaygınlaştırılması ve eski teknolojilerin men edilmesi.

Üyesi bulunduğu bilimsel dernekler:
– Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti
– Parazitoloji Cemiyeti
– AIDS Savaşım Derneği
– Türk Nefroloji Derneği
– KÜKENS Derneği
– KLİMİK Derneği

Tıbbi Mesleki Yeterlik Belgeleri:
1. Virüs Hastalıklarının Laboratuvar Tanısı Yeterlik Belgesi,
– Verildiği Kurum: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı
2. Mantar Hastalıklarının Laboratuvar Tanısı Yeterlik Belgesi,
– Verildiği Kurum: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mikroorganizma Kültür Koleksiyonları Başvuru Formu ve Araştırma Merkezi

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Volkan Babacan

Kitapları :
2011 – Adli-Mikrobiyoloji Ders Kitabı. Roger G. Breeze, Bruce Budowle, Steven E. Schutzer. (Forensic Mikrobiyoloji), Kitap birim çevirisi.
1991 – Kararsız babalar arasında hakiki biyolojik babanın saptanması.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı