W

William Godwin

William Godwin Biyografisi

Faydacılığın ilk taraftarlarından ve felsefi anarşizmin ilk çağdaş destekçilerinden biri olarak kabul edilir.

William Godwin, 3 Mart 1756 tarihinde Wisbech, Cambridgeshire, İngiltere’de doğmuştur. Babası belirlenmiş kurallara baş kaldıran bir protestan rahibi idi. Gençliğinde, bulunduğu konum ve yaşadığı çevre itibariyle dindar bir ortamda büyümüş, haliyle dinî geleneklerden ve düşüncelerden etkilenmiştir. Bu dönemde Samuel Newton adındaki bir rahip eşliğinde teoloji eğitimi almıştır.

William Godwin, 1778 – 1782 yılları arasında Wareeld bölgelerinde rahip olarak atama yaptı. Bu sırada Jean Jacques Rousseau, Gabriel Bonnet de Mably gibi Fransız filozofları ile tanıştı. Peşinde, din eğitiminden ve dinî ortamlardan uzaklaşarak Londra’ya yerleşip burada yazarlık yapmaya başlamıştır. 1787’de bütün anlamıyla Ateist felsefeyi benimsedi ve hayatının son yirmi yılında siyasi gazetecilik yaptı.

Fransız Devriminden esinlenerek 1793 yılında devlet kavramına karşın ilk modern anarşist saldırı olarak kabul edilen “Siyasi Adalet Üstüne Bir İnceleme” (An Inquiry Concercing Political Justice) adlı eserini yazdı. Bu kitabında geliştirdiği düşüncelere Anarşizm Yanlısı Olma adını vermese de, Anarşizmin siyasal ve hesaplı kavramlarını öncelikle formüle eden birey olmuştur.

1794 yılında yazdığı ikinci kitabı “Caleb Williams” oldu. Her iki eser de ona büyük bir ün kazandırdı. Daha sonraki yıllarda Godwin İngiliz Radikalizmine aleyhinde ortaya çıkan muhafazakar tepkilerin hedefi haline geldi. Ancak Fransız Devrimine karşısında gösterilen reaksiyonların artması nedeniyle, birçok roman, tarihi yazılar, oyunlar, makaleler ve çocuk kitapları yazmasına rağmen eski şöhretine kavuşamadı.

William Godwin, hayatı baştan başa farklı alanlara yönlendirilmiş türde romanlar ve tarih ve nüfus istatistikleri bilimi üstüne kitaplar yazdı. Yaşlılık döneminde İngiliz Uluslar Topluluğu Tarihi ve İnsan Üstüne Fikirler gibi en etkin tarihî ve felsefî eserlerini vermiştir. Bunlarla beraber Siyasal Tüze adlı eseri de onu meşhur yapan çalışmalar arasında sayılabilir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   William Baldwin

William Godwin, 1796 yılında feminist yazan Mary Wollstonecraft ile evlendi. Mary Goldman (sonraları Mary Shelley) (d.30 Ağustos 1797) adında bir kızı oldu. Bu kızı şair Percy Bysshe Shelley ile evlendi. Eşi Mary Wollstonecraft 10 Eylül 1797 tarihinde öldü.

William Godwin, sonradan Aralık 1797 ayında Mary Jane Clairmont ile ikinci evliliğini yaptı. Claire Clairmont (d.1798) adında bir kızı oldu. Kendisi ölene kadar evli kaldılar.

William Godwin, 7 Nisan 1836 tarihinde Londra, İngiltere’de 80 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
1793 – Siyasi Yargı Üstüne Bir İnceleme (An Inquiry Concercing Political Justice)
1794 – Caleb Williams
1797 – Enguirer

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı