V

Vladimir Putin

Vladimir Putin Biyografisi

Rusya eski Devlet Başkanı, Rusya yeni Başbakanı
Vladimir Vladimiroviç Putin ; 7 Ekim 1952 Leningrad ( Bugünkü St.Petersburg), Rusya’da dünyaya geldi. Eski devlet başkanı ve şimdiki Rusya başbakanı. Annesi fabrika işçisi, babası donanmada denizaltı filosunda görevli idi.

1975 yılında Saint Petersburg Leningrad Üniversitesi (üniversitenin yeni adı Sankt Petersburg Üniversitesi) Uluslararası Hukuk Bölümü’nden mezun oldu. yüksek lisansını ekonomi alanında yaptı. Mezuniyetinin ardından, 1975’ten itibaren KGB‘de çalışmaya başlayan Putin, bir vakit Almanya‘da atama yaptı, Leningrad’a dönmesinin peşinde da üniversite yönetiminde atama aldı. aynı zamanda, Leningrad Devlet Üniversitesi Rektörü’nün milletlerarası işbirliği alanında danışmanlığını yaptı. 1990’da KGB‘den ayrıldı ve Leningrad Belediye Başkanı Sobçak’a yakınlaştı, önce belediye reisinin dış ilişkiler komitesinin başına geçti. Mart 1994’ten daha sonra başkanın yardımcısı oldu.

1997 Mart-1998 Mayıs’ta Başkanlık Yönetimi Ana Yoklama Departmanı’nın başındaydı. Mayıs 1998’de Bölgelerle İlişkiler İdaresi’nde başkan yardımcısı, Ağustos 1998’de FSB Direktörü oldu. Ekim’den itibaren de Güvenlik Konseyi üyesi seçildi. Mart 1999’da Güvenlik Konseyi Sekreterliği’ne atandı. Ağustos1999’da Boris Yeltsin göre yeni başbakan olarak önerge edildi. Boris Yeltsin‘in 31 Aralık 1999‘da istifa etmesinin ardındaki boşalan başkanlık koltuğuna Anayasa gereği, üç ay içerisinde devlet başkanlığı seçimi yapılıncaya kadar bu göreve vekil olarak geçti. Arkasından yapılan seçimlerde başkan seçildi. Putin, Rusya’da yapılan başkanlık seçimlerinde %50’nin üstünde oy toplayarak, birinci turda devlet başkanı seçildi. 7 Mayıs 2008‘de devir süresi dolarak yerini yeni devlet başkanı Dmitri Medvedev‘e bıraktı ve Rusya’nın başbakanı oldu.

Rusya Federasyonu‘nun 2000-2008 yılları aralarında cumhurbaşkanlığını görevini yürüttü. 2000 yılında yapılan seçimlerde Rusya Federasyonu Komünist Partisi başkanı Zyuganov‘un önünde %52,9’luk oy oranıyla cumhurbaşkanı seçilmiş, 2004 yılında yapılan seçimlerde ise %71’in üzerinde oyla her yerde cumhurbaşkanı seçilmiştir. Döneminde Rusya ekonomisi seri çoğalma rakamları yakalamış, ülkesinin bağımsızlığı yolunda fazla manâlı adımlar atmış, merkezi otorite kuvvetlendirilmiş, silahlı kuvvetlerde reform başlamıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Vahap Küçük

Siyah kuşak sahibi olan Putin genç yaştan beri Judo ile ilgilenmektedir.

Vladimir Putin ile eşi Lyudmila Putina aynı üniversitede İspanyol dili bölümününü okumuştur. Putin Lyudmila Putina ile evli idi 6 Haziran 2013 tarihinde boşandılar. İki kızı vardır. Kızlarından birinin biyoloji diğeri ise Japon dili ve tarihi üzerine okumaktadır.

4 Mart 2012 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanı seçimleri sonucu %63,6 oyla Rusya Federasyonu’na 3. defa devlet başkanı seçildi.

18 Mart 2018 tarihinde Rusya’da yapılan Cumhurbaşkanı seçimleri sonucu oyların yüzde 76,67’sını alarak Rusya Federasyonu’na 4. kez devlet başkanı seçildi. Vladimir Putin, iktidardaki dördüncü dönemini 2024’e kadar sürdürecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı