V

Vecdi Gönül

Vecdi Gönül Biyografisi

İsmet Yılmaz’ın TBMM Başkanı olması ile 3 Temmuz 2015 tarihinde boşalan Ulusal Savunma Bakanlığı’na Vecdi Gönül’ün ataması yapıldı.

Vecdi Gönül, 29 Kasım 1939 tarihinde Erzincan‘da doğmuştur. Bütün adı Mehmet Vecdi Gönül’dür. Babasının adı M. Saffet, annesinin adı Lütfiye’dir. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini 1960 yılında bitirdi. Benzer yıl Erzincan ili Maiyet memurluğuna devir oldu. Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü’nde uzmanlık eğitimi aldı. Yüksek lisansını ABD, Güney California Üniversitesi‘nde Millet Yönetimi alanında tamamladı.

Vecdi Gönül, değişik ilçelerde Kaymakam Vekilliği ve Kaymakamlık yaptıçişleri Bakanlığı Özlük İşleri Genel Müdürlüğü’nde Şube Müdürü olarak atama yapmıştır. 1972 yılında mülkiye müfettişi oldu.

1975 yılı başında Kocaeli Valiliği’ne görev oldu, 1977 yılında Emniyet Genel Müdürü oldu. 1978 yılında Merkez Valiliği’nde bulunan Vecdi Gönül 1979 yılında da Ankara Valisi olarak görev yaptı. 1981 yılında yeniden Merkez Valiliği’ne ödev edildi.

1981 yılının sonunda YÖK Kurucu üyeliğine atandı, 13 Şubat 1984 tarihinde İzmir Valisi ve 11 Ocak 1988 tarihinde İçişleri Bakanlığı Müsteşarı oldu. 8 Mayıs 1991 tarihinde Sayıştay Başkanlığına seçildi. Avrupa Sayıştaylar Birliği Denetçiliği ve ECO Ülkeleri Sayıştaylar Birliği Başkanlığı yaptı.

22 Ekim 1977 – 22 Şubat 1978 tarihl Genel Müdürü olarak çalıştı.

4 Aralık 1979 – 17 Ekim 1980 tarihleri arasında Ankara Valisi olarak atama yaptı. 13 Şubat 1984 – 11 Ocak 1988 tarihleri arasında İzmir Valisi olarak devir yaptı. 11 Ocak 1988 tarihinde de İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı’na atama edildi.

8 Mayıs 1991 – 4 Mayıs 1998 tarihleri aralarında Sayıştay Birinci Başkanı olarak tayin yaptı. Avrupa Sayıştaylar Birliği Denetmenliği, ECO Ülkeleri Sayıştaylar Birliği Başkanlığı görevlerini yürüttü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Vecdet Öz

İspanya “Beyaz Kurdeleli Büyük Askeri Liyakat Nişanı”, Afganistan “Gazi Amir Amanullah Han Yüksek Devlet Madalyası”, Ukrayna “Altın Takdir Madalyası” ve Kazakistan “Askeri Madalyası” sahibidir.

21. Dönem’de Kocaeli’den TBMM’ye giren Vecdi Gönül, 22. Dönemde de Kocaeli’den baştan milletvekili seçilmiştir. 23. Dönem’de İzmir’den, 24. Dönemde ise Antalya’dan milletvekili seçilmiştir. Vecdi Gönül, 58. ve 59. Hükümette üstlendiği Milli Savunma Bakanlığı görevini 60. Hükümet’te 6 Temmuz 2011′e dek sürdürmüştür.

21’inci dönemde TBMM Başkanvekili; 58, 59 ve 60’ıncı hükümetlerde Ulusal Savunma Bakanı olarak atama yaptı. 24’üncü dönemde NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi oldu.

Vecdi Gönül, İzmir Valiliği sırasında, eğitime ve köy ulaşkalmıştır. Köy yollarının inşası için birkaç konkasör şantiyesi kuran Vecdi Gönül, Adnan Menderes Havalimanı’nın inşası için büyük çaba sarf etmiştir.

18 Kasım 2002 – 6 Temmuz 2011 tarihleri arasında Millî Savunma Bakanı olarak tayin yaptı. Yerini yeni atanan İsmet Yılmaz’a devretti.

Vecdi Gönül, Sevgi Gönül ile evlidir. 3 çocuğu vardır.

1999-2015 yılları aralarında Milletvekili olarak TBMM’de atama yapan Vecdi Gönül, 7 Haziran 2015 genel seçimlerine katılmadı.

İsmet Yılmaz’ın TBMM Başkanı olması ile Başbakan Ahmet Davutoğlu göre 3 Temmuz 2015 tarihinde boşalan Milli Savunma Bakanlığı’na Vecdi Gönül’ün ataması yapıldı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı