W

Walt Disney

Walt Disney Biyografisi

Mickey Mouse’un yaratıcısıdır.

Walt Disney, 5 Aralık 1901 tarihinde Hermosa, Şikago, Illinois, ABD’de Flora Disney ve Elias Disney’in oğlu olarak doğmuştur. Bütün adı Walter Elias Disney’dır. 3 erkek ve 1 kız kardeşi vardı. 7 yaşında Kansas City ailesiyle birlikte taşındı. Hasta olan babasına ve ailesine bakmak zorunda olduğu için dağıtılmış işlerde çalıştı.

14 yaşında katıldığı sanat kursunda çiziminier çizmeye başladı. Bir yanlamasına okula, bir yanlamasına da Chicago Sanat Enstitüsü’ne bu vesileyle 16 yaşında eğitimini yarıda bırakan ve ambulans şoförü olarak orduya yazılan Disney, 1919’a dek Fransa’da Kızıl Haç’ta çalıştıktan sonradan Amerika’ya geri döndü.

Çizdiği karikatürleri gazetelere götürüyordu, lakin kimseye beğendiremiyordu. Sonunda mahalli kiliselerden birinin rahibi; bu genç insanı, kilisedeki etkinliklerin resimlerini çizmesi için ufak bir vergi karşılığı işe aldı. Çalışması ve kalması için bundan başka oda verdi.

Walt Disney, odada yalnız değildi. Ona eşlik eden bir fareyle birlikte yaşamaya başladı. Günlerini birlikte geçirdiği bu fare, tıpkı o genç sanatçı gibi dünya çapında şöhrete kavuşacaktı. Disney o fareye Mickey Mouse adını taktı.

Mickey Mouse ile başlayan serüven, kardeşiyle kurdukları prodüksiyon şirketi ile büyüdü. Miki Fare’yi, kız arkadaşı Ufak Fare izledi; ardındaki Pl, neşelendirici tavşan Oswald ve diğer ünlü Walt Disney karakterleri geldi.

Onun reel yeteneği olan animasyona yönelişi 1923 yılında Hollywood’a gelmesi ve Robert amcasının garajında ufak bir stüdyo kurması ile gerçekleşti. Los Angeles’ta kurduğu bu ufak stüdyoda hayata geçirmeyi planladığı çizgi film ise yaklaşık olarak yarısını tamamlamış olduğu minik bir kız ve beraberindeki animasyon karakterlerden oluşan Alice Harikalar Diyarı idi.

Alice serisinin oldukça galibiyet kazanmasına rağmen tatmin edici talebi görmemesi Walt Disney’i, yeni bir karakter üzerinde çalışmaya yöneltti: Şanslı Tavşan Oswald. Walt Disney’in Şanslı Tavşan Oswald’ın ardından hayalini kurduğu bir sonraki çizgi kişilik Mickey Mouse’tu. Önceleri bu karektere Mortimer adını vermişti ama eşi Lilly’in önerisiyle ismi Mickey oldu. Mickey Mouse eleştirmenler göre, en önemlisi de ırk göre sevildi. Mickey’ın başarısı ile yeteri değin para şampiyon Disney, bu birikimini en kabiliyetli animasyoncuları bünyesine katmak ve yeni şirketler kurmak için harcadı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Wentworth Miller

Walt Disney, Esas Reis gibi Mickey Mouse ile yarışan rakipleri aleyhinde yeni bir adım atarak birincil uzun süreli ve renkli canlandırma müzikali üstünde çalışmaya başladı. Bu işin başarısız olacağına dair yapılan tüm eleştirilere kulak tıkayan Walt, 1937’de romantizm batmış bir hikâye olarak tanımladığı Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler (Snow White and 7 Dwarfs) hikâyesini bir Amerikan masalına dönüştürdü. Film, Disney’e birçok Oscar getirdi.

1930’lu yıllarlarda Walt Disney, bir dizi başarılı çizgi filme imza attı. Bir buçuk milyon dolarlık dev bir yatırım olan Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler 1938’de gösterime girdi.

1940 yılında; çalışanlarının çocuklarıyla birlikte eğlenebileceği özel bir park kurma düşüncesini hayata geçiren Walt Disney, beş sene içinde Disneyland projesini oluşturdu. Bu projede çalışan ‘hayal mühendislerine’; “Disneinde parkı boydan boya gezen bir tren olmasını istiyorum” demişti.

1955’de California’da, Los Angeles’ın güneyindeki Anaheim’da ilk Disneyland ziyafet parkını açtı.

Ardından Florida eyaletinin Orlanda kentinde ikinci davet parkının açılışını yaptı. Paris ve Tokyo’da da parklar açtı. 1966 yılında Walt Disney’in ölümünden sonradan da Disney şirketi; 40 otel, 11 park, 2 su parkı, 8 büyük stüdyo, 6 plak firması, 11 televizyon kanalı ile büyümeye devam etti.

Walt Disney, 13 Temmuz 1925 tarihinde Lillian Bounds ile evlendi. Diane Marie Disney, Sharon Mae Disney adlarında iki çocuğu oldu.

Walt Disney, 15 Aralık 1966 tarihinde Burbank, Kaliforniya, ABD’de 65 yaşında gırtlak kanserinden ölmüştür. Vasiyeti gereği 17 Aralık1966’da cenazesi yakıldı ve külleri Kaliforniya’daki Forest Lawn Anıt Mezarlığı’na defnedildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı