W

Willem Alexander

Willem Alexander Biyografisi

Hollanda Kralı

Willem Alexander, 27 Nisan 1967 tarihinde Utrecht, Hollanda’da doğmuştur. Bütün adı Willem-Alexander Claus George Ferdinand’dır. Annesi Hollanda Kraliçesi Kraliçe Beatrix’dir. Babası Prens Claus George Willem Otto Frederik Geert von Amsberg’dır. Prens Constantijn (d. 11 Ekim 1969) adında kardeşi vardır. Johan Friso (d. 25 Eylül 1968) adındaki kardeşi 2012 Şubat ayında Avusturya’da kayak yaptığı sırada çığ aşağı kalarak ağır yaralandı ve 1,5 yıl komadan sonra 12 Ağustos 2013 tarihinde vefat etti.

Willem Alexander, 1983–1985 yılları ara okudu. 1987 yılında başladığı Leiden Üniversitesinden 1993 yılında mezun oldu. Willem Alexander, bununla birlikte Pilot ve su yönetimi uzmanıdır.

30 Nisan 2013 tarihinde Hollanda’da 33 yıldır tahtta olan annesi Hollanda Kraliçesi Kraliçe Beatrix başkent Amsterdam‘daki Kraliyet Sarayı’nda Başbakan Mark Rutte, Senato ve Meclis başkanları ile kabine üyelerinin hazır bulunduğu törende tahttan feragat ettiğine dair belgeyi imzalayarak tahtı oğlu Willem Alexander’e devretti. Kraliçe Beatrix‘ten sonradan aynı belgeyi Willes Maxima imzaladı. Willem Alexander Kral olurken, eşi Maxima da Kraliçe unvanını aldı. Annesinden kraliyet tacını devralan Willem Alexander, Amsterdam’daki Nieuwe Kerk Kilisesi’nde düzenlenen törende yemin etti.

Törende Türkiye‘yi, Kraliyet ailesinin özel davetlisi olarak Hollanda‘ya giden Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile eşi Zeynep Babacan ve Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Uğur Doğan temsilcilik etti. Lokal saat ile 10.00’da başlayan törenleri Hollanda TV’si canlı yayınladı. 5.5 milyon euro harcanan töreni 20 bin kişi izledi.

Willem Alexander, 1890 yılında ölen Kral III. Willem’ın hükümdarlığının arkasında 123 sene aradan daha sonra tahta geçen birincil Kral oldu.

Willem Alexander’ın kral olmasıyla o zaman 9 yaşındaki en büyük kızı Prenses Amalia tahtın yasal varisliğini elde etti. Krallık tacını takan Willem Alexander birincil meslek olarak eşi ile birlikte Hollanda’nın 12 eyaletini gezdi ve birincil yurt dışı ziyaretlerini Lüksemburg ve Belçika‘ya yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Wentworth Miller

Willem Alexander, 2 Şubat 2002 tarihinde Arjantinli Máxima Zorreguieta Cerruti ile evlendi. Catharina-Amalia Beatrix Carmen Victoria (d. 7 Aralık 2003), Alexia Juliana Marcela Laurentien, (d.26 Haziran 2005), Ariane Wilhelmina Máxima Ines (d.10 Nisan 2007) adlarında 3 kızı vardır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı