W

William Adolphe Bouguereau

William Adolphe Bouguereau Biyografisi

Fransız bir akademik ressamdır. Gerçekçi tarz resimlerinde mitolojik temaları kullandı, klasik konuların modern yorumunu yaptı ve kadın vücuduna şive yaptı. 1879’da yaptığı Venüs’ün Doğuşu adlı tablosu, şu anda Paris‘teki Orsay Müzesi‘nde sergilenmekte, Fransız akademik sanatının kayda değer örneklerinden biri ve sanatçısının en meşhur tablosu kabul edilir.

William Adolphe Bouguereau, 30 Kasım 1825 tarihinde La Rochelle, Fransa’da Théodore Bouguereau, Marie Marguérite Bouguereau çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Resim yapmaya erken yaşlarda başladı. Şarap tüccarı olan William Adolphe Bouguereau’nun ailesi, genç William’ın da aile işine girmesini istediler. Bir herif babasını, genç Bouguereau‘yu Hoş Sanatlarda okutmaya inandırdı. Bir resim yarışmasında birincilik aldı, Paris’e gitti. François-Edouard Picot’nun stüdyosuna ve peşinde da 1846 yılında Paris’in Güzel Sanatlar okuluna (École des Beaux-Arts’a) kabul edildi ve 1850 yılında mezun oldu.

1850 yılında başladığı İtalya‘daki dört yıllık eğitiminden sonradan Fransa‘ya döndü. 1876 yılında Hoş Sanatlar Akademisi’ne üye oldu. 1879 yılında Prix de Rome ile ödüllendirildi.

Fransa’da XIX yy’da onun natüralist stilde yaptığı mitolojik konulu ve janr resimleri epeyce popüler olmuşlardır. O dönemde William Adolphe Bouguereau büyük dünya ressamları arasında sayıldı. çoğunlukla öteki alışılmış karakterlerin yanı sıra tanrıçalar, periler, madonna figürleriyle birlikte mitolojik temalar ve İncil hikâyeleriyle çalıştı. Sonraki yıllarda Paris kiliselerini süsledi ve Dini Kompozisyonları Raphaelit öncesi bir tarzda boyadı. Yalnızca Fransa‘da yok, diğer ülkelerde, bilhassa de ABD‘de geniş bir etki yaptı.

william-adolphe-bouguereau--sewing.jpg Dikişçi tablosu – 1879

19. yüzyılın çoğu ressamı gibi Bouguereau’da biçem konusunda kendini dikkatle eğitti. William Adolphe Bouguereau, tedbirli çalışan bir ressamdı, bir resmi çizmeye başlamadan önce resmin sayısız taslağını tamamlardı. Erken resimlerinin çoğu herzamanki tarih ya da mitolojiden alınan çıplak figürler ve dinsel konular üzerineydi. Özellikle köy çocuklarını konu alan çalışmalarıyla belli usta güzel köy çocukları çizdiği için de sık sık bir Romantik olarak görülürdü. Çocuk portrelerindeki sıcaklığı, klasiklere olan bağlılığı ve sanatçı renk kullanımı Bouguereau‘un resimlerinin en sinyâl yanlarıdır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Will Smith

william-adolphe-bouguereau-dante-and-vir Dante et Virgille en Enfer – 1850

1900 yılında Edgar Degas ve Claude Monet, William Adolphe Bouguereau için 1800’lü yılların büyük Fransız ressamlarındandır derler. Onun resimlerini yüksek fiyatlarına bakmaksızın varlıklı Amerikalılar almışlardır. XX. yy’da izlenimcilik ve modernizme ilgi sebebiyle ona ilgi azalmış olsa bile günümüzde yaptığı eserlere ilgi yeniden artmıştır. Hayatı boyunca 826 fotoğraf yapmıştır.

William Adolphe Bouguereau’un Hayret Verici derecede büyük oranlarda takriben 610 cm x 331 cm (11 feet yüksekliğinde ve 20 feet genişliğinde) ebatlarında 1884 yılında yaptığı “Bacchus’un Gençliği / The Youth of Bacchus” adlı tablosu en kayda değer eseri sayılmaktadır.

william-adolphe-bouguereau-la-jeunesse-d Bacchus’un Gençliği / The Youth of Bacchus – 1884 (610 cm x 331 cm)

William Adolphe Bouguereau, akademik çalışmalarına uygun bir şekilde yarattığı insan formunun emin, ancak idealize edilmiş gösterimleriyle ünlenmiştir. En ünlü eserleri genel olarak hareket halindeki hoş vücutların ayrıntılı sahneleri, yumuşak renk paleti ve eterik geçmişleri olan tanrıçalar Aurora, Psyche ya da Venüs gibi alışılmış ya da mitolojik kadınlardan oluşuyordu.

william-adolphe-bouguereau-venusun-dogus Venüs’ün Doğuşu -1879 (300 cm × 218 cm)

Fransızca orijinal ismi; La Naissance de Vénus olan Venüs’ün Doğuşu adlı tablosunu 1879 yılında tamamladı ve hemen Paris‘teki Orsay Müzesi‘nde sergilenmektedir. William Adolphe Bouguereau, bu tablosunu yaparken Romalı aşk ve alımlılık tanrıçası Venüs‘ün Kıbrıs adasındaki Baf kentinin denizinde olgun bir kadına dönüşmesini betimlerken Sandro Botticelli‘nin aynı isimli eserinden, Raffaello Santi‘nin Galatea’nın Zaferi’nden ve Jean Auguste Dominique Ingres‘nin Venüs Anadyomène’ninden esinlendi.

William Adolphe Bouguereau, 19 Ağustos 1905 tarihinde La Rochelle, Fransa’da 80 yaşında ölmüştür.

william-adolphe-bouguereau-the-wave.jpg Wave (La Vague ) adlı tablosu – 1896

William Adolphe Bouguereau, 1896 yılında Dalga (The Wave) olarak da tanıdık La Vague adlı tablosunu yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   William Morris
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı